Newsy

Google Doodle z okazji urodzin Jana Sebastiana Bacha zaproponował super zabawę

Jan Sebastian Bach Google Doodle

Fot. Google

Newsy

Google Doodle z okazji urodzin Jana Sebastiana Bacha zaproponował super zabawę

Jan Sebastian Bach Google Doodle

Fot. Google

Wyszukiwarka Google za pomocą Google Doodle postanowiła świętować urodziny kompozytora Jana Sebastiana Bacha w wyjątkowy sposób. Dzisiaj każdy może skomponować swoją melodię, wpisując dowolne nuty na pięciolinię.

Z okazji urodzin Jana Sebastiana Bacha Google Doodle umożliwiła internautom doskonałą zabawę. Muzyk w wyszukiwarce pyta, czy chcielibyśmy coś z nim komponować: 

Umieść nuty w poniższych liniach, a nasz komputer wykorzysta sztuczną inteligencję do zharmonizowania melodii w charakterystycznym dla mnie stylu.

Aby wziąć udział w zabawie, wystarczy wpisać www.google.com, kliknąć w animację i działać zgodnie ze wskazówkami.

Co to jest Google Doodle?

Google Doodle to według jego twórców "zabawne, zaskakujące, czasem spontaniczne zmiany nakładane na logo Google, które mają podkreślać wagę dni wolnych, rocznic oraz zasług słynnych artystów, pionierów i naukowców" 

Jan Sebastian Bach - kim był kompozytor?

Jan Sebastian Bach urodził się 21 marca 1685 roku w Eisenach. Pochodził z osiadłej w Turyngii i Saksonii rodziny luterańskiej o długich tradycjach muzycznych, sięgających XVI wieku. Był jednym z najwybitniejszych i najbardziej wpływowych kompozytorów i organistów na świecie. Na swoim koncie ma ponad 1000 utworów. Komponował muzykę chóralną oraz kameralną. Był również wybitny w muzyce polifonicznej. 

Styl muzyczny kompozytora pod koniec jego życia uważany był za anachroniczny, a dzieła  za mało wartościowe. Po śmierci Bach został zapomniany, aż do 1829 roku, kiedy Feliks Mendelssohn-Bartholdy zaprezentował wykonanie Pasji według Św. Mateusza w Berlinie.

Ciekawostką jest, że trzy utwory kompozytora nagrano na pozłacany dysk Voyager Golden Record, który umieszczony został na dwóch sondach programu Voyager wystrzelonych w przestrzeń kosmiczną w 1977.

Jan Sebastian Bach zmarł 28 lipca 1750 roku w Lipsku.

Co sądzisz o tym artykule?
3
0
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0