Czym tak właściwie jest moda vintage? Jakie są jej główne zasady? Co należy zrobić, by powstała ciekawa stylizacja vintage?
Szafy gwiazd, czyli cykl "Moda na spacer"
Moda vintage – historia
Historia mody vintage jest krótka. By dowiedzieć się, czym jest moda vintage, warto poznać znaczenie samego słowa vintage, które niegdyś używane było przez osoby z branży winiarskiej. Vintage oznacza konkretny rocznik wina wyprodukowanego w jednym sezonie. W wieku XIX słowo zaczęło być także używane w kulturze i sztuce. Styl vintage w modzie polega na noszeniu ubrań pochodzących z wcześniejszych epok, a także stylizowanych na starsze. Warto wiedzieć, że znalazł również uznanie w projektowaniu wnętrz, a nawet w muzyce.
Damska moda vintage
Paniom, które chcą wprowadzić do swojej garderoby styl vintage, na pewno przyda się charakterystyczna dla mody z lat 50., 60. i 70. koszula w paski lub wzory. Jej współczesne wydanie świetnie sprawdzi się z dżinsami czy ołówkową spódnicą. Eleganckim kobietom może się także spodobać noszenie apaszek, które świetnie pasują do stylizacji z torebką wypromowaną przez słynną księżną Monako – Grace Kelly. Ciekawie prezentują się również żakiety w stylu Chanel czy wiązane płaszcze. W garderobie pań, chcących pielęgnować styl vintage, powinna znaleźć się także ołówkowa spódnica, jaką chętnie nosiła niegdyś Sophia Loren. Jak widać, damska moda vintage nie musi być nudna, wystarczy znajomość jej historii i otwarty umysł.
Dziecięca moda vintage
Dziecięca moda vintage to także dość obszerny temat. Dziewczynkom poleca się rozkloszowane sukienki z zaszyciami w romantyczne kwiaty. Mogą pojawić się także falbanki, czy koronki. Dominują kolory pastelowe i motywy rodem z sielskiej prerii. Chłopcom także warto zafundować wyprawę na Dziki Zachód lub do początku XX wieku. Świetnie sprawdzą się spodnie w kratę, do których można dodać szelki i kaszkiet. Ubranka dla chłopców zazwyczaj prezentowane są w stonowanych barwach, od bieli przez beż po szarość. Dziecięca moda vintage jest miła dla oka i jednocześnie gustowna.
Męska moda vintage
Modnym panom, którzy chcą stworzyć zestaw w stylu mody vintage, warto polecić marynarki w kratę, które można nosić na wiele sposób. Ciekawie wyglądają w połączeniu z dżinsami. Marynarkę można nakładać na koszulę, a nawet ocieplaną kamizelkę czy sweter. Warto postawić na intrygujące zestawienia kolorystyczne, które mogą być dobierane w zależności od pory roku. W wersji bardziej młodzieżowej można natknąć się na ortalionowe dresy, oldschoolowe buty czy tureckie swetry. Koniecznie trzeba pamiętać o tym, by stylizacja była oryginalna i aby osoba, która ją nosi, dobrze się w niej czuła. Starszym mężczyznom natomiast mogą się spodobać nawiązania do męskiej mody vintage z lat 40. czy 50.
Moda vintage – 1930
Moda vintage z lat 30. to ubrania z dzianiny, z której często wykonywano swetry nakładane na sukienki czy garsonki. Lata 30. ubiegłego wieku to także czas wspaniałych płaszczy, które były idealnie dopasowane, dzięki czemu podkreślały sylwetkę, i cieszyły oko wspaniałymi dodatkami. Popularne były również peleryny, obecnie praktycznie zapomniane, oraz seksowne wieczorowe suknie z odkrytymi plecami. Tak prezentuje są damska moda vintage lat 30. A co z mężczyznami? Panowie nosili wówczas dwurzędowe marynarki i smokingi, do których obowiązkowe były muszka lub krawat.
Moda vintage – lata 40.
Damska moda vintage z lat 40. to skromne, proste i bardzo kobiece sukienki, często noszone z paskiem podkreślającym talię, oraz spódnice sięgające kolan. Dużą popularnością cieszyły się także zapinane sukienki – szmizjerki – oraz apaszki wiązane pod szyją lub używane do związywania włosów. Do tego panie nosiły buty na słupku lub na grubej podeszwie. Męska moda vintage z lat 40. XX wieku to przede wszystkim garnitury zoot, dla których charakterystyczne były nieco przyduża marynarka i szerokie spodnie z wysokim stanem. Do tego świetnie pasował kapelusz fedora i buty oficerki.
Moda vintage – 1950
Moda vintage z lat 50. to przede wszystkim kostiumy z żakietami, a także szmizjerki z paskiem w talii oraz ołówkowe i rozkloszowane spódnice. Stylizacje wyjściowe w latach 50. bazowały na rozkloszowanych sukniach opiętych na górze. Takie kreacje zazwyczaj odsłaniały ramiona i plecy lub charakteryzowały się głębokim dekoltem. Istotnym dodatkiem damskiej mody vintage z tego okresu były długie rękawiczki i kapelusze. Stylizacje męskie były inspirowane wyglądem takich postaci jak Marlon Brando czy Elvis Presley. Obok jednorzędowych marynarek i flanelowych spodni często noszone były cienkie krawaty i mokasyny penny loafers.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Sweter i sukienka, czyli idealny zestaw na chłodniejsze dni. Jak nosić ten modny duet?
- Jak nosić letnie sukienki ze swetrami? Oto rady stylistki
- Bądź modna jesienią. Te dodatki odczarują zbyt banalną stylizację
Autor: Oskar Netkowski
Źródło zdjęcia głównego: Jeremy Moeller/Getty Images