Newsy

Google Doodle - Lotfi Zadeh. Kim był i za co został upamiętniony?

Newsy

Autor:
Teofila
Siewko
Źródło:
Google Doodle/TVN 24
Grafika Google Doodle z Lotfim Zadehem

30 listopada w Google Doodle upamiętniony został profesor Lotfi Zadeh. Był światowej sławy naukowcem w zakresie matematyki, który otrzymał wiele doktoratów honoris causa, także w Polsce. 

Lotfi Zadeh - kim był?

Lofti Zadeh, a właściwie Lotfi Aliaskerzadeh to amerykański naukowiec, automatyk, pochodzenia azerskiego. Urodził się w Baku w 1921 roku. W wieku 10 lat wraz z rodziną przeprowadził się do Iranu. Studia podjął na Uniwersytecie Teherańskim. W 1946 roku uzyskał tytuł magistra nauk w zakresie inżynierii elektrycznej już na Uniwersytecie Columbia. Kontynuował naukę na tym samym uniwersytecie i zdobył tytuł doktora w 1949 roku. 

Zobacz wideo: Ze sztuką na "ty"

Ze sztuką na „ty”
Ze sztuką na „ty” Warszawskie Targi Sztuki Źródło: Dzień Dobry TVN

Zajmował się przede wszystkim zagadnieniem nazywanym soft computing, był twórcą teorii logiki rozmytej i zbiorów rozmytych, które wchodzą w skład wspomnianego zagadnienia. Jego głównymi zainteresowaniami naukowymi była logika, sztuczna inteligencja, sieci neuronowe, lingwistyka, teoria sterowania oraz systemy ekspertowe. 

Naukowiec zmarł 6 września 2017 roku w Berkeley, w wieku 68 lat.

Lotfi Zadeh w Google Doodle - twórca teorii zbiorów rozmytych

Swoją teorię zbiorów rozmytych przedstawił na Uniwersytecie Kalifornijskim w 1964 roku, 30 listopada, a w 1973 opublikował teorię logiki rozmytej. Publikacja pierwszej z nich była przełomowa dla świata matematyki, gdyż powstało przeciwieństwo klasycznej matematyki, które umożliwiało spojrzenie na świat w taki sposób, w jaki widzi go człowiek. Teoria ta ma naśladować sposób, w jaki wnioskują ludzie, którzy najczęściej nie opierają się na do końca pewnych przesłankach. Dzięki powstaniu tej teorii możliwe było powstanie sterowników, które rozumują w sposób najbardziej zbliżony do ludzkiego, a dzięki temu radzą sobie nawet w złożonych sytuacjach. Pozwoliło to na stworzenie sieci, które radzą sobie w sytuacjach, gdzie brak jest precyzyjnych danych.

Te rewolucyjne wręcz teorie przyczyniły się do powstania japońskiego metra oraz antypoślizgowego systemu umożliwiającego bezpieczniejszą jazdę samochodem, a także sztucznej inteligencji na potrzeby medycyny.

Zobacz także:

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor:Teofila Siewko

Źródło: Google Doodle/TVN 24

Źródło zdjęcia głównego: Google Doodle, Lotfi Zadeh

Pozostałe wiadomości