Profilaktyka zdrowia

Jak walczyć z trądzikiem w dojrzałym wieku? Najczęstsze błędy pacjentów

Profilaktyka zdrowia

Trądzik to przypadłość, która kojarzy nam się głównie z problemem młodzieży w okresie dojrzewania. Jednakże choroba ta coraz częściej występuje u osób dojrzałych, po trzydziestce, czterdziestce, a nawet po pięćdziesiątce. Skąd się bierze, jak go leczyć i jakich błędów nie popełniać podczas kuracji? Na te pytania odpowiedział nam dermatolog, dr Łukasz Preibisz.

Trądzik u dorosłych - Skąd się bierze?

Zazwyczaj trądzik kojarzy nam się z osobami młodymi, poniżej 25. roku życia. Jak się okazuje, istnieją różne odmiany choroby skóry, w tym trądzik występujący u osób dojrzałych, nazywamy „trądzikiem późnym”. Odmiana ta różni się przede wszystkim miejscem wstępowania. Młode osoby borykają się z niedoskonałościami występującymi w tzw. strefie T, czyli w okolicach nosa i czoła. Trądzik późny, który pojawia się często u 30-latków, a nawet 50-latków, tworzy literę U, atakując linię żuchwy, brodę i skronie.

Trądzik występuje w każdym wieku. Mamy ponad 50 proc. kobiet po 25. roku życia, które mają zmiany trądzikowe. To jest trądzik, który jest w okolicach cyklu miesiączkowego, po odstawieniu leków antykoncepcyjnych czy w czasie ciąży. Trądzik występuje także u 40 proc. mężczyzn

– powiedział dermatolog.

Co jest przyczyną powstawania niedoskonałości na naszej skórze? Dermatolog przyznał, że bez względu na wiek problem wywołują dokładnie te same czynniki. Są to:

  • zwiększona produkcja sebum
  • zwiększone rogowacenie ujść mieszków włosowych
  • bakterie: Cutibacterium Acnes

Co więcej, dużą rolę przy trądziku późnym u kobiet odgrywa odstawienie środków antykoncepcyjnych. Niektórzy uważają także, że stres jest bodźcem, który przyczynia się do powstawania trądziku.

Jak leczyć trądzik u osób dojrzałych?

Zarówno przyczyny trądziku, jak i sposoby jego leczenia bez względu na wiek są takie same. Terapia zależy tutaj od stopnia intensywności choroby. Do wyboru mamy leki zewnętrze w postaci maści, leki witaminowe, które zmniejszają łojotok, antybiotyki zabijające od środka bakterie oraz pochodne witaminy A, które zmniejszają produkcję łoju będącego paliwem dla trądziku.

U pacjenta ważne jest także rozpoznanie zaburzeń hormonalnych, które należy potwierdzić bądź wykluczyć. Jeżeli takie występują, tu również ważne będzie dobranie odpowiednich leków, regulujących gospodarkę hormonalną.

Potem mamy całą strefę kosmetyki medycznej, o której warto pamiętać. To są różnego rodzaju pillingi, które są wspomagające w leczeniu. One oczyszczają miejsca, które są przytkane, które są zmienione chorobowo i powodują, że to sebum jest w stanie się samodzielnie uwalniać

– powiedział.

Dlaczego trądzik nawraca? Najczęstsze błędy pacjentów

Najczęstszym błędem popełnianym przez osoby, które borykają się z trądzikiem, jest mechaniczne oczyszczanie albo mówiąc wprost „wyciskanie pryszczy”. Takie czynności sprawiają, że wszystko roznosimy po skórze, a następnie mamy nagły wysyp.

Jeżeli wyciskamy zmiany trądzikowe i pryszcz pęknie w środku, całe rozprzestrzenianie się ropy odbywa się pod tkanką podskórną i wtedy nowe zmiany występują w różnych miejscach

– powiedział.

Ponadto poza lekami przepisanymi przez lekarza, warto dobrać odpowiednie dermokosmetyki, które działają wyciszająco na chorobę oraz sprawiają, że zaostrzenia są dużo płytsze.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

Zobacz też:

Autor: Nastazja Bloch

Pozostałe wiadomości