Biografia Agnieszki Holland
Agnieszka Holland nie udziela wywiadów magazynom plotkarskim i nie zwierza się z prywatnego życia, choć jak sama zaznacza, jest to sfera kształtująca jej pracę twórczą. Autorka książki, Karolina Pasternak, starała się więc zbudować intymny obraz uznanej reżyserki, konstruując go ze jej twórczości, doświadczeń i przekonań.
- Zwłaszcza w życiu mojej bohaterki polityka łączy się z życiem prywatnym. W ogóle w naszych życiach tak jest - zaznaczyła Karolina Pasternak. - Spójrzmy na naszą codzienność wczoraj, dziś, przedwczoraj. Czy my żyjemy tylko politycznie? Musiałam zaprowadzić i odebrać dziecko z przedszkola, jednocześnie myśląc o tym, co dzieje się za naszą wschodnią granicą i o tym, co może się wydarzyć tutaj. Nie namawiałam mojej bohaterki na rozmowy o życiu prywatnym. Po prostu prowadziłyśmy dialog. Interesują mnie zarówno rzeczy prywatne, zawodowe, jak i te związane z poglądami Agnieszki Holland.
Jak zaznacza autorka, pierwsze reakcje na jej książkę są bardzo dobre. Czytelnicy sięgają też po mniej znane filmy reżyserki. W biografii nie zabrakło też naprawdę ciekawych elementów z codziennego życia reżyserki, która zwierzyła się ze swojej miłości do zwierząt oraz tego, że nie wyobraża sobie pozostawienia niezaścielonego łóżka.
Agnieszka Holland o wojnie w Ukrainie
W studiu Dzień Dobry TVN Agnieszka Holland pojawiła się z przypiętym do piersi Orderem Księżnej Olgi. To ukraińskie odznaczenie państwowe. Ma ono dla artystki szczególną wartość.
- W Ukrainie i z Ukraińcami zrobiliśmy film "Obywatel Jones", który mówił o zbrodni Stalina wobec narodu ukraińskiego, o wielkim głodzie, który został sztucznie wywołany, żeby zniszczyć ten kraj - powiedziała Agnieszka Holland. - Teraz widzimy coś podobnego, metody są inne, wojenne czysto. To straszne, że historia się tak powtarza. Kiedy robiliśmy "Obywatela Jonesa", pracowaliśmy ze świadomością, że to jest film bardzo aktualny niestety i jeśli świat nic nie zrobi, to bardzo łatwo może się aktualizować. I to się dzieje na naszych oczach. Chciałabym, żebyśmy tego nie przegapili, żeby nie było tak, że wzruszamy się przez dwa tygodnie, bo są bardzo dramatyczne obrazy jak z uchodźcami na granicy polsko-białoruskiej, a potem przechodzimy z tym do porządku dziennego.
Artystka odniosła się również do akcji pomocowych.
- To nigdy nie jest łatwe, jeżeli ludzie są w obcym kraju i są w tragicznej kondycji psychicznej - podkreśliła. - Naprawdę wymaga to dużo mądrości i serca, żeby naprawdę pomagać i naprawdę ich przyjąć - zaznaczyła.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki zobaczysz na Player.pl.
Zobacz także:
- Mamo, czym jest wojna, czyli rozmowy o Ukrainie. "Wiadomości o tak strasznych rzeczach zawsze dotrą do dzieci"
- Ukraińcy o wojnie: "Polska jest pierwszym krajem, który w najbardziej przyzwoity sposób się zachował wobec Ukrainy"
- Klaudia Sobotka podbija TikToka. Na naszej scenie wykonała kultowe utwory w nowej odsłonie
Autor: Adam Barabasz