Tanie apteczne hity i ich niezwykłe zastosowanie. Czy wiesz, że krople żołądkowe wygładzają włosy?

Kobieta w aptece.
Kosmetyki apteczne
Źródło: SerhiiBobyk/ Getty Images
Szukając kremu czy balsamu w pierwszej kolejności kierujemy się do drogerii. Czy to właściwa droga? Pewnie, choć nie jest jedyna. Dobrze bowiem wiedzieć, że również na aptecznych półkach znajdują się produkty kosmetyczne, które warte są naszej uwagi. Dlaczego? A chociażby dlatego, że mają niższą cenę i taką samą moc działania. Co jeszcze warto wiedzieć o tego typu preparatach? O tym porozmawialiśmy z dermatologiem, dr n. med. Katarzyną Osipowicz. 

Kosmeceutyki - co to jest?

Joanna Andrzejewska, redakcja dziendobry.tvn.pl: Kiedy myślę o kosmetykach z apteki, w pierwszej kolejności do głowy przychodzi mi teza, że są one bezpieczniejsze, niż te "klasyczne", drogeryjne. Czy mam rację?

Katarzyna Osipowicz, dermatolog: Nie bardzo. Produkty kosmetyczne, które znajdują się w ofertach aptek, to te same preparaty, które sprzedaje drogeria. W Polsce nie ma prawa, które regulowałoby taką sprzedaż. Zawsze patrzmy na skład i analizujmy, do jakiego problemu przeznaczony jest dany preparat czy od którego miesiąca jest dedykowany. Warto też wiedzieć, że w związku z tym, że kosmetyków jest naprawdę dużo, wyodrębniono spośród nich kosmeceutyki. Są to produkty, które zawierają wysokie stężenia aktywnych składników, często tych samych, które znajdziemy w lekach dermatologicznych. Dedykuje się je konkretnym problemom. Mówi się też, że kosmeceutyki to brakujące ogniwo pomiędzy kosmetykami i lekami.

A czy można założyć, że każdy kosmetyk apteczny to dermokosmetyk?

Nie. Aktualnie w aptece dostępne jest wszystko. I to, że coś stoi na półce aptecznej, nie oznacza, że jest najlepszym wyborem. Uważam, że warto sięgać po dermokosmetyki, ale w momencie, gdy mają one bogaty skład. Dodam, że dermokosmetyki to kosmeceutyki.

Mówi Pani, że w aptekach jest dziś wszystko. A dlaczego niektóre kosmetyki można kupić wyłącznie w aptece?

Często to po prostu reklama i podniesienie prestiżu danej marki. Niekiedy też chęć klasyfikowania produktu jako lepszy od innych. Na szczęście jednak świadomość konsumentów wciąż rośnie i coraz rzadziej ulegają oni takim chwytom marketingowym.

Chciałam jeszcze zapytać o kosmetyki, które wykazują lecznicze działanie. Czy możemy określić je mianem leku?

Nie, lek musi przejść specjalne badania. Po przejściu odpowiednich testów, zostaje on dopuszczony na rynek jako lek i w taki sposób się go rejestruje, uwzględniając wszystkie aspekty prawne i możliwe działanie niepożądane.

13670477_kosmetyki-domowe-peeling_MP4HIGH
Kosmetyki domowe - peeling
Źródło: Dzień Dobry TVN

Apteczne hity, które są tańszą alternatywą drogich kosmetyków

Warto też wiedzieć, że niektóre produkty apteczne, które bardziej niż kosmetyk przypominają leczniczy balsam lub maść, mogą z powodzeniem zastąpić tak zwane drogeryjne hity. I choć ich moc jest podobna, cena znacząco różna. Na które preparaty warto więc zwrócić szczególną uwagę?

Maść z witaminą A – cena ok. 6,00 PLN

Nie od dziś wiadomo, że witamina A świetnie działa na naszą skórę – a w szczególności jej pochodna, czyli retinol. Tego typu maści doskonale wpływają przeciwstarzeniowo i przeciwzmarszczkowo. Taki preparat możesz używać samodzielnie – na przykład na dłonie, łokcie czy pięty lub też dodawać odrobinę do ulubionego balsamu.

Maść z mocznikiem – cena ok. 10,00 PLN

Ten specyfik okaże się doskonałą propozycją dla suchej skóry. Dlaczego akurat mocznik? Ponieważ ma on za zadanie utrzymać w skórze odpowiedni poziom wody. Ponadto zda też egzamin, gdy leczymy oparzenia i odmrożenia. Świetnie zadziała też na gojącą się ranę. W produktach kosmetycznych dodawany jest on w różnych stężeniach. Jeśli w danym preparacie będzie go mało, ma wówczas za zadanie zmiękczyć i nawilżyć. W wyższym stężeniu działa jak peeling, ponieważ złuszcza.

Najskuteczniejszy mocznik w dermokosmetykach to ten 10% - 30%. Takie stężenie substancji zrywa keratyny, czyli wiązania wodorowe i powoduje zmiękczenie skóry oraz realnie podwyższa jej przepuszczalność. Warto też wiedzieć, że mocznik w dermokosmetykach jest stosowany jako substancja pomocnicza, ułatwiająca wnikanie w głębokie warstwy skóry preparatów leczniczych.

Panthenol – cena ok. 10,00 PLN

Ten preparat większość kojarzy przede wszystkim z poparzeniami słonecznymi. I słusznie, choć dobrze zdawać sobie sprawę, że leczenie poparzonej promieniami UV skóry, to nie jest jego jedyna super moc. Panthenol to prowitamina B5, czyli jeden z tych elementów, który potrzebny jest nie tylko skórze, ale i włosom. Jak można korzystać z tego produktu? Użyj go jako silnie nawilżający balsam lub preparat po goleniu czy depilacji. Zaaplikuj go też jako odżywkę do paznokci (przenika on głęboko w płytkę) lub odżywkę do włosów.

Woda termalna – cena ok. 20,00 PLN

Co to jest? To szczególny rodzaj wód podziemnych, który zawiera nawet kilkaset minerałów. Produkt ten możesz wykorzystać jako mgiełkę orzeźwiającą, utrwalacz make-up’u lub tonik.

Maść cynkowa – cena ok. 5,00 PLN

Ten preparat powinien znaleźć się w kosmetyczce każdej dziewczyny, która zmaga się z trądzikiem. Dlaczego? A chociażby dlatego, że cynk posiada właściwości przeciwzapalne i wysuszające. Maść tę aplikuje się stopniowo. Dlaczego nie na całą twarz? Ponieważ wysuszysz buzię. Produktu tego nie powinno się używać w czasie ciąży.

Żel ze świetlikiem – cena ok. 10,00 PLN

Zmęczona lub podrażniona skóra wokół oczu? Jeśli borykasz się z tym problemem, koniecznie wypróbuj ten żel. Produkt ze świetlikiem lekarskim zadziała kojąco, a jednocześnie zniweluje oznaki zmęczenia oraz ból oczu. Jeśli chcesz wzmocnić efekt, trzymaj ten żel w lodówce. Chłodny preparat świetnie podziała na opuchliznę.

Olejek rycynowy – cena ok. 10,00 PLN

Ten produkt jest w stanie zastąpić ci wcierkę do włosów, a także odżywkę do rzęs i brwi. Sprawia, że kosmyki rosną szybciej i stają się mocniejsze. Co ważne, możesz nim też olejować czuprynę. Jednocześnie preparat ten sprawdzi się jako metoda na pryszcze. Wystarczy, że punktowo zaaplikujesz go na niedoskonałości.

Krople żołądkowe – cena ok. 4,00 PLN

Tak, tak, ten popularny lek na żołądek doskonale sprawdzi się jako wcierka do skóry głowy. Jak zadziała? Przeciwłupieżowo, wzmacniająco, wygładzająco, a także odżywiająco i nawilżająco. Jak korzystać z urodowych właściwości tego produktu? Biorąc pod uwagę fakt, że zawiera on alkohol, trzeba koniecznie go rozcieńczyć? W jakiej proporcji? 3 do 1.

Przeczytaj też:

Ekspert: dr n. med. Katarzyna Osipowicz

Lekarka.
Dr n. med. Katarzyna Osipowicz
Lekarka.
Źródło: Materiały własne
podziel się:

Pozostałe wiadomości