9 błędów w pielęgnacji twarzy, które popełnia większość kobiet. Warto zmienić nawyki

Dziewczyna myjąca twarz.
Błędy w pielęgnacji skóry twarzy
Źródło: Getty Images/ Willie B. Thomas
Jak się okazuje lista grzechów głównych w pielęgnacji twarzy jest całkiem długa. Co się na niej znajduje? Przede wszystkim złe nawyki. Jeśli więc chcesz cieszyć się jędrną, gładką i promienną cerą, jak najprędzej wyeliminuj je z codziennych rytuałów. 

Właściwa pielęgnacja twarzy – dlaczego jest istotna?

Warto wiedzieć, że prawidłowo pielęgnowana skóra wolniej się starzeje. Jednocześnie wygląda na bardziej promienną oraz wypoczętą. Na właściwie oczyszczanej i nawilżanej buzi rzadziej pojawiają się też przebarwienia, zaskórniki czy "niemile widziani goście".

Pamiętaj jednak, że pielęgnacja przyniesie pożądane efekty tylko wtedy, gdy będzie wykonywana regularnie. Co to znaczy? Najlepiej dwa razy w ciągu dnia, czyli rano i wieczorem. Oczywiście rytuały, które będziesz wykonywać będą się od siebie nieco różnić w zależności od pory. Niemniej miej świadomość, że skóra w każdym momencie narażona jest na szkodliwe działanie takich czynników jak: smog, wiatr, brud czy kurz. To wszystko powoduje, że między innymi gubi ona swoją elastyczność, a jej pory mają skłonność do zapychania się. A zatem… powinniśmy "wspierać" ją niemal na każdym kroku.

A co w sytuacji, kiedy mimo trzymania się zasad odpowiedniej pielęgnacji, wymarzony efekt nie przychodzi? Wówczas prawdopodobnie popełniasz jeden z dziewięciu najpopularniejszych błędów. Jeśli jednak żadna pozycja z tej listy nie brzmi znajomo, sugerujemy obrać kierunek na gabinet dermatologiczny.

Jak zadbać o siebie naturalnie
Produkty kosmetyczne z produktów, które mamy w lodówce i często jemy. Pielęgnacja z naturalnych kosmetyków, które nadadzą blask i świeżość.
Źródło: Dzień Dobry TVN

9 grzechów głównych, które popełniamy przeciwko naszej cerze

1. Dotykasz twarzy brudną ręką lub przykładasz do niej zanieczyszczony ekran smartfonu

To jeden z najczęściej występujących błędów. A dzieje się tak dlatego, że wielu z nas nie zdaje sobie sprawy, że nasze ręce to źródło wielu bakterii i zarazków. W końcu co chwilę dotykamy różne rzeczy – klamki, klucze, przedmioty codziennego użytku… a później te drobnoustroje przenosimy bezpośrednio na twarz. W taki sam sposób "przekładamy" je na ekran telefonu, który później przykładamy do policzka. Oczywiście nie sposób jest mieć non stop czyste ręce. W związku z tym najprostszym rozwiązaniem okaże się po prostu niedotykanie twarzy (tak, wiemy, to trudne) i aplikowanie kosmetyków pielęgnacyjnych wyłącznie po umyciu dłoni. Natomiast gdy mowa o telefonie, warto jego ekran kilka razy dziennie przetrzeć chusteczką nasączoną płynem dezynfekującym.

2. Nie zmywasz makijażu

I za to przewinienie powinno grozić więzienie. Bo czy wiesz, że gdy na twojej buzi pozostają resztki makijażu z dnia poprzedniego, skóra nie jest w stanie oddychać? Konsekwencją tego czynu mogą być nie tylko wypryski, ale także przyspieszenie procesu starzenia się. Można więc powiedzieć, że w taki sposób wysyłasz zaproszenie nowym zmarszczkom, bruzdom i przebarwieniom.

3. Nie oczyszczasz i nie tonizujesz twarzy

Dokładne zmycie makijażu to jedno. Oczyszczenie twarzy to drugie. Dlaczego nie wystarczy jedynie przetrzeć buzi wacikiem nasączonym płynem micelarnym? Ponieważ tego typu produkty tylko pomogą pozbyć się make-up’u, a nie oczyszczą dogłębnie skóry z różnego rodzaju zanieczyszczeń.

Pamiętaj również, że niezbędnym krokiem, choć często pomijanym, jest też używanie toniku do twarzy. Dlaczego ten kosmetyk pełni tak ważną rolę w pielęgnacji? Bo dzięki niemu zostaje skórze przywrócone prawidłowe pH. Ponadto kosmetyk ten sprawia, że serum czy krem lepiej się wchłaniają.

4. Krem z filtrem aplikujesz tylko w słoneczne i letnie dni

Czy wiesz, że ze szkodliwym działaniem promieniowania UV mamy do czynienia przez cały rok i to nawet w pochmurny dzień? Oczywiście zimą jest ono nieco słabsze, niemniej jednak występuje. W związku z tym każdego dnia trzeba na twarz nałożyć krem z filtrem. Latem wybieraj SPF 50, zimą natomiast SPF 30. Dlaczego to działanie jest tak ważne? Zimowe słońce nie przyniesie ci oczywiście poparzeń, ale może zagwarantować nowe zmarszczki czy przebarwienia.

5. Nie pielęgnujesz szyi i dekoltu

Po której części ciała najczęściej widać wiek? Prawdziwy pesel zawsze zdradzi szyja i dekolt. Co więcej, gabinety medycyny estetycznej nie mają w swoich ofertach zbyt wiele propozycji, które akurat w tych sferach mogłyby opóźnić proces starzenia. W związku z tym walkę z czasem trzeba podjąć na własną rękę. Jak dbać o te miejsca? Demakijaż, oczyszczanie i nawilżanie to podstawa.

6. Wyciskasz pryszcze

Kiedy na buzi pojawi się pryszcz, niemal natychmiast mamy ochotę go wycisnąć. Czy to dobre posunięcie? Absolutnie nie. Jeśli to zrobisz, może i pozbędziesz się jednego nieprzyjaciela, ale jednocześnie zapewnisz sobie kolejne wypryski. Dlaczego tak się dzieje? Nieumiejętne wyciskanie krostki często prowadzi do sytuacji, w której wciskamy ją jeszcze głębiej, a co za tym idzie, sprawiamy, że bakterie roznoszą się po całej twarzy. Jeśli więc nie możesz się już powstrzymać, najlepiej udaj się do kosmetyczki, która zrobi to fachowo.

7. Malujesz się, gdy idziesz na trening

Co komu szkodzi odrobina podkładu i maskary podczas treningu? A szkodzi skórze i to bardzo. Warto bowiem wiedzieć, że kiedy się pocimy, ciało schładza się, by utrzymać właściwą temperaturę. W związku z tym pory rozszerzają się, a pot odparowuje. Kiedy jedna na buzi masz make-up, proces ten nie może przebiec w prawidłowy sposób. Efekt? Niedoskonałości na twarzy.

8. Za rzadko zmieniasz ręcznik do twarzy i poszewkę na poduszkę

Zarówno poszewka poduszki, jak i ręcznik do twarzy (bo nie musimy wspominać, że powinien być inny, niż do ciała?) to źródło sebum, martwego naskórka i bakterii. Leżąc więc na "brudnej" poduszce lub wycierając czystą twarz "zanieczyszczonym" ręcznikiem, sabotujemy wszystkie swoje pielęgnacyjne ruchy. Weź też pod uwagę, że w takiej sytuacji nawet najlepsze kosmetyki czy zabiegi pielęgnacyjne na nic się zdadzą. Pamiętaj więc, by tego typu akcesoria wymieniać regularnie, najlepiej co dwa dni.

9. Zapominasz, że nawadniać trzeba nie tylko od zewnątrz, ale i od wewnątrz

Odpowiednie nawilżenie to podstawa pięknego wyglądu. Nie wystarczy jednak inwestować tylko w odpowiednie kremy. Istotne jest też nawadnianie organizmu od środka. Co to znaczy? Wypijanie przynajmniej 1,5 litra wody dziennie. Rób to jednak małymi łykami i rozłóż "dobową dawkę" na cały dzień. Wówczas już po kilku dniach zauważysz różnicę w wyglądzie. A na co możesz liczyć? Mniej wyprysków, jaśniejsza skóra pod oczami i mniejsze worki..

Przeczytaj też:

Autor: Joanna Andrzejewska

Źródło zdjęcia głównego: Getty Images/ Willie B. Thomas

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana
Materiał promocyjny

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana