Anna Mani w Google doodle. Kim była i jak zmieniła Indie?

Kobieta w Indiach
Anna Mani w Google doodle. Kim była i jak zmieniła Indie?
Źródło: Adrian Pope/Getty Images
Z okazji rocznicy 104 urodzin Anny Mani Google zmieniło swoje logo na grafikę z tą niezwykłą kobietą. Na cześć wybitnej naukowczyni powstało specjalne Google Doodle. Kim była kobieta i w jaki sposób zmieniła Indie?

Anna Mani - kim była?

Anna Mani urodziła się w Peermade w Kerai w 1918 roku. Zmarła w wieku 82 lat, 16 sierpnia 2001 roku. Była indyjską naukowczynią, która ceniona była za swój wkład w fizykę i meteorologię. Pochodziła z wielodzietnej rodziny i była siódmym z ośmiorga dzieci. Jej rodzice wyznawali tradycyjne chrześcijańskie wartości - chłopcy mieli zajmować wysokie stanowiska urzędnicze, a dziewczynki miały stać się dobrymi żonami. Tak się jednak nie stało w przypadku Anny Mani, która od błyskotek wolała naukę i książki.

Nauka

Źródło: Dzień Dobry TVN
Nowy język w trzy miesiące – jak to zrobić?
Nowy język w trzy miesiące – jak to zrobić?
Targi technologiczne w Dubaju - na co stawia świat?
Targi technologiczne w Dubaju - na co stawia świat?
Polka w gronie 5 najlepszych młodych naukowców w Azji
Polka w gronie 5 najlepszych młodych naukowców w Azji
Naukowcy chcą „wskrzesić” mamuty
Naukowcy chcą „wskrzesić” mamuty
Ile można zapamiętać w 5 minut?
Ile można zapamiętać w 5 minut?

Na swoje ósme urodziny, na które powinna dostać tradycyjnie diamentowe kolczyki, na własne życzenie otrzymała Encyklopedię Britannice. Już w wieku 12 lat przeczytała wszystkie książki w lokalnej bibliotece. To był tylko początek jej zamiłowania nauką.

Wpływ Anny Mani na naukę

Anna Mani związała swoje życie z nauką, a przede wszystkim fizyką i meteorologią. W 1939 roku skończyła licencjat z wyróżnieniem z fizyki i chemii na Pachaiyappas College w Chennaj. 6 lat później, dzięki stypendium, ukończyła studia w Imperial College w Londynie na specjalizacji o przyrządach meteorologicznych. W 48. roku XX wieku wróciła do Indii z postanowieniem, że uniezależni Indie od dostaw narzędzi, o których się uczyła. Projektowała więc własne przyrządy meteorologiczne i zajmowała się ich produkcją. W 53. roku została szefową wydziału i 121 kolegów z pracy musiało uznać jej autorytet, co było niezwykle rzadkie w tamtych czasach.

Praca dla Anny Mani była całym jej życiem. Nigdy nie założyła rodziny i nie urodziła dzieci, ale też nie przestawała się rozwijać. Współpracowała z wieloma organizacjami naukowymi, w tym Indian National Science Academy, American Meteorological Society, Światową Organizacją Meteorologiczna ONZ i innymi. W 1987 została laureatką medalu INSA KR Ramanthan za wkład w naukę. Zajmowała stanowisko zastępcy dyrektora generalnego Departamentu Meteorologii Indii.

Zobacz także:

Autor: Teofila Siewko

Źródło: Google Doodle

Źródło zdjęcia głównego: Adrian Pope/Getty Images

podziel się:

Pozostałe wiadomości