Najnowsze

Zwycięzca "Top Model" o chorobie: "Zaakceptowałem ją. Zrozumiałem, że trzeba korzystać z życia"

Najnowsze

Autor:
Patrycja
Sibilska
Dawid Woskanian
Tomasz Urbanek/East NewsDawid Woskanian

Dawid Woskanian, 20-latek, którego historia poruszyła jury. Udowodnił, że choroba nie jest w stanie zatrzymać go w realizacji marzeń, a stres można przekuć w motywację. W rozmowie z Kaliną Szymankiewicz z serwisu cozatydzien.tvn.pl opowiedział o swojej codzienności po programie, związkach i reakcji społeczeństwa na przypadłość, z jaką się zmaga.

Sport w życiu Dawida

Do udziału w programie namówiła go siostra, wcześniej nie myślał o roli modela, swoje plany wiązał raczej ze sportem. Od lat trenuje street workout, kalistenikę i jest przekonany, że to właśnie sport pomógł mu w zwycięstwie w programie.

- W wieku 18-19 lat pogodziłem się z chorobą, zaakceptowałem ją, zrozumiałem, że trzeba korzystać z życia, ile się da. Sport wymaga skupienia, a to przekłada się na to, że potrafię powstrzymać swoje tiki. Dzięki temu w programie potrafiłem skoncentrować się na konkretnym zadaniu, pozować do zdjęć, chodzić po wybiegu - mówi w wywiadzie z dziennikarką serwisu cozatydzien.tvn.pl Kaliną Szymankiewicz.

Uczestnicy programu "Top Model"

Nicole z “Top Model” w sesji dla „Vogue”
Nicole z “Top Model” w sesji dla „Vogue” Dzień Dobry TVN
wideo 2/4

Zespół Tourette'a - choroba Dawida Woskaniana

Zespół Tourette'a to trudna do zrozumienia przez otoczenie choroba, często osoby zmagające się z nią, spotykają się z brakiem akceptacji, a co za tym idzie, tracą wiarę w siebie. Dawid, idąc do programu, miał świadomość tego, jak jego decyzja, może wpłynąć na osoby dotknięte tą chorobą. Udział w programie był dla niego i dla wielu dotkniętych tą przypadłością, oglądających go osób terapeutycznym doświadczeniem. Był także sposobem na zwiększenie świadomości społeczeństwa.

- Przypuszczałem, że mój występ będzie dla wielu osób z Zespołem Tourette’a, czy z innymi przypadłościami, motywacją i przykładem, że można wziąć udział w takim przedsięwzięciu. Ludzie chętnie mnie oglądali i z ciekawością śledzili to, jak daleko uda mi się zajść.

- Czytam w wiadomościach, że dzięki mnie uwierzyli w siebie. Pokazałem im, że mimo trudności można zrobić w życiu to, co tylko się wymyśli. Trzeba nad tym ciężko pracować i mieć trochę szczęścia, ale to jest możliwe. Najgorszy jest moment przełamania.

Społeczeństwo jest "zerowo" poinformowane w tej kwestii" - mówi zwycięzca "Top Model" Dawid Woskanian.

Zapytany o marzenia, otwarcie przyznał, że chciałby założyć w przyszłości rodzinę, a swoją karierę i plany związane z miejscem zamieszkania, podsumował, mówiąc: "Czas pokaże, jak życie się potoczy. Jeśli sytuacja będzie tego wymagać, podejmę kolejne wyzwanie."

Więcej przeczytacie w wywiadzie na stronie serwisu cozatydzien.tvn.pl.

Zobacz także:

Autor:Patrycja Sibilska

Źródło zdjęcia głównego: Tomasz Urbanek/East News

Pozostałe wiadomości