Gwiazdy

Szaleństwo hormonów w ciąży. Żaklina z "Top Model" przytyła 21 kg: "Dobrze się z tym czuję"

Gwiazdy

Autor:
Dominika
Czerniszewska
Szaleństwo hormonów w ciąży
Dzień Dobry TVNSzaleństwo hormonów w ciąży

Organizm każdej kobiety inaczej reaguje na zmiany zachodzące podczas ciąży. Jedne mają zachcianki, drugie – borykają się ze zgagą. Z czego to wynika? Czy można temu zaradzić? O burzy hormonów porozmawialiśmy w Dzień Dobry TVN z ginekolog dr Anettą Karwacką i uczestniczką "Top Model" Żakliną Ta Dinh, która niedługo po raz pierwszy zostanie mamą córeczki.

Żaklina Ta Dinh - jak znosi ciążę?

Żaklina Ta Dinh była jedną z najbardziej pozytywnych i energicznych uczestniczek 7. edycji "Top Model". Dziś jest w 7. miesiącu ciąży i nie zwalnia tempa. Bierze udział w sesjach i przygotowuje się do roli mamy. W Dzień Dobry TVN opowiedziała, jak się czuje.

- Nie miałam super zawirowań hormonalnych, napadów złości czy wybuchów gorąca. Jedyną zachcianką, jaką miałam, to było awokado. Natomiast dokuczała mi zgaga. Nigdy wcześniej jej nie miałam, więc nie wiedziałam, co to jest - przyznała modelka.

Dr Anetta Karwacka, specjalista ginekolog-położnik zauważyła, że wiele kobiet w ciąży boryka się ze zgagą. - Zmiana związana jest nie tylko z rosnącą macicą, która uciska na żołądek, ale i będzie dużo bardziej nasilona u pacjentek z dietą wysokocukrową. To jest dosyć nagminny problem ciężarnych, ale mamy leki, sposoby domowe, jak siemię lniane - zapewniła nasza rozmówczyni.

Ciąża a uprawianie sportu

Żaklina wcześniej trenowała boks tajski, ale ze względu na zagrożoną ciążę musiała zrezygnować z jakiegokolwiek sportu.

– Przez pierwsze 3,5 miesiąca absolutnie nic nie mogłam. Po prostu leżałam i dbałam o siebie. (...) Przybyło mi 21 kg, więc jest tego dużo. Wcześniej miałam niedowagę, a teraz jest tego troszeczkę - wyjaśniła i dodała, że zupełnie się tym nie przejmuje, bo jej mama, będąc w ciąży, przytyła 23 kg i szybko wróciła do formy.

Ciąża - hormony a wygląd

Modelka w ciąży promienieje. W jej przypadku zdecydowanie nie sprawdza się więc zabobon "córka zabiera urodę, a chłopiec dodaje". Dr Anetta Karwacka wyjaśniła jednak, że na wygląd w ciąży wpływają inne czynniki.

- Nie ma w tym żadnej prawdy. Wygląd ciężarnej zupełnie nie zależy od płci dziecka. Natomiast od masy, w której zaszła w ciążę oraz przyrostu masy ciała w trakcie ciąży, aktywności fizycznej i prawidłowej suplementacji. To nie ma nic wspólnego z hormonami wydzielanymi przez łożysko – tłumaczyła.

I dodała, że często w ostatnim miesiącu ciąży kobiety zmieniają się nie do poznania. Zwykle puchnie nos, usta, a nawet stopy, za co odpowiedzialny jest hormon wzrostu. – U większości pań, np. stopy wrócą do stanu sprzed ciąży, ale u niektórych zostanie pół numeru większy (...) Te puchnięcia są związane i z HCG, i z progesteronem, estrogenami, które prowadzą do zatrzymania wody - podkreśliła ginekolożka.

Jakie ćwiczenia warto uprawiać w ciąży? Dlaczego mit "jedzenia za dwoje" odszedł do lamusa? Posłuchaj całej rozmowy w materiale wideo.

Zobacz też:

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

Autor:Dominika Czerniszewska

Źródło zdjęcia głównego: Paweł Wodzyński/East News

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości