Newsy

1 300 zł dla bezdzietnych i singli? Sprawdź, kto może liczyć na pieniądze

Newsy

Autor:
Teofila
Siewko
Źródło:
Strefa Biznesu
Banknoty 200-złotowe

1 300 złotych dla bezdzietnych osób to jedno z założeń nowego, pilotażowego programu. Mowa o bezwarunkowym dochodzie podstawowym przez 2 lata. Dla kogo przewidziano pieniądze?

1 300 złotych dla osób bezdzietnych i singli - bezwarunkowy dochód podstawowy

Bezwarunkowy dochód podstawowy to pieniądze, które miałyby być dostępne dla wszystkich obywateli. Projekt taki ma być przeprowadzony na zasadzie eksperymentu społecznego. Dzięki niemu wszyscy objęci nim dorośli mieliby dostawać miesięcznie 1 300 złotych. Pilotażowy program ma zostać przeprowadzony w kilku wioskach na terenie Warmii i Mazur, w rejonie graniczącym z Obwodem Kaliningradzkim.

Finanse i praca

Dostępność kredytów i zdolność kredytowa
Dostępność kredytów i zdolność kredytowaDzień Dobry TVN
wideo 2/7

Projekt będzie testowany w dziewięciu niewielkich gminach: Barciany, Bartoszyce, Braniewo, Budry, Dubeniki, Górowo Iławieckie, Lelkowo, Sęsopor oraz Srokowo. Kwota 1 300 złotych to wysokość aktualnego minimum socjalnego, a to oznacza, że w przyszłości może się zmienić. 

Kto dostanie bezwarunkowy dochód podstawowy

Pieniądze mają zostać wypłacone każdemu dorosłemu obywatelowi bezwarunkowo, a więc niezależnie od tego, czy posiada dzieci, jest w związku małżeńskim czy pobiera emeryturę itd. Oznacza to, że dodatkowe pieniądze w końcu trafią również do osób bezdzietnych i singli.

- Gdy nasze utrzymanie zależy od innych osób, np. pracodawców, mężów, partnerów, rodziców, to mogą one wykorzystać tę zależność dla własnej korzyści. Jeżeli każdemu zapewniony byłby bezwarunkowy dochód podstawowy, to wzrosłaby odporność na takie wykorzystywanie. Na przykład pracownik mógłby przeciwstawić się wyzyskującemu kierownikowi, a żona mogłaby przeciwstawić się przemocowemu mężowi - mówi dla portalu strefabiznesu.pl dr hab. Ryszard Szarfenberg, profesor z Uniwersytetu Warszawskiego.

Gwarantowany dochód ma być wypłacany przez dwa lata. Tyle ma trwać projekt. Wybrany region źle plasuje się na tle kraju pod względem dochodów, aktywności gospodarczej, bezrobocia oraz ubóstwa. Jak podaje Strefa Biznesu, region ten ma mały ruch graniczny i został mocno dotknięty przez skutki transformacji ustrojowej. Pilotażowy projekt ma odwrócić sytuację obywateli mieszkającej przy granicy. Ma dotyczyć od 5 tysięcy do 31 tysięcy osób. 

Kiedy dochód bezwarunkowy będzie w całej Polsce?

Obecny program pilotażowy wciąż jest w fazie prac.

Jesteśmy równolegle w trakcie rozmów dotyczących finansowania. Nie ma pewności, czy ten projekt się odbędzie, natomiast jest to etap, w którym poddajemy go pod dyskusję akademicką

Dochód bezwarunkowy - kiedy powstał pomysł

Projekt bezwarunkowego dochodu podstawowego wzbudza wiele emocji. Docelowo pomysł takiego dochodu ma rozwiązywać problemy wynikające z robotyzacji, czyli faktu, że większość pracy może być wykonywana przez maszyny. Pierwszy raz o takim sposobie finansowania pomyślano w Bershire w 1975 r. Wtedy przeprowadzono eksperyment, który miał na celu walkę z wysokimi cenami zboża. W 2013 r. powstała z kolei Europejska Inicjatywa Obywatelstwa na rzecz Bezwarunkowego Dochodu Podstawowego.

W 2017 roku rozpoczęto projekt eksperymentalny w Finlandii. Eksperyment wykazał, że osoby, które otrzymały dochód bezwarunkowy, były nieznacznie bardziej aktywne zawodowo niż osoby, które otrzymywały zasiłek dla bezrobotnych. Projektu jednak nie wznowiono. Coraz więcej krajów pochyla się nad tym pomysłem - był już on dyskutowany między innymi w Niemczech i Hiszpanii. W Hiszpanii projekt trwa już od 2 lat.

Zobacz także:

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor:Teofila Siewko

Źródło: Strefa Biznesu

Źródło zdjęcia głównego: welcomia/Getty Images

Pozostałe wiadomości