Pielęgnacja twarzy i ciała

Czy blizny na skórze można opalać? Dermatolog rozwiewa wątpliwości

Pielęgnacja twarzy i ciała

Autor:
Katarzyna
Oleksik
Blizny a opalanie
Blizny a opalanieDzień Dobry TVN
wideo 2/5

Pierwsze eksperymentalne prognozy pogody na lipiec mówią, że będzie ciepło i słonecznie. Taka aura z całą pewnością ucieszy amatorów kąpieli słonecznych. Czy osoby, które mają blizny, mogą się opalać? Czy i jak powinny chronić swoją skórę przed działaniem promieni słonecznych? Na te pytania w Dzień Dobry TVN odpowiedział lekarz Łukasz Preibisz.

Czy blizny można opalać?

Blizna to tkanka łączna, która zabezpieczyła skórę po przecięciu. Pojawia się ona w miejscu, w którym nie powinno jej być. - W związku z tym ona się nie opala. Ona nie ma komórek barwnikowych, więc, jak się opalimy, to wszystko dookoła będzie opalone, a to (blizna) będzie jasne -powiedział w Dzień Dobry TVN Łukasz Preibisz, dermatolog, lekarz medycyny estetycznej.

Na szczęście współczesna medycyna poszła tak mocno do przodu, że potrafi skutecznie "zlikwidować" niektóre blizny. - Po pierwsze oddzielamy od słońca. Po drugie stosujemy różne koktajle [...], czy osocze, czy mezoterapię - wyjaśnił specjalista. W leczeniu blizn pomaga także laser frakcyjny. Co ciekawe, korzystali z niego już starożytni Grecy. - Okazuje się, że na blizny po cięciach [...], brali wałek, jak do ciasta, w niego wkładali szpileczki i tymi szpileczkami jeździli po bliznach. To jest nasz laser frakcyjny - wytłumaczył dermatolog.

Czy blizny można leczyć samemu?

Mimo że na rynku pojawiły się rollery do spłycania blizn, to zanim zaczniemy stosować je samodzielnie w domu, należy skonsultować się z dermatologiem lub chirurgiem. - Trzeba zobaczyć, czy to jest blizna, czy to jest bliznowiec - powiedział lekarz. Drugi rodzaj zmiany ma to do siebie, że sam z siebie się powiększa. - W pierwszej kolejności trzeba go rozpuścić. Podajemy w tym wypadku steryd, odrobinę sterydu w to miejsce, powoduje on zanik blizny. Dopiero potem rolujemy - dodał nasz gość.

Osoby, które mają blizny, muszą pamiętać o stosowaniu kremów z wysokim filtrem. Prawidłowo aplikowane zapewnią skórze ochronę przed słońcem. Jak często należy je nakładać? Dowiecie się tego z dalszej części rozmowy.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki znajdziesz na platformie Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Katarzyna Oleksik

Źródło zdjęcia głównego: Mateusz Grochocki/East News

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości