Pielęgnacja twarzy i ciała

Tatuaż z henny, czyli ciekawy pomysł na ozdobienie ciała. Sprawdź jak go wykonać

Pielęgnacja twarzy i ciała

Aktualizacja:
tatuaż z henny na ręce

Tatuaż z henny jest bardzo dobrą alternatywą do permanentnych tatuaży. Pozwoli przekonać się, jak czujemy się z tego rodzaju ozdobą i nie zostawi stałych śladów na ciele. Zrobienie go jest doskonałą zabawą i oryginalną formą przyozdobienia ciała.

Zrobienie tatuażu z henny, nie jest bardzo trudne, jeśli tylko mamy zdolności plastyczne i umiemy malować. Jeśli nie, warto zwrócić się do profesjonalnych salonów, które oferują takie usługi. Wtedy będziemy mieć pewność, że rysunek będzie udany, a dodatkowo bardziej trwały.

Czym jest tatuaż z henny?

Henna jest substancją uzyskiwaną z drzewa zwanego Lawsonia Inermis, które występuje w Afryce, Bliskim Wschodzie i Indiach. Od 5000 lat w tamtych regionach stosowano hennę do upiększania ciała, sztuka ta nazywana była Mehendi (Mehndi). W krajach zachodnich henna, przeważnie znana jest jako barwnik do włosów. Tatuaż z henny jest niczym innym, niż obrazkiem na ciele, namalowanym henną. Gdzie kupić hennę? Produkt jest dostępny w wielu sklepach drogeryjnych, w Internecie czy sklepach ekologicznych. Najbezpieczniejszą wersją będzie naturalna henna, nie mieszana z innymi składnikami. Jej kolor nie będzie czarny, ale jest bezpieczniejsza, gdyż nie zawiera dodatkowego składnika o nazwie PPD, który może uczulać i powodować swędzenie i podrażnienie skóry. Gotowa pasta z henny, którą można wykonywać tatuaż, to mieszanka naturalnej henny, olejku eterycznego, np. eukaliptusowego, wody oraz cukru. Przygotowując hennę w ten sposób, wiemy, co nakładamy na ciało i nie narażamy skóry na uczulenie czy podrażnienie.

Co jest potrzebne do wykonania tatuażu z henny?

Aby wykonać odpowiedni wzór na skórze, warto wiedzieć co jest potrzebne do wykonania tatuażu z henny. Oprócz samej henny, potrzebujemy aplikatora, z którego będziemy aplikować hennę na skórę. Aplikatory można kupić w sklepach internetowych bądź zrobić je samemu. Najlepiej sprawdzą się tzw. rożki foliowe, przypominające odrobinę aplikatory do dekorowania ciast masą kremową. Zasada działania jest taka sama. Na końcu aplikatora, powinna być mała dziurka, przez którą będzie przelatywać substancja. Aplikator taki, można zrobić również np. z pustego opakowania po kroplach do oczu.

Jak zrobić tatuaż z henny?

Mając pastę z henny oraz aplikator, można przystąpić do malowania wzoru, oczywiście wiedząc jak zrobić tatuaż z henny . Aplikator trzeba wypełnić masą z henny i zacząć rysować wzory. Intensywność koloru zależy od grubości nałożonej pasty. Tatuaż zmienia swój kolor w czasie, na początku będzie rudy (używając naturalnej henny), potem zmieni się na brązowy. Najlepiej starać się nakładać jednolitą grubość pasty i rysować wzory za pomocą liń. Namalowany tatuaż, trzeba zawinąć w folię lub okleić plastrami i tak pozostawić na 6 godzin minimum. Po zdjęciu takiego opatrunku, należy zetrzeć wierzchnią warstwę pasty, pod nią zostanie tatuaż. Warto pamiętać, by tatuaży z henny nie robić w miejscach, gdzie skóra narażona jest na większą potliwość jak wnętrze dłoni czy stopy. Ważne jest również, by po wykonaniu tatuażu, unikać promieni słonecznych oraz kąpieli w mocno chlorowanej wodzie.

Skąd brać wzory do tatuażów z henny?

Inspiracji dotyczących malowideł z henny, jest mnóstwo. Można je czerpać, z tradycyjnych wzorów, które od tysięcy lat, zdobią ciała, najczęściej kobiece. Mandala, motyw kwiatowy, łapacz snów, kwiat lotosu, święta geometria - to tylko kilka z popularnych i bardzo znanych motywów na tatuaże z henny, które wykorzystywane są w sztuce Mehendi. Te typy wzorów dostępne są w sklepach internetowych, specjalizujących się w tatuażach z henny. Wybór jest naprawdę szeroki. Wzory na tatuaże z henny, można również zakupić na allegro lub w innych sklepach internetowych, sprzedających ozdoby do ciała. Znajdziemy tam wzory i szablony dla dziewczyn (najczęściej wzory kwiatowe), jak i mężczyzn (popularne są wzory azteckie).

Ile trzyma się tatuaż z henny?

To, ile trzyma się tatuaż z henny, zależy od jej jakości. Henna barwi skórę na czas od 7 do 14 dni. Przez pierwsze 7 dni zabarwienie jest intensywne i wygląda najlepiej. W drugim tygodniu zaczyna stopniowo się ścierać się i po 14 dniach całkowicie schodzi ze skóry, nie pozostawiając żadnych śladów. Naturalna henna jest w pełni bezpieczna. Tak naprawdę długość pozostawania henny na ciele, zależy również od samego wykonania tatuażu oraz pielęgnacji skóry. Najważniejsze jest by pastę, tuż po aplikacji, pozostawić na skórze jak najdłużej. Przez pierwszą dobę, trzeba unikać również moczenia wodą, miejsca na którym namalowany jest tatuaż. Potem ważne jest regularne natłuszczanie tatuażu oliwką lub olejem kokosowym.

Tatuaż z henny to oryginalna ozdoba ciała i dobra alternatywa dla zwykłego, permanentnego tatuażu. Ważne, by do jego zrobienia, wykorzystać hennę naturalną, bezpieczną dla skóry. Henna zabarwi naskórek, czyli zewnętrzną warstwę skóry. Barwnik nie wejdzie w głębsze warstwy skóry i po upływie kilku tygodni zmyje się sam, nie pozostawiając żadnego śladu.

Zobacz wideo: Mama w tatuażach

Autor: Adrian Adamczyk

Pozostałe wiadomości