Trendy modowe

Zaskakująca moda lat 20. – stroje dla kobiet oraz mężczyzn

Trendy modowe

Aktualizacja:
moda lat 20., lata 20., kobieta

Moda w latach dwudziestych uległa diametralnej zmianie, a jej spuścizna pozostała z nami do dziś. Jak lata 20., moda oraz emancypacja kobiet przyczyniły się do zmiany wyglądu ówczesnych pań i panów? Poznaj stroje lat 20. dla kobiet i mężczyzn.

Moda lat 20. to okres dużych i znaczących zmian w ubiorze przede wszystkim damskim, ale również i męskim. Lata 20. odstawiły do lamusa wytworne, eleganckie stroje na rzecz wygody, prostoty oraz nowoczesnych tkanin. Moda przyjęła nieco bardziej ekstrawagancki oraz wyemancypowany charakter. Jak zmienił się wygląd kobiet oraz jaki ubiór przeznaczony został dla mężczyzn?

Lata 20. – moda niezależnych, wyemancypowanych kobiet

Damska moda w latach 20. przeszła dużą metamorfozę, podobnie jak same kobiety. To w tym okresie stały się one pełnoprawną częścią społeczeństwa, przyznano im prawa wyborcze i dostały szansę na zademonstrowanie własnego ja. Kobiety w latach 20. mogły już decydować o sobie, co wpłynęło również na liberalizację ubioru.

Emancypacja kobiet znacząco przyczyniła się do zmiany ich wyglądu. Dominujący stał się wizerunek chłopczycy, dzięki czemu kobiece piękno zostało dostrzeżone z zupełnie innej perspektywy. Dobra stylizacja lat 20. pozwalała na noszenie spodni, luźnych koszul oraz sukienek, które odsłaniały również damskie kolana. Obok innych aspektów życia kobiety w latach 20. wywalczyły sobie wiele swobody i niezależności w kwestiach modowych, co przyczyniło się do rozwinięcia przemysłu tekstylnego oraz dużych zmian w produkcji tkanin.

Lata 20. – moda damska, która wkroczyła pod strzechy

Moda w latach 20. zaczęła być ogólnodostępna i każda z kobiet mogła pozwolić sobie na indywidualny styl i wygląd przełamujący schematy. Rozwój przemysłu tekstylnego przyczynił się do obniżenia kosztów produkcji ubrań, dlatego moda przestała być zarezerwowana jedynie dla elit i dworskich dam.

Symbolem zmian ubioru lat 20. stała się słynna projektantka Coco Chanel. Za jej namową kobiety, bez względu na status społeczny, zaczęły przykładać większą wagę do wyglądu oraz do tego, co się nosi na co dzień. To dzięki niej sztywne, niewygodne gorsety odeszły w niepamięć, a elegancka stylizacja lat 20. oparta została na prostocie, minimalizmie oraz wykorzystaniu wysokiej jakości materiałów.

Ubiór lat 20. – popularne stroje dla kobiet

Lata 20. to stylizacje często nawiązujące do ubiorów męskich. W kobiecej modzie lat dwudziestych królowały przede wszystkim spodnie. Panie dążyły również nie tylko do niepodkreślania, a wręcz ukrycia kobiecych kształtów oraz krągłości. To czas, kiedy pojawiły się staniki spłaszczające piersi i luźne koszule szyte z myślą o kobietach.

Nie oznacza to jednak, że całkowicie zapomniano o sukienkach. Lata 20. i moda wieczorowa to przede wszystkim luźne, nieco workowate sukienki z bardzo niskim stanem. Nie podkreślały kobiecej talii i nie ciągnęły się do ziemi, jednak zostały pozbawione rękawów. To wpłynęło na konieczność depilacji pach oraz używania dezodorantów. Sukienki szyto z jedwabistych tkanin, utrzymywane były w niezbyt wyrazistych barwach. Powszechne były również pióra oraz ekstrawaganckie nakrycia głowy.

Moda damska w latach 20. zostawiła coś po sobie do dziś. Tak zwana mała czarna jest wytworem tamtych czasów i od pierwszego pojawienia się zdobyła dużą popularność. Jej stworzenie inspirowane było minimalistycznymi projektami Coco Chanel.

Lata 20. – moda męska również uległa dużej zmianie

Moda męska w latach 20. również została poddana diametralnej zmianie. Styl lat 20. odrzucił popularne wcześniej surduty i zastąpił je dobrze skrojonymi garniturami o lekkiej formie. Nowoczesne męskie stroje w dużej mierze inspirowane były sportem, wygodą oraz podobnie jak w przypadku kobiet zamiłowaniem do wolności i swobody. Nudne jednolite tkaniny zostały zastąpione nieregularnymi fakturami oraz pasami pod każdą postacią.

Stylizacja nie mogła być uznana, jeśli na męskiej głowie nie pojawiło się odpowiednio dobrane nakrycie. Jego dobór uzależniony był od klasy społecznej. Na samym dole prym wiodły kaszkiety, zaś dla najbardziej eleganckich mężczyzn zarezerwowane zostały cylindry oraz homburgi. Popularne stały się również kapelusze słomkowe.

Styl lat 20. mężczyzn – co się nosiło?

Symbolem zmian w modzie męskiej lat 20. stały się szerokie spodnie zwane oxfordami. W Polsce nie zyskały popularności, jednak Stany Zjednoczone oraz zachodnia Europa oszalały na ich punkcie. Co więcej, renesans przeżywały dopasowane, dobrze skrojone marynarki z wysokim stanem. Mężczyźni również dbali, aby kolor takiej marynarki był idealnie dopasowany do koloru oraz stylu ich skarpetek.

Lata 20. i wieczorowa moda męska to przede wszystkim trzyczęściowe garnitury typu smoking. Kolorowe, jedwabne krawaty w lekkim stylu były bardzo często idealnym dopełnieniem eleganckiej kreacji. Wieczorowa moda męska wykształcała się głównie na czerwonych dywanach Hollywood, gdzie amanci amerykańskiego kina, tacy jak Rudolf Valentino, wyznaczali nowo obowiązujące trendy.

Co będzie modne w 2021 roku? Zobacz wideo:

Zobacz też:

Autor: Adrianna Kowalczyk

Pozostałe wiadomości