BA.2 to nowy wariant Omikrona. W Danii stał się dominującą formą wirusa, a w Stanach Zjednoczonych wykryto już około 100 przypadków. Zdaniem naukowców, może być jeszcze bardziej zakaźny. Dlaczego jest nazywany "ukrytym Omikronem"?
"Ukryty Omikron" - co to jest?
Dziennik "New York Post" informuje, że od połowy listopada wariant BA.2 wykryto aż w 40 krajach. WHO, czyli Światowa Organizacja Zdrowia ostrzegła, że mutacja rozprzestrzenia się w wielu krajach i istnieją obawy, że może być jeszcze bardziej zakaźna niż szczep Omikron BA.1.
Koronawirus - najważniejsze informacje
Koronawirus - najważniejsze informacje
Co jednak warto zaznaczyć, według Centrów Kontroli i Zapobiegania Chorobom BA.2 stanowi "bardzo niski odsetek wirusów krążących w Stanach Zjednoczonych i na świecie. Nawet tam, gdzie rozprzestrzenił się szeroko, nie jest bardzo groźny".
Koronawirus - wariant BA.2
Z kolei w artykule "Washington Post" wirusolog Robert Garry z Tulane University School of Medicine w Nowym Orleanie stwierdził, że "warianty przychodzą, warianty odchodzą".
- Nie sądzę, że istnieje jakikolwiek powód, aby sądzić, że ten jest o wiele gorszy niż obecna wersja Omikrona - powiedział ekspert.
Dlaczego jest trudniejsza do wykrycia? Wszystko dlatego, że nie zawiera charakterystycznej zmiany w białku kolca wirusa, która pomaga w wykryciu Omikrona, kiedy wykonujemy testy PCR.
Zobacz także:
- Czy w każdej aptece można wykonać test na COVID-19? Zapraszamy na czat z lekarzem Bartoszem Fiałkiem
- Po przeszczepie zdobywa mistrzostwo. "Po tym sukcesie myślałem, jak przekuć to w coś większego"
- Recepta na miłość - co przyciąga, a co odpycha potencjalnych kandydatów? "Najpierw musimy odnaleźć siebie"