Koronawirus ponownie uderzy na jesieni? Winne mogą być nowe warianty. "Pojawiają się podlinie omikronu"

Autor:
Katarzyna
Oleksik
Źródło:
polsatnews.pl
kobieta, która zakłada maseczkę

Mimo że rząd zapowiada całkowite zniesienie restrykcji wprowadzonych wraz z pojawieniem się koronawirusa SARS-CoV-2, to w ocenie specjalistów pandemia nie powiedziała jeszcze ostatniego słowa. Prof. Agnieszka Szuster-Ciesielska z Katedry Wirusologii i Immunologii Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie jest przekonana, że groźny wirus ponownie da o sobie znać. Czy będzie bardziej zajadły niż poprzednie warianty?

Czy można mówić o końcu pandemii?

W ocenie rządzących koronawirus nie stanowi już tak wielkiego zagrożenia. Dlatego zrezygnowano z masowego testowania i teraz, aby wykonać badanie należy mieć skierowanie od lekarza. Zmienił się również system raportowania - obecnie informacje o nowych zakażeniach i zgonach spowodowanych COVID-19 podawane są raz w tygodniu.

Koronawirus - najważniejsze informacje

IV fala koronawirusa depcze nam po piętach
IV fala koronawirusa depcze nam po piętachDzień Dobry TVN
wideo 2/3

Powoli rezygnuje się z obostrzeń, a w połowie maja rząd zamierza znieść w Polsce stan epidemii. Czy to oznacza, że już wygraliśmy z pandemią? W ocenie prof. Agnieszki Szuster-Ciesielskiej z Katedry Wirusologii i Immunologii Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie trudno dokładnie określić, na jakim etapie epidemii obecnie się znajdujemy ze względu na ograniczenie informacji przekazywanych opinii publicznej. - Aktualna wiedza na temat nowych liczby infekcji, hospitalizacji czy zgonów w kraju pochodzi z danych na podstawie ograniczonego dostępu do testowania. Obecnie cztery razy mniej osób kierowanych jest na testy w kierunku COVID-19 - mówiła w rozmowie z Polska Agencją Prasową.

Specjalistka dodała, że obecnie odnotowuje się ok. 1 tys. nowych przypadków zakażeń, umiera od 30 do 50 osób. Choć statystyki wskazują na wyraźną poprawę sytuacji, to jak podkreśla w dalszym ciągu zdarzają się również przypadki hospitalizacji na oddziałach intensywnej terapii wśród osób młodych, ale jest ich zdecydowanie mniej niż kiedyś. - Na zachodzie Europy mamy wyższe liczby zakażeń ze względu na większy dostęp pacjentów do testowania niż w Polsce – mówiła.

Czy koronawirus wróci jesienią? 

Mimo znacznej poprawy sytuacji, to zdaniem prof. Szuster-Ciesielskiej wszystko może się zmienić wraz z pojawieniem się nowego wariantu wirusa. - Z doniesień naukowych wynika, że pojawiają się tzw. rekombinanty, czyli hybrydy dwóch wariantów koronawirusa. Cały czas pojawiają się też nowe podlinie omikronu – dodała. Jej zdaniem bardzo niepokojące są doniesienia, które płyną z Szanghaju, gdzie z powodu kolejnej fali koronawirusa wprowadzono lockdown. Przyznała też, że koronawirus nie powiedział jeszcze ostatniego słowa.

- Jestem przekonana, że jesienią koronawirus znowu uderzy. W jakiej postaci, wariancie - tego nikt nie jest w stanie przewidzieć, bo koronawirus jest nieobliczalny. Ogromnie ważne jest to, że mamy oręż do walki z koronawirusem. Są to skuteczne szczepionki, jak również leki, np. Paxlovid. Ubolewam, że nie jest dostępny w Polsce, ale wiem, że trwają na ten temat rozmowy z Komisją Europejską – dodała profesor.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji na Ukrainie.  Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Katarzyna Oleksik

Źródło: polsatnews.pl

Źródło zdjęcia głównego: CentralITAlliance/Getty Images

Pozostałe wiadomości