Gorące tematy

Pan Tadeusz w Google Doodle. 185 rocznica publikacji epopei Adama Mickiewicza

Gorące tematy

Źródło: Google

Pan Tadeusz w Google Doodle. Z okazji 185 rocznicy publikacji epopei Adama Mickiewicza, Google przygotował dla swoich użytkowników kolorową grafikę, która zastępuję standardowe logo na stronie głównej wyszukiwarki.

Google Doodle - 185. rocznica publikacji Pana Tadeusza

"Pan Tadeusz", znana wszystkim epopeja narodowa obchodzi rocznicę swojej publikacji. Dzieło Adama Mickiewicza ukazało się drukiem 28 czerwca 1834 r. Z okazji 185. rocznicy Google przygotował specjalną wersję swojego logo.

Więcej:

"Pan Tadeusz" Adama Mickiewicza

Adam Mickiewicz pracę nad "Panem Tadeuszem" rozpoczął po publikacji trzeciej części "Dziadów", jeszcze w 1831 r. W założeniu miał to być utwór sławiący dawne obyczaje, opowiastką o życiu szlachty. Z czasem jednak "Pan Tadeusz" się rozrastał, a 14 lutego 1834 r. Adam Mickiewicz napisał w liście do przyjaciela:

Więc skończyłem wczora. Pieśni ogromnych dwanaście!

Utwór ukazał się 28 czerwca 1834 roku jako "Pan Tadeusz, czyli ostatni zjazd na Litwie". Początkowo nie wzbudził entuzjazmu zarówno czytelników jak i prasy. Mickiewiczowi zarzucano zbytnią pochwałę tradycjonalizmu i wyśmiewanie tradycji. Dopiero po upadku powstania styczniowego (1864) "Pan Tadeusz" został powszechnie uznany za arcydzieło.

Autor: Anna Kobyłka

Pozostałe wiadomości