Rzeźba nowoczesna do domu i ogrodu – jak ją wybrać?

Cztery osoby oglądające eksponat w muzeum. Nowoczesna rzeźba.
Nowoczesna rzeźba
Źródło: Westend61/Getty Images
Nowoczesna rzeźba to obiekt, który pasuje do różnych pomieszczeń. Każdy, kto decyduje się na jej zakup, powinien wcześniej poznać kryteria wyboru. Taka rzeźba może zarówno poprawić wystrój wnętrza, jak i je sprawić, że zapanuje w nim stylistyczny chaos.

Nowoczesne rzeźby nierzadko mają abstrakcyjne kształty, dzięki czemu pasują do wielu współczesnych wnętrz. Co więcej, nowoczesna rzeźba to coraz częściej jeden z elementów dekoracji ogrodowej.

Czy rzeźby nowoczesne to odpowiedni element wystroju?

Rzeźby nowoczesne często kojarzą się nam z muzeami czy galeriami, do których przychodzą wyłącznie spragnieni wrażeń estetycznych miłośnicy sztuki i zawodowi znawcy. Jednak wielu artystów podczas tworzenia swoich dzieł ma nadzieję, że zostaną one docenione nie tylko przez krytyków, ale i przez zwyczajnych ludzi. A ci drudzy coraz chętniej kupują rzeźby i traktują je jako ładne dodatki do wystroju wnętrza. Kolekcjonowanie rzeźb nowoczesnych niekiedy może wydawać się oznaką snobizmu, lecz coraz częściej kupuje się na potrzeby czysto użytkowe.

Nowoczesne rzeźby we wnętrzu mieszkalnym mogą wydawać się zbytkiem. Niekiedy faktycznie są niepotrzebnym dodatkiem wystroju, szczególnie gdy są nieodpowiednio dobrane do stylizacji wnętrza. To, czy dzieło sztuki dobrze wygląda, nie zależy wyłącznie od jego ceny. Niekiedy drogie rzeźby mogą wyglądać kiczowato, a te tańsze idealnie komponować się z resztą mebli.

Nowoczesna rzeźba w domu – gdzie można ją postawić?

Rzeźbę można postawić właściwie w każdym pomieszczeniu. Nie ma żadnych konkretnych zasad, według których należałoby się kierować. Istotne jest jedynie, aby zrobić to z wyczuciem. Praktyka jednak pokazuje, że nowoczesne rzeźby w domach stawia się w pomieszczeniach reprezentacyjnych, do których zalicza się przede wszystkim salon, ale i przedpokój. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby figurę postawić również w kuchni.

Istnieje pewna wskazówka, którą można się sugerować przy rozważaniu, gdzie postawić nowoczesną rzeźbę. W dużych pomieszczeniach lepiej wyglądają nieco większe figury, bo dopełniają przestrzeń. Z kolei do pomieszczeń mniejszych bardziej pasują mniejsze figury, gdyż nie dominują pozostałych elementów wystroju.

Nowoczesne rzeźby – jakie dobrać je do danego wnętrza?

Odpowiednie ustawienie rzeźby zależy od różnych czynników. Jednak tym miejscem najczęściej są:

 • komoda;
  • półka nad kominkiem;
   • regał z książkami.

    Ilość nowoczesnych rzeźb jest ogromna i nie każda będzie pasowała do stylu, w jakim urządzony jest dom. Zazwyczaj do pomieszczeń, w których panuje klimat klasyczny, wybierane są rzeźby przedstawiające motywy przyrodnicze – zwierzęta i drzewa. Wykonywane są z różnych tworzyw, a wśród nich dominuje drewno i rozmaite kamienie. Jednak nie mniejszą popularnością cieszą się rzeźbione litery lub całe napisy. Ze sztuki nowoczesnej można czerpać na wiele różnych sposobów. Rzeźba przedstawiająca np. zwierzęta, to tylko jedna z opcji – dlaczego by nie szukać czegoś, czego jeszcze nikt nie użył?

    W pomieszczeniach mieszających różne style ciekawym dodatkiem mogą być figury geometryczne. Z powodzeniem można dodać rzeźbione lampiony lub ramki na zdjęcia. Jednak przy zakupie figurki do domu, należy zachować umiar. Warto też rozważnie kupować tego typu dzieła sztuki, dobrze poznać kryjąca się za nimi symbolikę i zamysł, jaki przyświecał artyście – wówczas można dowiedzieć się naprawdę zaskakujących rzeczy.

    Rzeźba ogrodowa nowoczesna – jaką wybrać?

    Nowoczesne rzeźby ogrodowe bywają imponujące. Czasy, w których najpopularniejszym wyborem był ogrodowy krasnal, już powoli mijają, choć wciąż istnieje spore grono zwolenników tego typu dodatków. Jednak wspomniany krasnal to tylko kropla w morzu ogrodowych figur.

    Praktyczna i nowoczesna rzeźba ogrodowa nie powinna rzucać się w oczy. Ogród to miejsce, w którym się wypoczywa, więc warto dbać o jego harmonijny wygląd. Aby uniknąć zbytniego przeładowania, nie należy przesadzać z ilością figur. Podobnie jak w przypadku wnętrz domowych, można dopasować ich rozmiary do powierzchni ogrodu. Jednak każdy, kto zechce wybrać taką rzeźbę, oprócz wzoru, będzie musiał zdecydować się na materiał, z jakiego zostanie ona wykonana – możliwości jest również sporo.

    • Popularnym i tanim materiałem jest beton. Rzeźby ogrodowe nowoczesne tworzone z niego są również solidne i odporne na zmienne warunki atmosferyczne. Ponadto mogą imitować wiekowe rzeźby. Taką figurkę można postawić np. obok oczka wodnego. Co więcej, nie trzeba jej kupować na zamówienie.
     • Trochę droższe są rzeźby ceramiczne, które wyglądają bardziej ekskluzywnie. W nowoczesnym ogrodzie ciekawie prezentują się abstrakcyjne kształty.
      • Drewno to materiał nieco droższy, lecz umożliwiający tworzenie imponujących figur. Jednak aby służył odpowiednio długo, powinno się go wcześniej zaimpregnować. Drewniane nowoczesne rzeźby wyglądają atrakcyjnie, gdy są nieco większe. Nie muszą jednak przedstawiać figur postaci. Właściciele dużych ogrodów mogą kupić chociażby drewniane szachy. Jest to atrakcja, która jednocześnie cieszy i edukuje. Ponadto drewno to wdzięczny materiał. Można z niego stworzyć inne przedmioty, które będzie można wykorzystać jako nowoczesne rzeźby ogrodowe.

       Zobacz także:

       Zobacz wideo: Iwona Büchner-Grzesiak i wyjątkowa aukcja rzeźb

       Iwona Büchner-Grzesiak i wyjątkowa aukcja rzeźb
       Źródło: Dzień Dobry TVN
       sposób na wnętrze
       sposób na wnętrze

       Autor: Adrian Adamczyk

       Źródło zdjęcia głównego: Westend61/Getty Images

       podziel się:

       Pozostałe wiadomości