Charakterystyka mody z lat 70. ubiegłego stulecia

Jasnowłosa kobieta we wzorzystej sukience.
Charakterystyka mody z lat 70. ubiegłego stulecia
Źródło: lambada/Getty Images
Moda z lat 70. XX wieku była bardzo różnorodna. W tym okresie panowała duża swoboda w wyborze garderoby i wyrażania przez nią swojego indywidualnego stylu. Stylizacje były mieszanką kultury hippie, disco i punk. Królowały kolory, wzory i odważne zestawienia.

Niektóre ubrania z lat 70. są modne również dzisiaj. Współcześnie wielu projektantów inspiruje się trendami, które panowały w tym okresie. Damskie stroje miały bardzo dziewczęcy charakter, np. modne sukienki z tamtych czasów były długie i wykończone kwiatowymi wzorami. Z kolei męska koszula musiała mieć duży kołnierz i mocne kolory.

Czym charakteryzuje się moda z lat 70. XX wieku?

Moda z lat 70. XX wieku ma duży wpływ na styl ubierania się również w czasach współczesnych. W tym okresie "Vogue", czyli jeden z najpopularniejszych magazynów modowych, zadeklarowało, że "od teraz w modzie nie istnieją już żadne zasady". Ta myśl idealnie odzwierciedla garderobę z tamtego czasu. Modę cechował pełen indywidualizm, oryginalność, odważne kolory, luz, wyraziste wzory. Żaden ubiór nie był nudny. Nawet jeśli barwy stroju były stonowane, całość urozmaicał nietypowy fason.

Porady stylistki

Źródło: Dzień Dobry TVN
Ubierz się jak gwiazda filmowa
Ubierz się jak gwiazda filmowa
Nieoczywiste połączenia barw
Nieoczywiste połączenia barw
Moda inspirowana latami 90.
Moda inspirowana latami 90.

Ubiór z lat 70. XX wieku był mocno związany z trzema popularnymi wtedy kulturami - hippie, disco i punk. Pierwsza z nich nadawała modzie świeżości. Styl hippie cechowała przede wszystkim swoboda, oryginalność i zgoda z naturą. Ubrania były więc luźne, dopasowane do charakteru danej osoby, często z motywem kwiatowym czy zwierzęcym. Kolejną inspiracją w tamtych latach był klimat disco, a więc połyskujące, odważne stylizacje, dzięki którym można było dosłownie błyszczeć na parkiecie. Podczas tanecznych imprez nie mogło zabraknąć ubrań mocno dopasowanych, wykończonych cekinami lub wykonanych z lśniącego materiału (np. poliuretanu). Ważną rolę w modzie odgrywała też młodzieżowa subkultura punk. Ubrania charakterystyczne dla tej grupy były wykończone ćwiekami czy agrafkami. Ramoneski, dziurawe dżinsy, luźne t-shirty – te elementy stały się domeną punkowej stylistyki z tego okresu. Do popularnych w latach 70. XX wieku projektantów zalicza się Yves Saint Laurent, Dior, Ossie Clark, a w Polsce Barbara Hoff.

Modne sukienki z lat 70. XX wieku

Damski ubiór z tego okresu był nastawiony na mocne podkreślenie kobiecości. Modne sukienki z lat 70. XX wieku idealnie spełniały to zadanie. Krótkie pozwalały odsłaniać linię nóg, dodając stylizacji uwodzicielskiego charakteru. Długie były z kolei wyrazem subtelności i swobody, promowanej przez kulturę hippie.

Krótkie sukienki nie mogły być zbyt proste, dlatego musiały mieć bardziej ozdobne wykończenie. Mógł być to geometryczny wzór, kokarda, kieszonka czy szerokie rękawki. Domeną lat 70. XX wieku były jednak długie suknie. Fason maxi doskonale wydłużał sylwetkę. Szeroki krój, ciepłe kolory i lekkie materiały podkreślały kobiecy wdzięk. Sukienka w groszki lub w kwiaty były prawdziwymi hitami na scenie modowej. 

Spodnie dzwony męskie z lat 70. XX wieku

Spodnie dzwony męskie z lat 70. XX wieku to ważny element stroju na różne okazje. Idealnie pasowały zarówno do eleganckiej stylizacji, jak i do ubioru w klimacie disco. Mężczyźni łączyli szerokie spodnie z koszulami (kolorowymi, wzorzystymi) lub t-shirtami. Wysokie, bardzo obcisłe, z dodatkiem szerokiego pasku z klamrą - dzwony nie tylko w wersji damskiej były bardzo popularne. Trend powrócił w latach 90. i jest inspiracją również dla współczesnych projektantów.

Modne buty z lat 70. XX wieku

Buty z lat 70. XX wieku, podobnie jak same ubrania, cechowały się odważnymi kolorami. Najpopularniejsze było obuwie na wysokiej platformie. Znakomicie sprawdzało się w zestawieniu z dzwonami i kombinezonami.

Na parkiecie dominowały buty z metalicznym blaskiem, połyskującym brokatem czy lśniącym materiałem. Dla kobiet idealne były modele z wysoką cholewką. Popularne były odważne połączenia kolorów, czyli wyraz swobody w indywidualnym stylu.

Moda damska z lat 70. XX wieku

W latach 70. XX wieku kobiety miały do dyspozycji wiele ciekawych ubrań. Oprócz maxi sukienek czy ponadczasowych dzwonów znakiem rozpoznawczym tego okresu były również kombinezony, spódniczki mini czy krótkie topy.

Moda damska wyróżniała się bogactwem kwiatowych i geometrycznych wzorów. Kobiece stylizacje uzupełniano kwadratowymi torebkami, kapeluszami z szerokim rondem i dużymi, okrągłymi okularami. Modnymi damskimi strojami były również warp dress (sukienka z zakładanym dekoltem) oraz naturalne futro.

Stroje męskie z lat 70. XX wieku

Styl lat 70. XX wieku w modzie męskiej rzadko znajduje odzwierciedlenie we współczesnych czasach. Ubrania dla mężczyzn były dość odważne. Cechowały je mocne kolory i wyraziste wzory. Ówczesny styl to koszule z szerokimi kołnierzykami i tak zwany denim look, czyli dżinsy z kurtką dżinsową czy kombinezony.

Obcisłe elementy takie jak koszule, t-shirty, spodnie, a nawet body, idealnie przylegając do sylwetki, miały być tzw. drugą skórą. W męskich stylizacjach można było znaleźć spodnie z wysokim stanem, buty na platformie, wełniane swetry i kamizelki.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor: Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: lambada/Getty Images

podziel się:

Pozostałe wiadomości