Koronawirus

Obowiązkowe szczepienia przeciw COVID-19 dla medyków. Odmowa może skutkować utratą pracy

Koronawirus

Autor:
Diana
Ryściuk
Lekarka w maseczce, pandemia COVID-19

Do 1 marca 2022 wszyscy pracownicy służby zdrowia mają obowiązek zaszczepić się przeciwko COVID-19. Rozporządzenie w tej sprawie opublikowało Ministerstwo Zdrowia. Osobom, które odmówią przyjęcia szczepionki, może grozić nawet wypowiedzenie z pracy.

Obowiązkowe szczepienie przeciw COVID-19 dla medyków

Rozporządzenie o obowiązku szczepienia wśród przedstawicieli służby zdrowia Ministerstwo Zdrowia wydało w poniedziałek 21 lutego. Ma objąć wszystkich medyków, farmaceutów, studentów medycyny i innych pracowników podmiotów medycznych. Powinni to zrobić do 1 marca.

COVID-19

Lek na COVID-19 dostępny w Polsce od połowy grudnia
Lek na COVID-19 dostępny w Polsce od połowy grudniaDzień Dobry TVN
wideo 2/4

Obowiązek poddania się szczepieniu przeciwko COVID-19 przez osoby wykonujące zawód medyczny (…) wynika z powszechnie obowiązujących przepisów prawa

Szczepienia przeciw COVID-19 obowiązkowe dla medyków. Jakie kary za odmowę?

Według nowych przepisów od początku marca kodeks pracy będzie upoważniał pracodawcę do zażądania przyjęcia szczepionki przez pracownika. Gdy ten odmówi, pracodawca będzie miał prawo wprowadzić zmianę w organizacji pracy pracownika lub po prostu rozwiązać z nim umowę. Ministerstwo Zdrowia podkreśla, że w przypadku wymierzania tego typu kar należy zawsze kierować się równym traktowaniem pracowników.

Rzecznik resortu Wojciech Andrusiewicz uzasadniał tę decyzję przypominając, że podobne zasady stosowane są od dawna w przypadku innych szczepień personelu medycznego. Dodał, że dyrektorzy i kierownicy placówek powinni wiedzieć, jak postępować z pracownikami, którzy nie są zaszczepieni, jak np. w przypadku szczepienia na żółtaczkę. Powiedział również, że lekarze, zespół medyczny, który pracuje na przykład na OIOM-ach czy w hospicjach, po prostu do tych pacjentów z racji bezpieczeństwa nie będzie dopuszczany.

Zobacz także:

Autor:Diana Ryściuk

Reporter: next.gazeta.pl

Źródło zdjęcia głównego: golubovy/Getty Images

Pozostałe wiadomości