Newsy

Katarzyna Kobro upamiętniona w Google Doodle. Kim była?

Newsy

Autor:
Teofila
Siewko
Źródło:
Google
Nowoczesna rzeźba

Google Doodle uczcił pamięć Katarzyny Kobro. Twórcy wyszukiwarki internetowej często na cześć ważnych osób i wydarzeń aranżują logo tak, aby nawiązywało do nich. Tym razem upamiętnia polską artystkę i rzeźbiarkę - Katarzynę Kobro. Kim była kobieta i z czego była znana?

Katarzyna Kobro - kim była?

Katarzyna Kobro była polską rzeźbiarką awangardową. Urodziła się w Moskwie w 1898 roku, a zmarła w 1951 roku w Łodzi. Miała pochodzenie niemiecko-rosyjskie, jednak uznawała się za Polkę. Uznaje się, że zrewolucjonizowała myślenie o rzeźbie, odchodząc od pojmowania jej jako bryły. Odrzucała indywidualizm, subiektywizm i ekspresjonizm sztuki, a w jego miejsce wstawiała obiektywizm. 

Kultura i sztuka

Sztuka polskiego plakatu
Sztuka polskiego plakatu Dzień Dobry TVN
wideo 2/11

Uznana została jako czołowy innowator środkowoeuropejskiej sztuki abstrakcyjnej początku XX wieku. W Polsce tworzyła najsłynniejsze prace, jest nimi cykl rzeźb z lat 1925-1933 pt. "Kompozycja przestrzenna" oraz napisała książkę filozoficzną pt. "Kompozycja przestrzeni. Obliczenia rytmu czasoprzestrzennego". W 1936 napisała także swój "Manifest wymiarowy", w którym wzywała do integracji osiągnięć naukowych ze sztuką. 

Google Doodle uczcił pamięć Katarzyny Kobro

Z okazji 124. rocznicy urodzin artystki Google oddał cześć jej pamięci. W wyszukiwarce zmienione zostało logo, które ma odwzorowywać twórczość polskiej rzeźbiarki. Wiele z jej dzieł dostępnych jest obecnie w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Nowym Jorku. Dzieła te zostały odrestaurowane i można oglądać kolekcję z lat 1940-1970. 

Więcej o jej życiu można dowiedzieć się z filmu Powidoki, w którym ukazano życie prywatne Katarzyny Kobro, ale również Władysława Strzemińskiego.

Zobacz także:

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor:Teofila Siewko

Źródło: Google

Źródło zdjęcia głównego: nuchao/Getty Images

Pozostałe wiadomości