Katarzyna Kobro - kim była?
Katarzyna Kobro była polską rzeźbiarką awangardową. Urodziła się w Moskwie w 1898 roku, a zmarła w 1951 roku w Łodzi. Miała pochodzenie niemiecko-rosyjskie, jednak uznawała się za Polkę. Uznaje się, że zrewolucjonizowała myślenie o rzeźbie, odchodząc od pojmowania jej jako bryły. Odrzucała indywidualizm, subiektywizm i ekspresjonizm sztuki, a w jego miejsce wstawiała obiektywizm.
Kultura i sztuka
Uznana została jako czołowy innowator środkowoeuropejskiej sztuki abstrakcyjnej początku XX wieku. W Polsce tworzyła najsłynniejsze prace, jest nimi cykl rzeźb z lat 1925-1933 pt. "Kompozycja przestrzenna" oraz napisała książkę filozoficzną pt. "Kompozycja przestrzeni. Obliczenia rytmu czasoprzestrzennego". W 1936 napisała także swój "Manifest wymiarowy", w którym wzywała do integracji osiągnięć naukowych ze sztuką.
Google Doodle uczcił pamięć Katarzyny Kobro
Z okazji 124. rocznicy urodzin artystki Google oddał cześć jej pamięci. W wyszukiwarce zmienione zostało logo, które ma odwzorowywać twórczość polskiej rzeźbiarki. Wiele z jej dzieł dostępnych jest obecnie w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Nowym Jorku. Dzieła te zostały odrestaurowane i można oglądać kolekcję z lat 1940-1970.
Więcej o jej życiu można dowiedzieć się z filmu Powidoki, w którym ukazano życie prywatne Katarzyny Kobro, ale również Władysława Strzemińskiego.
Zobacz także:
- Wyjątkowa galeria sztuki współczesnej w Krakowie. "Mamy się czym pochwalić"
- Dripping - oryginalna technika malarska. Na czym polega?
- Rzeźba nowoczesna do domu i ogrodu – jak ją wybrać?
Autor: Teofila Siewko
Źródło: Google
Źródło zdjęcia głównego: nuchao/Getty Images