Wieczorna pielęgnacja - dlaczego odgrywa ważną rolę w procesie dbania o urodę?
Dlaczego wieczorna pielęgnacja to istotna sprawa? Kiedy zmyjemy makijaż po całym dniu, cera jest w stanie oddychać. Poza tym to właśnie nocną porą organizm regeneruje się, a kluczowe procesy odnowy zachodzą między godziną 2 a 3 w nocy. To jest też czas, kiedy skóra chłonie najwięcej z odżywczych preparatów, które serwujemy jej przed snem. Warto również wiedzieć, że to właśnie podczas nocnego relaksu wytwarza się najwięcej włókien kolagenowych, które pomagają utrzymać elastyczną cerę.
No dobrze, a czy wiesz, jak krok po kroku powinna wyglądać wieczorna pielęgnacja? Jeśli nie lub jeśli po prostu potrzebujesz kilku wskazówek, by się upewnić, że robisz to dobrze, rzuć tylko okiem na poniższą instrukcję.
Wieczorna pielęgnacja krok po kroku
1. Zmyj makijaż
Najważniejsza czynność, od której trzeba zacząć wieczorną pielęgnację, to porządny, dokładny demakijaż. Jeśli bowiem położysz się do łóżka z resztkami make up’u na cerze, sprawisz, że nie będzie się mogła ona odpowiednio zregenerować i oddychać. A nie musimy chyba wspominać, że taka sytuacja to tylko zaproszenia dla nowych zmarszczek?
2. Oczyść buzię
Kolejny krok to oczyszczanie. I nie, sam płyn micelarny nie wystarczy. Aby dogłębnie umyć skórę, trzeba sięgnąć po żel lub piankę do mycia twarzy. Tego typu produkty nie tylko pozbędą się resztek makijażu, z którymi nie poradził sobie płyn do demakijażu, lecz także usunąć brud i zanieczyszczenia, które "zebrałaś" w ciągu dnia. Aby zwiększyć efekt, myj twarzy przy użyciu specjalnej szczoteczki.
3. Tonizuj cerę
Następny ruch to skorzystanie z toniku. W jakim celu? Chodzi przede wszystkim o przywrócenie właściwego pH skórze. Warto zdawać sobie sprawę, że woda i kosmetyki potrafią zmienić je z kwaśnego na zasadowy. Tonik jest więc w stanie na przykład ochronić skórę przed rozwojem bakterii. Poza tym przygotowuje on skórę do tego, by jak najwięcej mogła chłonąć z kremów.
4. Nałóż serum
Zanim jednak zaaplikujesz krem, chwyć jeszcze serum. Dlaczego? Bo to kosmetyk, który ma wysokie stężenie składników aktywnych. Po co się go używa? Ma on na celu wzmocnić i zintensyfikować pielęgnację.
5. Aplikuj krem na noc i krem pod oczy
Kiedy serum się wchłonie, czas na kremy. Pamiętaj, że tego typu kosmetyki wklepujemy delikatnie w skórę, a nie wcieramy. Co ważne – nakładając krem wieczorny na twarz, omijaj okolice oka. Zostaw to miejsce wyłącznie dla preparatu przeznaczonego do tej części twarzy.
6. Dwa razy w tygodniu uzupełnij pielęgnację o peeling i maskę
Ten krok jest obowiązkowy, ale jedynie raz lub dwa razy w tygodniu. Gdy oczyścisz już skórę, warto za pomocą peelingu zetrzeć stary naskórek. W ten sposób skóra będzie w stanie przyjąć więcej dobrego z kosmetyków, a także ładniej się zaprezentuje. Po tym kroku możesz ten zafundować sobie maskę, która da dodatkowy zastrzyk na przykład nawilżenia.
Przeczytaj też:
- 13 błędów, które przyspieszają proces starzenia. Śpisz na brzuchu - to jeden z nich
- Bezkremowe noce. Czy ten kontrowersyjny trend w pielęgnacji skóry ma sens?
- Jak i kiedy zacząć stosować kosmetyki do cery dojrzałej?
Autor: Joanna Andrzejewska
Źródło zdjęcia głównego: Artem Varnitsin / EyeEm/ Getty Images