Balet wśród mężczyzn cieszy się coraz większą popularnością. "Dopytują, czy na zajęcia mogą przyjść z kolegami"

Balet (nie)męska sprawa
Natalia Pasiut i Kristof Szabo są tancerzami Polskiego Baletu Narodowego. Roztańczona para poszukując miejsca, w którym mogłaby trenować podczas pandemii, stworzyła studio baletowe w sercu Starej Ochoty. Do swojego mieszkania zapraszają wszystkich tych, którzy mają ochotę na odrobinę ruchu. Reporter Dzień Dobry TVN Piotr Wojtasik odwiedził ich baletowy azyl i sam wziął udział w zajęciach z tańca klasycznego.

Mężczyźni chcą tańczyć balet

Natalia i Kristof nie kryli zdziwienia, kiedy w odpowiedzi na ich ogłoszenie w związku z lekcjami baletu, w pierwszej kolejności zaczęli odpowiadać panowie.

- To nas bardzo zaskoczyło. Pierwsze osoby, które zareagowały na nasze relacje w social mediach, to byli właśnie mężczyźni. Dopytywali, jak wyglądają zajęcia i czy mogą przyjść z kolegami. Niektórzy przychodzą, żeby wyrzeźbić sylwetkę - powiedział nam Kristof Szabo.

- W ogóle nie miałem problemu, żeby przyjść na te zajęcia. To dla mnie okej, że sobie potańczę chwilę coś innego i doświadczę czegoś innego - dodał od siebie Kajetan Szwed, który na co dzień jest barberem.

Balet w dresie

Prowadzący wbrew ogólnemu wyobrażeniu, nie pojawiają się na zajęciach w trykotach. Każdy, kto przyjdzie do roztańczonej pary z Ochoty, będzie mógł ćwiczyć w tym, w czym czuje się najlepiej.

- Nie lubię ćwiczyć w trykotach, więc zazwyczaj jestem w dresie - przyznał Kristof.

Balet to nie tylko taniec, ale także dobry sposób na wzmocnienie kondycji swojego ciała. Zwłaszcza teraz, kiedy większość czasu spędzamy w domach.

- Zaczynamy od podstaw wzmocnienia ciała i rozciągnięcia. Po pierwszych zajęciach można już czuć, że to dużo więcej, niż się spodziewali - zdradziła nam Natalia Pasiut.

- Od kiedy jest pandemia, mamy w naszym życiu tego ruchu coraz mniej i poczułem po sobie, że takie ćwiczenia się przydają. Tego typu ćwiczenia, które wykonuje się na sali baletowej, są sto razy bardziej wymagające niż inne sporty. Angażuje się każdą partię mięśni - dodał Antoni Rychłowski, aktor.

Balet - (nie)męska sprawa?

Krążące stereotypy mówią, że balet to taniec tylko zarezerwowany dla kobiet. Krzysztof i Natalia udowadniają, że trenować można każdy, a balet nie zna płci.

- Stereotyp o tym, że balet jest niemęski, wywodzi się z epoki Romantyzmu. Na piedestale postawiono kobietę eteryczną, a tancerz był usunięty w kąt jako podpórka - powiedziała Katarzyna Gardzi, dziennikarka i krytyczka baletowa.

- Publiczność paryska nie chciała oglądać mężczyzn na scenie, bo tak przyzwyczaiła się do kobiet w tej roli - dodała.

Jak wygląda trening tańca klasycznego? Zobacz materiał wideo.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl

Zobacz też:

Autor: Oskar Netkowski

Reporter: Piotr Wojtasik

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Kosmetyczka w podróży. Tych produktów nie może w niej zabraknąć
Materiał promocyjny

Kosmetyczka w podróży. Tych produktów nie może w niej zabraknąć

Jak trenować, by szybko zobaczyć efekty?
Materiał promocyjny

Jak trenować, by szybko zobaczyć efekty?