Warto korzystać z promieni słonecznych, zwłaszcza jeśli czeka nas tylko kilkudniowy wyjazd, podczas którego pojawi się możliwość opalania. Oczywiście należy pamiętać o zachowaniu bezpieczeństwa i zastosowaniu filtrów, które ochronią skórę przed poparzeniami. Sposoby na szybkie opalanie niestety nie sprawdzają się w każdym przypadku. Wiele zależy od rodzaju skóry i tego, czy do tej pory była wystawiana na słońce.
Szybka opalenizna – jak ją uzyskać?
Jeśli wybieramy się na wakacje za granicę w trakcie trwania sezonu zimowego w Polsce, warto pamiętać o kilku zasadach. Skóra nie jest przyzwyczajona do ostrego słońca, dlatego będzie bardziej podatna na oparzenia. Pomimo tego, że ładna pogoda będzie zachęcać do intensywnego opalania, w ciągu pierwszych kilku dni bądźmy ostrożni. Leżenie plackiem przez kilka godzin może skończyć się bardzo źle. Nie zaleca się opalania w godzinach południowych, bowiem promienie słoneczne są w tym czasie najbardziej intensywne. Musimy wcześniej przygotować nasze ciało, aby w trakcie wakacji wykorzystać jak najlepiej ładną pogodę. Zatem jak szybko opalić się na słońcu?
- Przynajmniej miesiąc przed wyjazdem warto zaopatrzyć się w suplementy zawierające beta-karoten. Ich regularne przyjmowanie pozwoli lepiej przygotować skórę do ekspozycji słonecznej. Dobrym rozwiązaniem jest także spożywanie soków z marchewki czy brzoskwiń.
- Dzień przed planowaną ekspozycją na słońce warto wykonać peeling całego ciała, dzięki któremu uda się pozbyć martwego naskórka i lepiej przygotować na przyjęcie opalenizny.
- Domowe sposoby na szybkie opalanie to również regularne stosowanie balsamu nawilżającego do ciała. Należy go używać codziennie, przynajmniej miesiąc przed wyjazdem na wakacje. Nawilżona skóra szybciej łapie promienie słoneczne i dodatkowo znacznie lepiej prezentuje się z opalenizną, która utrzymuje się przez dłuższy czas.
Jak szybko opalić nogi i inne części ciała?
Opalanie nóg jest zazwyczaj znacznie trudniejsze niż opalanie innych części ciała, chociażby takich jak ramiona czy plecy. Wynika to z ich nierównomiernego kształtu i częstego przesuszenia. Dodatkowo opalenizna w tym miejscu utrzymuje się krócej, zważywszy na częstotliwość golenia. Jak się najszybciej opalić?
Zamiast balsamów z filtrem można przetestować olejek, oczywiście taki, który również zapewnia odpowiednią ochronę przed słońcem. Może się okazać, że tłusta konsystencja znacznie lepiej absorbuje promienie. Należy powtarzać smarowanie co godzinę, a jeśli dodatkowo kąpiemy się w morzu, po każdym wyjściu z wody. Pamiętajmy, że nawet jeśli na opakowaniu znajduje się informacja o wodoodporności, lepiej dmuchać na zimne. Kąpiele w morzu to świetna opcja, jeśli myślimy o tym, jak się szybko opalić na słońcu. Woda doskonale odbija promienie UV. Po wyjściu nie wycierajmy się od razu ręcznikiem, tylko pozwólmy skórze samoistnie wyschnąć.
Jedną z najbardziej problematycznych kwestii jest trudność w uzyskaniu równomiernej opalenizny. Zazwyczaj wynika to z preferencji dotyczącej opalania danej części ciała. Aby zapobiec sytuacji, w której przykładowo tył nóg jest bledszy niż przód, warto opalać się w ruchu, na przykład poprzez spacerowanie, bieganie czy grę w siatkówkę plażową. Ten sposób opalania jest nie tylko ciekawszy i mniej nużący, ale dodatkowo wpływa na poprawę kondycji. Innym sposobem na uzyskanie równomiernej opalenizny jest także wykorzystanie różnych mocy filtrów. Przykładowo, na kolana, ramiona i dekolt, które opalają się najszybciej, można nałożyć krem lub olejek z wyższym filtrem, zaś na nogi i brzuch z niższym.
Rozwiązaniem jest również użycie przyspieszacza do opalania. Oczywiście nie należy go stosować bez wcześniejszego nałożenia preparatu z filtrem.
Jak szybko opalić się na solarium?
Jeśli nie mamy możliwości opalania się na słońcu, a chcemy przygotować skórę do ekspozycji na promienie, możemy skorzystać z usług solarium. Pamiętajmy jednak, że wizyty powinny być sporadyczne, bowiem regularne korzystanie zwiększa ryzyko zachorowania na raka skóry. Jeśli zależy nam na oswojeniu skóry z późniejszym opalaniem na słońcu, wystarczą 2–3 wizyty 5-minutowe. Niestety wciąż niewiele osób pamięta o tym, że korzystając z solarium, również należy posmarować się kremem z filtrem. Po zakończeniu sesji warto nawilżyć skórę balsamem.
Zobacz też:
Skóra muśnięta słońcem? Dermatolog zdradza bezpieczne sposoby na szybsze opalanie
Kwas salicylowy - niezbędny w każdej kosmetyczce
Zobacz video: Jak bezpiecznie się opalać? Dermatolog radzi
Autor: Adrianna Kowalczyk