Gorące tematy

Bliźniaczki syjamskie przeszły operację rozłączenia. "Jestem poruszony, mogę oddzielnie wziąć na ręce każdą z nich"

Gorące tematy

Autor:
Magdalena
Brzezińska

W jednym z izraelskich szpitali z sukcesem przeprowadzono operację rozłączenia bliźniaczek syjamskich. Zrośnięte tyłami główek dziewczynki udało się rozdzielić dzięki wysiłkowi grupy lekarzy, którzy spędzili na sali operacyjnej ponad 12 godzin. Po roku oczekiwania na zabieg, siostry po raz pierwszy mogły spojrzeć sobie w oczy.

Skomplikowany zabieg chirurgiczny przeprowadzono 2 września 2021 roku w mieście Beersheba w południowym Izraelu. Operacja doszła do skutku po wielomiesięcznych przygotowaniach. Rodzina zrośniętych główkami dziewczynek nie kryje wzruszenia i wielkiego uznania dla pracy medyków.

Sukces izraelskich lekarzy

Siostry syjamskie z Izraela przyszły na świat w sierpniu 2020 roku. Zespół doświadczonych lekarzy przez ponad rok monitorował ich rozwój i funkcje życiowe, po to, by zaplanować złożoną procedurę rozłączenia dziewczynek. Przeprowadzane przez medyków symulacje pozwoliły przygotować się do ewentualnych powikłań oraz komplikacji podczas zabiegu.

Operacja trwała ponad 12 godzin i wymagała zaangażowania specjalistów, reprezentujących kilka dziedzin. Nad jej sukcesem pracowali między innymi eksperci neurochirurgii, chirurgii plastycznej, intensywnej opieki pediatrycznej oraz obrazowania mózgu. Ostatecznie udało się rozdzielić dziewczynki, które po wielu miesiącach mogły wreszcie spojrzeć sobie w oczy.

Rozdzielone siostry syjamskie

Izraelscy lekarze mają nadzieję, że bliźniaczkom uda się odzyskać pełnię sił po zabiegu. Na razie nie wiadomo, jak potoczą się dalsze ich losy, jednak zgodnie z zapewnieniami chirurgów, dziewczynki mają duże szanse na prawidłowy rozwój i normalne życie.

Będą mogły normalnie widzieć i jeść. Ich rączki, stópki - wszystko wygląda dobrze. Jestem poruszony, pierwszy raz mogę oddzielnie wziąć na ręce każdą z nich

- mówił w wywiadzie dla Channel 12 wzruszony ojciec bliźniaczek. Wcześniej towarzyszyło mu wiele obaw związanych z zabiegiem. Otwarcie przyznał, że nie był do końca pewien, czy uda się pomóc jego dzieciom, tymczasem wszystko zakończyło się dobrze.

Dziewczynki znajdują się pod stałą obserwacją lekarzy. Kolejne dni pokażą, jak siostry syjamskie poradzą sobie po operacji rozłączenia.

Zobacz także:

Zobacz wideo: Polskie bliźnięta syjamskie

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor:Magdalena Brzezińska

Reporter: nytimes.com

Źródło zdjęcia głównego: Jessica Holden Photography/Getty Images

Pozostałe wiadomości