Newsy

Kolejny atak cyberprzestępców na konta bankowe Polaków. Zwróć uwagę na jeden drobny szczegół

Newsy

Autor:
Diana
Ryściuk
Źródło:
spidersweb.pl
pisanie na komputerze nocą

Cyberprzestępcy opracowali kolejny sposób na atakowanie kont bankowych. Na pierwszy rzut oka trudno jest się zorientować. Na co należy zwracać szczególną uwagę, by chronić swoje pieniądze?

Atak cyberprzestępców na konta bankowe Polaków

Co kilka dni media informują o kolejnych próbach wyłudzania pieniędzy lub danych przez internetowych oszustów. Tym razem przestępcy opracowali sposób na włamywanie się do kont bankowych, wykorzystując nieuwagę użytkowników, którzy się do nich logują. Najnowszy atak wymierzony jest głównie w klientów mBanku, ale nie tylko. W tym jednak przypadku cyberprzestępcy wykupili domenę łudząco podobną do tej należącej do mBanku. Adres fałszywej strony różni się jednak od oryginału małym szczegółem - w mbank.com, pod literą "a" znajduje się mała kropka.

Kobieta przechytrzyła oszustów i ich metodę "na wnuczka"
Kobieta przechytrzyła oszustów i ich metodę "na wnuczka" Kobieta przechytrzyła oszustów, którzy próbowali ją okraść stosując metodę "na wnuczka" Źródło: TVN24

Na tego typu oszustwa i ich próby powinni zwracać uwagę również właściciele kont w innych bankach – w nazwach domen oszuści mogą wykorzystać wiele innych liter bazujących na tych z podstawowego alfabetu łacińskiego, i np. zamiast "o" użyć "ó" itd.

Jak się bronić przed cyberprzestępcami?

Należy czytać informacje o oszustwach i nie tracić czujności w trakcie każdego logowania do swojego konta, poczty czy innych stron. Należy za każdym razem uważnie przyglądać się domenie, na jaką trafiliśmy. Najlepiej wpisywać adres banku ręcznie w oknie przeglądarki lub korzystać z aplikacji. Warto również unikać automatycznego uzupełniania domeny w pasku adresu.

Poza tym nie należy klikać w żadne linki do bankowości online przesyłane e-mailem, SMS-em czy innymi komunikatorami. Jedno kliknięcie może spowodować utratę wszystkich pieniędzy z konta i/lub wrażliwych danych, które mogą zostać wykorzystane m.in. do zaciągania kredytów.

Zobacz także:

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor:Diana Ryściuk

Źródło: spidersweb.pl

Źródło zdjęcia głównego: Chainarong Prasertthai/Getty Images

Pozostałe wiadomości