Makijaż

Cienie do powiek – jakie podkreślą twój kolor oczu?

Makijaż

Aktualizacja:
jak wykonać makijaż oczu, cień do powiek, oko, powieka, brwi

Cienie do powiek to jeden z podstawowych produktów makijażowych bez którego nie może obejść się większość kobiet. Nie każda jednak zdaje sobie sprawę, jak wiele można z jego pomocą osiągnąć. Odpowiednio dobrane palety cieni mogą nie tylko sprawić, że spojrzenie będzie promienne i świeże. Z pomocą cieni do powiek można optycznie powiększyć lub pomniejszyć oko. Najważniejsze jest jednak odpowiednie dobranie gamy cieni do koloru oczu.

W pierwszej kolejności cienie do powiek należy dobierać pod względem kolorystyki. Następnie warto rozważyć wybór pomiędzy cieniami w kamieniu lub sypkimi. Ciekawe rozwiązanie to cienie w kremie. Na wyjątkową okazję można rozważyć też brokatowe cienie do powiek.

Jakie cienie do zielonych oczu?

Cienie do powiek dla kobiety o zielonych oczach mogą być bardzo zróżnicowane. Wynika to przede wszystkim z różnorodności zielonych oczu, które mogą mieć bardzo jasną czy prawie szarą barwę albo wręcz przeciwnie – przyciągać uwagę ciemnooliwkowym kolorem. Dla zielonej tęczówki najlepszym rozwiązaniem są cienie kontrastujące z nią, a więc:

  • fiolety,
  • brązy,
  • granaty,
  • oranż.

Paleta cieni do powiek dla kobiety o zielonych oczach obejmuje także bardzo ciemne odcienie. Zielone oczy prezentują się na przykład idealnie w make-upie smoky eyes. Do makijażu takich oczu można również wykorzystać cienie zielone, należy jednak zwrócić uwagę, aby były one w innym odcieniu niż tęczówka.

Jakie cienie do niebieskich oczu?

Dobre cienie do powiek to przede wszystkim te w kolorach jasnego różu, grafitu i srebrne. Cienie do oczu powinny podkreślać zarówno oczy jasnobłękitne, o bardzo łagodnym wyrazie, jak i te przenikliwe, o stalowoniebieskim spojrzeniu. Dziewczyny, które lubią eksperymentować, mogą spróbować makijażu z wykorzystaniem ciemnego różu lub pomarańczu. W przypadku tego drugiego przede wszystkim sprawdzą się jasne matowe cienie do powiek.

Jakie cienie do szarych oczu?

Kolorowe palety cieni do powiek niespecjalnie sprawdzają się w przypadku oczu szarych, które uchodzą za najbardziej wymagający kolor tęczówki. W makijażu szarych oczu o ciepłej barwie najlepiej sprawdzają się cienie wrzosowe, żółte i pomarańczowe, czasami różowe. Wszystko jednak zależy od odcienia szarości oczu, najlepiej więc sprawdzić kilka rozwiązań. Chłodniejsze odcienie podkreśla się jasnym pomarańczem, kolorem cytrynowym lub jasnozielonym.

Jaka jest najlepsza paleta cieni dla oczu piwnych?

Różowe cienie do powiek zupełnie nie sprawdzą się w przypadku oczu piwnych. W takim wypadku dużo lepiej postawić na cienie w kolorach ziemi:

  • zieleń,
  • brąz,
  • szarość.

Można także spróbować wykorzystać cienie z palety miedzi i fioletu. W przypadku formalnych sytuacji do makijażu warto wykorzystać naturalne kremowe cienie do powiek. Dobrze sprawdzą się również jasnobrązowe i beżowe cienie matowe.

Cienie do powiek – czekolada i brązy

Paleta z cieniami do oczu kasztanowych, czekoladowych lub jasnobrązowych opiera się przede wszystkim na różnych odcieniach fioletu. W zależności od intensywności tęczówki można przechodzić od koloru śliwkowego, wrzosowego, aż do morskiego błękitu.

Cienie dla ciemnookiej – oczy czarne

Kobiety o czarnych oczach mają sporą dowolność przy wyborze koloru cieni do powiek. Czarne oczy prezentują się dobrze w oprawie mocnych i wyrazistych odcieni. Dobrze sprawdzają się fiolety, grafity, ciemny róż, a nawet granat. Ciekawym rozwiązaniem jest też bardzo delikatny makijaż czarnych oczu, z wykorzystaniem złota, koloru oliwkowego czy pistacjowego.

Cienie do powiek – paleta rozwiązań

Najlepsze cienie do powiek to te, które odpowiadają na potrzeby określonego stylu życia. Kobietom, które prowadzą mocno sformalizowane życie zawodowe, trudno brać pod uwagę w codziennym makijażu oczu żywe i intensywne kolory. Warto natomiast dostrzegać możliwości, jakie tkwią w komplementarności barw. Dobre palety cieni to takie, które wykorzystują kolory komplementarne w stosunku do koloru oczu. Na przykład czerwone naczynka można zneutralizować pojedynczym cieniem zielonym, a niebieskie oczy podkreślić pomarańczowym lub cytrynowym.

W przypadku cieni w kamieniu, mineralnych czy w płynie obowiązuje jedna podstawowa zasada: kolor cienia do powiek nie może być bardziej intensywny od koloru tęczówki. W przeciwnym razie wywoła on efekt zmęczonego i zamkniętego oka. Z tego samego powodu w makijażu oczu ważna jest oszczędność. Zbyt duża ilość cienia również "zamyka" oko. Dlatego też najlepiej rozcierać go w kierunku łuku brwiowego.

Zobacz także:

Zobacz wideo: Jak nakładać cień do powiek?

Autor: Adrian Adamczyk

Pozostałe wiadomości