Koronawirus

Nowe przypadki "ukrytego Omikrona". Jaką cechę ma ten wirus?

Koronawirus

Autor:
Justyna
Piąsta
Reporter:
Gazeta.pl
Ukryty Omikron
Morsa ImagesUkryty Omikron

BA.2 to nowy wariant Omikrona. W Danii stał się dominującą formą wirusa, a w Stanach Zjednoczonych wykryto już około 100 przypadków. Zdaniem naukowców, może być jeszcze bardziej zakaźny. Dlaczego jest nazywany "ukrytym Omikronem"?

"Ukryty Omikron" - co to jest?

Dziennik "New York Post" informuje, że od połowy listopada wariant BA.2 wykryto aż w 40 krajach. WHO, czyli Światowa Organizacja Zdrowia ostrzegła, że mutacja rozprzestrzenia się w wielu krajach i istnieją obawy, że może być jeszcze bardziej zakaźna niż szczep Omikron BA.1.

Koronawirus - najważniejsze informacje

IV fala koronawirusa depcze nam po piętach
IV fala koronawirusa depcze nam po piętachDzień Dobry TVN
wideo 2/3

Co jednak warto zaznaczyć, według Centrów Kontroli i Zapobiegania Chorobom BA.2 stanowi "bardzo niski odsetek wirusów krążących w Stanach Zjednoczonych i na świecie. Nawet tam, gdzie rozprzestrzenił się szeroko, nie jest bardzo groźny".

Koronawirus - wariant BA.2

Z kolei w artykule "Washington Post" wirusolog Robert Garry z Tulane University School of Medicine w Nowym Orleanie stwierdził, że "warianty przychodzą, warianty odchodzą".

- Nie sądzę, że istnieje jakikolwiek powód, aby sądzić, że ten jest o wiele gorszy niż obecna wersja Omikrona - powiedział ekspert.

Dlaczego jest trudniejsza do wykrycia? Wszystko dlatego, że nie zawiera charakterystycznej zmiany w białku kolca wirusa, która pomaga w wykryciu Omikrona, kiedy wykonujemy testy PCR.

Zobacz także:

Autor:Justyna Piąsta

Reporter: Gazeta.pl

Źródło zdjęcia głównego: Morsa Images

Pozostałe wiadomości