Najnowsze

Rozstępy u nastolatków - jak sobie z nimi radzić? "Szybkiego wzrostu nie da się zahamować"

Najnowsze

Autor:
Oskar
Netkowski
Rozstępy u nastolatków - co z nimi zrobić?

Jeśli osoby w wieku nastoletnim rosną zbyt szybko, na ich ciele pojawiać się będą rozstępy. To jednak bardzo często negatywnie wpływa na ich samoocenę. W dobie wielu problemów związanych ze stanem zdrowia psychicznego współczesnej młodzieży, nie ułatwia im to życia. Są jednak sposoby, dzięki którym można poprawić wygląd skóry, a nawet zapobiec powstawaniu rozstępów.

Rozstępy zmorą młodych ludzi

Rozstępy u młodych ludzi to niemal plaga ostatnich lat. Blizny te powstają w wyniku nadmiernego rozciągnięcia skóry. Albo musi ono być większe niż wytrzymałość skóry, albo z jakiegoś powodu skóra jest wyposażona w mniejszą ilość włókien kolagenowych. Jak mówi dr Łukasz Preibisz, najczęstsze miejsca ich występowania to piersi, pośladki, uda – czyli miejsca, które powiększają się w wyniku dojrzewania i ujawniania się drugorzędowych cech płciowych. Innym miejscem są plecy na wysokości kręgosłupa lędźwiowego lub piersiowego, co jest konsekwencją bardzo szybkiego wzrostu. 

- W pewnym momencie można szybko poprawić skórę. Później jest o wiele ciężej. Najpierw robi się stan zapalny - jest wtedy trochę czerwony kolor na skórze. Trwa to ok. 4 miesiące do pół roku. Później wszystko sinieje, a następnie blednie. Można robić peelingi, działać światłem, można podać osocze i wiele innych - powiedział ekspert.

Jak zapobiec rozstępom?

Dermatolog Łukasz Preibisz nie ma wątpliwości, że słabość skóry u młodych ludzi wynika z przetworzonej diety i dodatkowych składników w wydawałoby się czystym białku (hormony, antybiotyki). Jego zdaniem, aby zapobiegać pojawianiu się rozstępów, należy postawić na dobre i przemyślane odżywianie się.

- Wzrostu szybkiego nie da się zahamować. Ale mamy większy wpływ na masę tkanki tłuszczowej. Nad tym możemy zapanować. Są różne firmy, które produkują preparaty na rozstępy dla kobiet w ciąży. Nie ma żadnych przeciwskazań, żeby te preparaty stosować także u młodych osób - mówił ekspert w Dzień Dobry TVN.

Zobacz także:

Autor:Oskar Netkowski

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości