Koronawirus

Nowy wariant koronawirusa dotarł do Europy. Czy szczepionki chronią przed Omikronem?

Koronawirus

Autor:
Justyna
Piąsta
Koronawirus Omikron dotarł do Europy

W państwach południowej Afryki wykryto nowy wariant konornawirusa - Omikron. Dostał się już do Europy, odnotowano go m.in. w Belgii, Wielkiej Brytanii, Niemczech i Włoszech. Co o mutacji wiedzą naukowcy? W Dzień Dobry TVN opowiedział o tym pulmunolog prof. Tadeusz Zielonka.

Omikron - nowy wariant koronawirusa

Naukowcy prowadzą badania nad nowym wariantem koronawirusa. Omikron zawiera 32 mutacje w obrębie białka tzw. kolca cząsteczki wirusa. Naukowcy obawiają się, że będzie bardziej odporny na działanie szczepionek, niż dotychczas obserwowane szczepy. Dla porównania Delta miała 9 zmian w białku kolczastym.

- Na razie jeszcze niewiele wiemy, prócz tego, że ma dużo więcej mutacji niż wszystkie poprzednie warianty. To budzi niepokój, bo zawsze zadajemy sobie pytanie, czy w związku z tym będziemy mieli skuteczną ochronę, dzięki przechorowaniu i dzięki szczepieniom. Pierwszy opis Omikronu jest z 11 listopada dziś mamy 29 listopada, więc na odpowiedź na to, czy będzie równie śmiertelny, jest jeszcze za wcześnie. Natomiast już mówi się o większej zakaźności - wskazał pulmunolog prof. Tadeusz Zielonka.

Zdaniem eksperta duża zakaźność wirusa nie musi oznaczać wzrostu śmiertelności.

- Są choroby, które nie są bardzo zakaźne, ale są bardzo śmiertelne, przykładem tego jest np. Ebola. Z kolei krztusiec jest kilkukrotnie bardziej zakaźny niż koronawirus, ale w zasadzie tylko u dzieci - przed erą szczepień - zauważaliśmy znaczącą śmiertelność. Grypa też miała swoje lepsze i gorsze lata, miała swoje warianty. Nie przeżywaliśmy tego jak z koronawirusem, ale przecież grypa towarzyszy nam co roku, co sezon - powiedział Zielonka.

Szczepionki a nowy wariant koronawirusa

Od wielu miesięcy trwają szczepienia przeciwko koronawirusowi. Czy dostępne preparaty uchronią nas przed nową mutacją?

- Jest to przedmiotem badań. Wydaje się, że chyba tak. Nie mamy na razie dowodów, że nie. Proszę pamiętać, że rynek jest przygotowany na to i my bardzo szybko wypuścimy nowy wariant szczepionki, ponieważ nowa technologia pozwala szybko zamienić antygeny, jeśli mamy nowy mutant - zauważył pulmunolog.

Profesor Tadeusz Zielonka podkreśla, że niezwykle ważne jest, byśmy przestrzegali zasad ustanowionych w czasie pandemii. - Cały czas mówimy o dezynfekcji, dystansie, o maseczkach. To wszystko jest ochroną przed infekcjami - dodał ekspert.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl.

Zobacz także:

Autor:Justyna Piąsta

Źródło zdjęcia głównego: Mateusz Grochocki/East News

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości