Pielęgnacja twarzy i ciała

Senior w gabinecie medycyny estetycznej. Na jakie zabiegi odmładzające warto postawić po 60. roku życia?

Pielęgnacja twarzy i ciała

Autor:
Magdalena
Brzezińska
Siwowłosa kobieta poddająca się zabiegowi iniekcji

Wyraźnie zarysowane zmarszczki, uporczywe przebarwienia czy opadające policzki to zaledwie część oznak starzenia, na które mogą narzekać osoby po 60. roku życia. Cera dojrzała wymaga szczególnej pielęgnacji, którą warto oprzeć nie tylko na dobrze dobranych kosmetykach, ale także na odmładzających zabiegach. Jak skutecznie przywrócić jędrność skórze? Jakie rozwiązania będą odpowiednie dla pacjentów w wieku senioralnym? Odpowiedzi na te pytania w rozmowie z serwisem dziendobry.tvn.pl udzielił ekspert medycyny estetycznej, lek. Maciej Panek.

Z upływem lat zmienia się tempo produkcji elastyny, kolagenu oraz kwasu hialuronowego w skórze, spada też poziom hormonów płciowych. To przekłada się na widoczne zmiany w wyglądzie twarzy, szyi oraz dekoltu. U osób powyżej 60. roku życia zwykle można dostrzec takie oznaki starzenia, jak zmarszczki mimiczne, opadające powieki, tak zwane "chomiki", czyli osuwające się w dół policzki, rozszerzone naczynka i towarzyszący im rumień czy dokuczliwe przebarwienia skórne. To naturalne zjawisko, jednak coraz więcej kobiet i mężczyzn pragnie jak najdłużej cieszyć się jędrną, wypielęgnowaną i promienną cerą. Zabiegi z zakresu medycyny estetycznej pomagają osiągnąć ten cel.

Medycyna estetyczna po 60. roku życia

Skóra po 60. roku życia nosi znamiona przesuszenia i nadmiernej wiotkości, dlatego troska o jej kondycję jest niezwykle istotna. Rutyna pielęgnacyjna oparta na przeciwstarzeniowych preparatach kosmetycznych nie zawsze pozwala osiągnąć zadowalające efekty, zwłaszcza jeśli zachodzi potrzeba spłycenia głęboko zarysowanych bruzd czy korekty nieregularnego owalu twarzy. Najlepszą odpowiedzią na te problemy może okazać się wizyta w gabinecie medycyny estetycznej.

Jak dbać o skórę?

10 minut dziennie, by pozbyć się zmarszczek
10 minut dziennie, by pozbyć się zmarszczek
wideo 2/5

- Świadomość skuteczności wybranych zabiegów u osób dojrzałych jest coraz większa. Zarówno panie, jak i panowie w wieku senioralnym nabierają przekonania, że należy o siebie dbać. Starsi mężczyźni decydują się korzystać z dobrodziejstw medycyny estetycznej przede wszystkim po to, by zyskać uznanie w oczach płci przeciwnej. Stanowią oni około 5% pacjentów. Kobiety po 60. roku życia zjawiają się w gabinecie zdecydowanie częściej, zwykle za namową córek - ocenia lek. Maciej Panek. Dodaje też, że seniorzy z godną podziwu śmiałością oddają się w ręce ekspertów, nawet jeśli przekroczenie progu kliniki napawa ich szeregiem obaw.

- Starsze pokolenia cechuje wyjątkowe podejście do życia. Tacy pacjenci nie pokazują strachu, z uwagą słuchają wszystkich wskazówek i są bardzo wdzięczni za pomoc. Praca z nimi jest bardzo przyjemna. Tym bardziej cieszy fakt, że ich przygoda z medycyną estetyczną zwykle nie kończy się na jednej wizycie - przekonuje specjalista.

Senior w gabinecie medycyny estetycznej - jaki zabieg wybrać?

Nie jest tajemnicą, że zabiegi z zakresu medycyny estetycznej często stanowią przepustkę do poprawy wyglądu, a co za tym idzie, także i do wzmocnienia pewności siebie. Nie inaczej jest w przypadku seniorów. Związane z wiekiem defekty estetyczne mogą ustąpić miejsca zadbanej skórze, a wszystko to za sprawą odpowiednio dobranych preparatów czy laseroterapii.

- Lista zabiegów dla osób powyżej 60. roku życia jest długa. Dojrzali pacjenci przede wszystkim pragną uporać się ze zmarszczkami, dlatego często decydują się na iniekcję toksyny botulinowej. W tym miejscu warto podkreślić, że nie chodzi o całkowitą likwidację kurzych łapek czy zarysowujących się na czole poziomych linii, a jedynie o ich spłycenie. Botoks sprawdza się także przy korekcji opadających powiek - zauważa lek. Maciej Panek, jednocześnie zwracając uwagę na inne problemy seniorów.

- Bruzdy nosowo-wargowe, obwisła skóra podbródka, nieregularna linia żuchwy czy związane z zapadaniem się tkanek i postępującymi zmianami w obrębie poduszeczek tłuszczowych "chomiczki" to kolejne oznaki starzenia. Modelowanie tych okolic można z powodzeniem przeprowadzić przy użyciu kwasu hialuronowego i nici liftingujących. Nie bez znaczenia pozostają także cienie pod oczami. One również wskazują na nasz wiek, dlatego warto zadbać o zmniejszenie ich widoczności, chociażby za pomocą mezoterapii - wyjaśnia ekspert medycyny estetycznej i dodaje, że na uwagę starszych pacjentów zasługują także zabiegi laseroterapii.

- Niektórzy pacjenci rezygnują z wypełniaczy i botoksu na rzecz naturalnego pobudzenia kolagenu za pomocą szerokiej gamy laserów. Takie rozwiązanie warto wdrożyć w okresie jesienno-zimowym - podsumowuje rozmówca dziendobry.tvn.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Magdalena Brzezińska

Źródło zdjęcia głównego: ljubaphoto/Getty Images

Pozostałe wiadomości