Omikron - nowy wariant koronawirusa
Naukowcy prowadzą badania nad nowym wariantem koronawirusa. Omikron zawiera 32 mutacje w obrębie białka tzw. kolca cząsteczki wirusa. Naukowcy obawiają się, że będzie bardziej odporny na działanie szczepionek, niż dotychczas obserwowane szczepy. Dla porównania Delta miała 9 zmian w białku kolczastym.
- Na razie jeszcze niewiele wiemy, prócz tego, że ma dużo więcej mutacji niż wszystkie poprzednie warianty. To budzi niepokój, bo zawsze zadajemy sobie pytanie, czy w związku z tym będziemy mieli skuteczną ochronę, dzięki przechorowaniu i dzięki szczepieniom. Pierwszy opis Omikronu jest z 11 listopada dziś mamy 29 listopada, więc na odpowiedź na to, czy będzie równie śmiertelny, jest jeszcze za wcześnie. Natomiast już mówi się o większej zakaźności - wskazał pulmunolog prof. Tadeusz Zielonka.
Zdaniem eksperta duża zakaźność wirusa nie musi oznaczać wzrostu śmiertelności.
- Są choroby, które nie są bardzo zakaźne, ale są bardzo śmiertelne, przykładem tego jest np. Ebola. Z kolei krztusiec jest kilkukrotnie bardziej zakaźny niż koronawirus, ale w zasadzie tylko u dzieci - przed erą szczepień - zauważaliśmy znaczącą śmiertelność. Grypa też miała swoje lepsze i gorsze lata, miała swoje warianty. Nie przeżywaliśmy tego jak z koronawirusem, ale przecież grypa towarzyszy nam co roku, co sezon - powiedział Zielonka.
Szczepionki a nowy wariant koronawirusa
Od wielu miesięcy trwają szczepienia przeciwko koronawirusowi. Czy dostępne preparaty uchronią nas przed nową mutacją?
- Jest to przedmiotem badań. Wydaje się, że chyba tak. Nie mamy na razie dowodów, że nie. Proszę pamiętać, że rynek jest przygotowany na to i my bardzo szybko wypuścimy nowy wariant szczepionki, ponieważ nowa technologia pozwala szybko zamienić antygeny, jeśli mamy nowy mutant - zauważył pulmunolog.
Profesor Tadeusz Zielonka podkreśla, że niezwykle ważne jest, byśmy przestrzegali zasad ustanowionych w czasie pandemii. - Cały czas mówimy o dezynfekcji, dystansie, o maseczkach. To wszystko jest ochroną przed infekcjami - dodał ekspert.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl.
Zobacz także:
- Dzieci między 5. a 11. rokiem życia mogą być szczepione przeciwko COVID-19. Kiedy ruszą szczepienia w Polsce?
- Holandia chce finansować aborcje Europejek. "Chcieliśmy, żeby nasz przekaz dotarł do Polek"
- Życie Michała Listkiewicza to gotowy scenariusz na film. Sukcesy przeplatają się z rodzinnymi tragediami