Natalia Pasiut i Kristof Szabo są tancerzami Polskiego Baletu Narodowego. Roztańczona para poszukując miejsca, w którym mogłaby trenować podczas pandemii, stworzyła studio baletowe w sercu Starej Ochoty. Do swojego mieszkania zapraszają wszystkich tych, którzy mają ochotę na odrobinę ruchu. Reporter Dzień Dobry TVN Piotr Wojtasik odwiedził ich baletowy azyl i sam wziął udział w zajęciach z tańca klasycznego.
Mężczyźni chcą tańczyć balet
Natalia i Kristof nie kryli zdziwienia, kiedy w odpowiedzi na ich ogłoszenie w związku z lekcjami baletu, w pierwszej kolejności zaczęli odpowiadać panowie.
- To nas bardzo zaskoczyło. Pierwsze osoby, które zareagowały na nasze relacje w social mediach, to byli właśnie mężczyźni. Dopytywali, jak wyglądają zajęcia i czy mogą przyjść z kolegami. Niektórzy przychodzą, żeby wyrzeźbić sylwetkę - powiedział nam Kristof Szabo.
- W ogóle nie miałem problemu, żeby przyjść na te zajęcia. To dla mnie okej, że sobie potańczę chwilę coś innego i doświadczę czegoś innego - dodał od siebie Kajetan Szwed, który na co dzień jest barberem.
Balet w dresie
Prowadzący wbrew ogólnemu wyobrażeniu, nie pojawiają się na zajęciach w trykotach. Każdy, kto przyjdzie do roztańczonej pary z Ochoty, będzie mógł ćwiczyć w tym, w czym czuje się najlepiej.
- Nie lubię ćwiczyć w trykotach, więc zazwyczaj jestem w dresie - przyznał Kristof.
Balet to nie tylko taniec, ale także dobry sposób na wzmocnienie kondycji swojego ciała. Zwłaszcza teraz, kiedy większość czasu spędzamy w domach.
- Zaczynamy od podstaw wzmocnienia ciała i rozciągnięcia. Po pierwszych zajęciach można już czuć, że to dużo więcej, niż się spodziewali - zdradziła nam Natalia Pasiut.
- Od kiedy jest pandemia, mamy w naszym życiu tego ruchu coraz mniej i poczułem po sobie, że takie ćwiczenia się przydają. Tego typu ćwiczenia, które wykonuje się na sali baletowej, są sto razy bardziej wymagające niż inne sporty. Angażuje się każdą partię mięśni - dodał Antoni Rychłowski, aktor.
Balet - (nie)męska sprawa?
Krążące stereotypy mówią, że balet to taniec tylko zarezerwowany dla kobiet. Krzysztof i Natalia udowadniają, że trenować można każdy, a balet nie zna płci.
- Stereotyp o tym, że balet jest niemęski, wywodzi się z epoki Romantyzmu. Na piedestale postawiono kobietę eteryczną, a tancerz był usunięty w kąt jako podpórka - powiedziała Katarzyna Gardzi, dziennikarka i krytyczka baletowa.
- Publiczność paryska nie chciała oglądać mężczyzn na scenie, bo tak przyzwyczaiła się do kobiet w tej roli - dodała.
Jak wygląda trening tańca klasycznego? Zobacz materiał wideo.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl
Zobacz też:
- "Francesco"- niezwykły dokument o papieżu Franciszku. Reżyser: "Każdego dnia pokazuje nam, jak budować lepsze jutro"
- Oglądanie seriali, filmów i programów nigdy nie było łatwiejsze. Jakie oferty przygotował dla widzów Player?
- Magda Gessler przeprowadziła "Kuchenne rewolucje" w Barlinku. Potrzebna była interwencja terapeuty uzależnień
Autor: Oskar Netkowski
Reporter: Piotr Wojtasik