Czym jest puder mineralny? To kosmetyk, który działa podobnie jak podkład - maskuje niedoskonałości skóry, wyrównuje koloryt i matuje. Czym więc różni się od fluidu? Puder mineralny ma konsystencję sypką. Taki kosmetyk jest lepszy dla skóry, bo znajduje się w nim mniej substancji konserwujących.
Kosmetyki mineralne - czym różnią się od zwykłych?
Kosmetyki mineralne, jeśli są dobrej jakości, powinny być przyjazne dla skóry. To dlatego, że skład takiego produktu ograniczony jest do minimum. Na dodatek wykonane są w większości z substancji naturalnych. Nie powinny więc zawierać konserwantów czy chemicznych dodatków, które często działają na skórę drażniąco. Co ważne, same minerały zawarte w takich kosmetykach mają bardzo dobry wpływ na skórę. Odżywiają ją, poprawiają jędrność, dodają zdrowego blasku.
Wybierając puder mineralny, warto zwrócić uwagę na jego skład. Im krótszy, tym lepiej.
Zobacz video: Kosmetyki domowe - peeling
Do cery z problemami - naturalny puder mineralny
Ten kosmetyk świetnie sprawdzi się w przypadku cery z tendencją do przetłuszczania się, cery trądzikowej, a także skóry wrażliwej. W dobrym pudrze mineralnym nie powinno być substancji, które podrażniałyby skórę. Dodatkowo dobrej jakości kosmetyk będzie działał na nią kojąco.
Puder mineralny nie jest także przyjaznym środowiskiem do rozwoju bakterii, więc odpowiednio przechowywany i niezanieczyszczony, nie przeterminuje się szybko. Fakt, że bakterie nie rozwijają się w tym środowisku, będzie wyjątkowo ważny dla osób z trądzikiem. Używanie tego kosmetyku nie powinno więc powodować zaostrzenia stanów zapalnych, a wręcz może przyczynić się do ich łagodzenia.
Osoby z cerą normalną, mieszaną i suchą również z powodzeniem mogą sięgnąć po puder mineralny.
Jak nakładać puder mineralny?
Puder mineralny stosujemy tak jak podkład. Jeśli na twarzy pojawiły się mocniejsze przebarwienia lub niedoskonałości, można wcześniej użyć korektora. Do wykonania makijażu od podstaw najlepszy będzie puder sypki mineralny. To dlatego, że łatwiej będzie go równomiernie rozprowadzić po twarzy i dokładniej można go zaaplikować w trudno dostępnych miejscach.
Sypki puder mineralny najlepiej nakładać przy pomocy pędzla. Może być ten od nakładania podkładu bądź pudru. Co ważne - nie należy wkładać pędzla do pojemniczka z pudrem. Aby nie dopuścić do zanieczyszczenia kosmetyku naskórkiem czy nieczystościami z twarzy, lepiej wysypać niewielką ilość pudru np. na chusteczkę bądź wieczko. Niewielką ilość pudru mineralnego należy nabrać na pędzel. Nadmiar koniecznie strzepać, by nie powstał tzw. efekt maski, i delikatnie dociskając, wmasować w twarz. W przypadku cery wrażliwej, by uniknąć podrażnień skóry, puder najlepiej wklepać, używając miękkiego pędzla. Warstwa powinna być naprawdę cienka. Jeśli krycie będzie niewystarczające, po chwili można nałożyć drugą, także cienką warstwę pudru.
Kiedy sprawdzi się puder mineralny w kamieniu?
Do wykonania makijażu od podstaw zdecydowanie lepszy jest puder mineralny sypki. Dzięki temu, że jest lekki, możemy nałożyć go nawet w 3-4 warstwach. Ten w kamieniu z kolei doskonale sprawdzi się do delikatnych poprawek w ciągu dnia. Puder mineralny w kompakcie to bardzo wygodne rozwiązanie, by delikatnie zmatowić skórę, jeśli po kilku godzinach zacznie się błyszczeć. Zarówno puder sypki, jak i ten w kamieniu są bardzo wydajne i wystarczy niewielka ilość, by nadać skórze matowy wygląd oraz równomierny kolor.
Dobry puder mineralny - ile kosztuje?
Wybierając kosmetyk dla siebie, powinniśmy kierować się w pierwszej kolejności składem pudru. To właśnie on, a nie cena, świadczy o jego dobrej jakości. Poza minerałami nie powinno znajdować się tam dużo składników. Niektóre z pudrów mineralnych nie zawierają nawet barwników. Dobrze, jeśli producent posiada certyfikaty świadczące o tym, że faktycznie puder zawiera minerały. Niestety na sklepowych półkach można znaleźć tanie podróbki, które nie będą miały właściwości naturalnego kosmetyku.
Zakup dobrego pudru mineralnego to wydatek rzędu kilkudziesięciu złotych. W wielu przypadkach producenci podają skład produktu i zawarte w nim minerały.
Zobacz także:
- Działanie pudru mineralnego do włosów. Jak wybrać puder do włosów i jak go nałożyć?
- Kosmetyki mineralne na twarz. Jak nakładać podkład mineralny?
- Kosmetyki mineralne - zdrowie i piękno wprost z natury
Autor: Adrian Adamczyk
Źródło zdjęcia głównego: pavlyukv/Getty Images