Obowiązkowe szczepienie przeciw COVID-19 dla medyków
Rozporządzenie o obowiązku szczepienia wśród przedstawicieli służby zdrowia Ministerstwo Zdrowia wydało w poniedziałek 21 lutego. Ma objąć wszystkich medyków, farmaceutów, studentów medycyny i innych pracowników podmiotów medycznych. Powinni to zrobić do 1 marca.
COVID-19
Obowiązek poddania się szczepieniu przeciwko COVID-19 przez osoby wykonujące zawód medyczny (…) wynika z powszechnie obowiązujących przepisów prawa- uzasadniło Ministerstwo Zdrowia.
Szczepienia przeciw COVID-19 obowiązkowe dla medyków. Jakie kary za odmowę?
Według nowych przepisów od początku marca kodeks pracy będzie upoważniał pracodawcę do zażądania przyjęcia szczepionki przez pracownika. Gdy ten odmówi, pracodawca będzie miał prawo wprowadzić zmianę w organizacji pracy pracownika lub po prostu rozwiązać z nim umowę. Ministerstwo Zdrowia podkreśla, że w przypadku wymierzania tego typu kar należy zawsze kierować się równym traktowaniem pracowników.
Rzecznik resortu Wojciech Andrusiewicz uzasadniał tę decyzję przypominając, że podobne zasady stosowane są od dawna w przypadku innych szczepień personelu medycznego. Dodał, że dyrektorzy i kierownicy placówek powinni wiedzieć, jak postępować z pracownikami, którzy nie są zaszczepieni, jak np. w przypadku szczepienia na żółtaczkę. Powiedział również, że lekarze, zespół medyczny, który pracuje na przykład na OIOM-ach czy w hospicjach, po prostu do tych pacjentów z racji bezpieczeństwa nie będzie dopuszczany.
Zobacz także:
- Koronawirus w Polsce i na świecie
- Czwarta dawka szczepionki przeciwko COVID-19. Kto dostanie skierowanie?
- Odszkodowania za skutki uboczne szczepień przeciw COVID-19. Kto i ile może dostać?