Rubens o drodze po marzenia. "To było 10 lat ciężkiej pracy, wielu kryzysów i przebijania głową muru"

Rubens w cyklu "Off the record"
Rubens w cyklu "Off the record"
"Off the record". Artur Rojek o Great September Festival
"Off the record". Artur Rojek o Great September Festival
Off the record: Kwiat Jabłoni, część I
Off the record: Kwiat Jabłoni, część I 
Off the record: Ignacy
Off the record: Ignacy
OFF THE RECORD AREK KŁUSOWSKI
OFF THE RECORD AREK KŁUSOWSKI
Artur Rojek
Artur Rojek
Paulina Przybysz i jej wewnętrzne rewolucje
Paulina Przybysz i jej wewnętrzne rewolucje
Off the record: Rosalie
Off the record: Rosalie
18042023_OFFTHERECORD_HERBUT (2)
18042023_OFFTHERECORD_HERBUT (2)
Natalia Grosiak
Natalia Grosiak
Daria ze Śląska
Daria ze Śląska
26042023_OFFTHERECORD_BOVSKA
26042023_OFFTHERECORD_BOVSKA
Off the record - Julia Rocka
Off the record - Julia Rocka
Sarsa - płyta Runostany
Sarsa - płyta Runostany
15112022_OFFTHERECORD_PAULAROMA
15112022_OFFTHERECORD_PAULAROMA
OFFTHERECORD_MARIANIKLINSKA
OFFTHERECORD_MARIANIKLINSKA
Luna - wywiad
Luna - wywiad
Premierowy koncert Martin Lange
Premierowy koncert Martin Lange
OFFTHERECORD_CARLAFERNANDES
OFFTHERECORD_CARLAFERNANDES
OFFTHERECORD_BEMY
OFFTHERECORD_BEMY
Alicja Szemplińska
Alicja Szemplińska
"Off the record" - Oskar Podolski
"Off the record" - Oskar Podolski
Off the Record - Julia Żugaj
Off the Record - Julia Żugaj
W kolejnym odcinku "Off the record" gościł Rubens, a właściwie Piotr Rubik. Choć z jego twórczością solową wiele słuchaczy zdążyło się już zapoznać, nie każdy wie, że w branży muzycznej działa od wielu lat. Zanim zaczął śpiewać, współpracował przy powstawaniu płyt Mroza, Darii Zawiałow, Wojtka Mazolewskiego i Johna Portera. Nam zdradził, jak rozpoczęła się jego przygoda z muzyką, a także opowiedział o momentach zwątpienia, determinacji, wielkich marzeniach i sześciu nominacjach do Fryderyków.

Rubens – początki przygody z muzyką

Te historie należy zacząć od samego początku, co oznacza powrót do mniej więcej 1995 roku. To właśnie wtedy Piotr Rubik, znany szerszemu gronu jako Rubens, zainteresował się muzyką. Obserwując tatę, który miał swój zespół, zafascynował się światem gitar, długich włosów i rock’n’rolla. Gdy wybłagał rodziców o własną gitarę, był z nią nierozłączny. Ćwiczył, grał i przez kolejne lata marzył, by zrobić kolejny krok i stanąć na scenie.

- Początek był klasyczny, muzyka w moim domu była od najmłodszych lat. Mój tata miał lokalny zespół. Zawsze grał bluesa, rock'n'roll. Ja nasiąkałem tym, obserwując też kolegów taty. Zabierał mnie na próby zespołu, widziałem gości w długich włosach, z gitarami, którzy palili papierosy, gadali trochę inaczej niż "normalni" ludzie. Bardzo mi się to podobało. Chodziłem więc za mamą i tatą, mówiłem, że może to jest dobry moment, żeby kupili mi gitarę. Pamiętam, że na początku dostałem gitarę zabawkową. To był początek szkoły podstawowej. Nie wypuszczałem jej z rąk. Potem dostałem pierwszą gitarę akustyczną. Absolutnie przepadłem – wspomina.

Kolejnym krokiem, który miał zbliżyć artystę do wielkiego świata muzyki, był wyjazd do Warszawy. Po zakończeniu studiów prawniczych pod pretekstem dalszej edukacji Piotr wyruszył do stolicy. Marzenia znów wzięły górę, a młody artysta szukał swojego miejsca w branży artystycznej.

- Ja wtedy przechodziłem kryzys, miałem 25 lat jak przyjechałem do Warszawy. Nie wiedziałem, co mam ze sobą zrobić. Studiowałem prawo i administrację, z drugiej strony chciałem grać. Trochę pod przykrywką kontynuowania studiów w Warszawie, przyjechałem do stolicy, a tak naprawdę czułem, że chcę spróbować swoich sił jako muzyk. Początek był bardzo dramatyczny, bo znałem jedną osobę. Zacząłem chodzić na jam session i poznawać ludzi. Pamiętam, że przez pierwszy rok bycia w Warszawie nie zagrałem żadnego koncertu i ten kryzys w moim życiu się przedłużał. Paradoksalnie jak ktoś myśli o Rubensie, jak o debiutancie, że wziąłem, nagrałem piosenki i teraz mam 6 nominacji do Fryderyków, to zupełnie tak nie było. Ten debiut to nie jest coś, co wybuchło, z dnia na dzień. To było 10 lat ciężkiej pracy i wielu kryzysów. Przebijania głową muru – wyjaśnił.

Wkrótce artysta podjął stałą współpracę z Mrozem, z którym zagrał pierwszą trasę koncertową. W międzyczasie na drodze Rubensa pojawił się także Michał Kush, producent Darii Zawiałow. Kariera nabrała tempa, a Piotr coraz częściej pojawiał się na dużych scenach. Po kilku latach aktywnej pracy nadeszła pandemia. Czas lockdownu zatrzymał wszystkich artystów i odebrał paliwo napędowe, czyli możność spotkać z żywą publiką.

- Absolutna pustka w pandemii, przestałem wyjeżdżać na koncerty. W moim życiu artystycznym absolutnie nic się nie działo. Ja tę pustkę wypełniłem tym, że pisałem piosenki. Od dłuższego czasu wysyłałem demówki znajomym, którzy śpiewają i dostawałem zwrotkę, że "ta piosenka jest okej, jest fajna, ale to nie jest do końca to, co ja czuję, więc sorry, ale nie zrobimy tego". Czułem, że te numery są dobre, więc stwierdziłem, że jeśli nikt nie chce śpiewać do tych piosenek, to ja sam to zaśpiewam – powiedział.

Tak powstała pierwsza EP-ka Rubensa, a kilka miesięcy później płyta "Piosenki, których nikt nie chciał". Utwory, które pojawiły się na krążku, nie są jednak singlami odrzuconymi przez innych. To autorskie numery Rubensa, które powstały w trudnym dla niego czasie – czasie pandemii.

- Piosenki, które są na mojej płycie, to nie są piosenki odrzuty z tamtego czasu. Powstały głównie w czasie pierwszy lockdownów, część powstałą później – powiedział.

Artysta przyznaje również, że płyta powstała nie tylko z potrzeby wyrzucenia z siebie emocji i poczucia ulgi i oczyszczenia, ale także z chęci spróbowania czegoś nowego.

- Przez 10 lat wsiadanie co weekend do busa i wyjeżdżanie na koncerty może spowszechnieć. Byłem bardzo zadowolony ze swojego miejsca zawodowego, ale nie będę ukrywać, że nie czułem już tego, co czułem, mając 17 lat, stojąc na backstage'u i trzęsąc się z nerwów. Chciałem poczuć drugi raz dokładnie to samo. Wydaje mi się, że to mi się udało – powiedział.

Na pytanie, jak obecnie czuje się w pierwszym rzędzie, odpowiada:

- Nie podejrzewałem, że będę czuć się aż tak dobrze. W drugiej, czy trzeciej linii jest zawsze ta możliwość, schowania się za instrumentem. Jest możliwość ukrycia się na scenie. A w tej pierwszej linii nie ma absolutnie takiej możliwości. Wydaje mi się to fajne. Trzeba być autentycznym i wiem, że jest to wyświechtany slogan artystów, ale tak po prostu jest.

Rubens – artysta, który nie boi się emocji

Twórczość Rubensa przepełniona jest emocjami. Od pierwszego do ostatniego singla artysta otwiera się przed słuchaczem i wyśpiewuje, co gra mu w duszy. Jak przyznaje, nie boi się wrażliwości.  - Na pewno chciałbym w swojej twórczości odczarowywać zastane stereotypy. Między innymi stereotypy gruboskórego faceta, który nie ma prawa do emocji – powiedział.

Rubens – nominacja do Fryderyków

"Piosenki, których nikt nie chciał", a jak się okazuje, jednak każdy potrzebował, z miesiąca na miesiąc zyskują na popularności. Rubens za swoją debiutancką płytę otrzymał w tym roku 6 nominacji do Fryderyków w kategoriach: autor roku, producent, artysta roku, fonograficzny debiut roku, utwór roku, album roku - indie pop.

- Nie spodziewałem się tego. Wydaje mi się, że będąc debiutantem, nie da się spodziewać aż 6 nominacji. Dla mnie to jest coś, z czym cały czas się oswajam, to jest coś niesamowitego. Śpiewam od 2 lat, nagrywam płytę i dostaję tyle nominacji - przyznaje.

Niebawem dowiemy się, jak prezentują się wyniki. Gala Muzyki Rozrywkowej i Jazzowej Fryderyk Festiwal 2023 odbędzie się w Arenie Gliwice w sobotę 22 kwietnia 2023 roku.

Rubens jednak nie zamierza się zatrzymywać i odcinać kuponów. Artysta pracuje nad kolejnym krążkiem, a także aktywnie koncertuje.

- Szykuje się dużo świetnych projektów, o których nie mogę jeszcze mówić. Pracuje nad płytą. Pójdę chyba tym tropem, który był przy pierwszym krążku. Będę robił numery, będę robił ich najwięcej, ile jestem w stanie zrobić i wybiorę najlepsze – podsumował.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor: Nastazja Bloch

Reporter: Nastazja Bloch

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN Online

Odkryj legendarne tytuły i zapomniane klasyki

podziel się:
Prowadzący:

Pozostałe wiadomości

Halina Mlynkova wspomina jedną z ostatnich rozmów z teściem Janem Nowickim. "Czym zasłużyłam, że mówił mi takie rzeczy".

Halina Mlynkova wspomina jedną z ostatnich rozmów z teściem Janem Nowickim. "Czym zasłużyłam, że mówił mi takie rzeczy".

Co robić, gdy dotyka nas hejt? "Ma na celu poniżenie, ośmieszenie, zastraszenie"
Materiał promocyjny

Co robić, gdy dotyka nas hejt? "Ma na celu poniżenie, ośmieszenie, zastraszenie"

Twój kot lubi się wdrapywać na choinkę? Spryskaj drzewko płynem. "Nie znoszą tego zapachu"

Twój kot lubi się wdrapywać na choinkę? Spryskaj drzewko płynem. "Nie znoszą tego zapachu"

"The Last of Us" najlepszym serialem 2023 roku. Kiedy drugi sezon?

"The Last of Us" najlepszym serialem 2023 roku. Kiedy drugi sezon?

Kto poprowadzi program "Królowa Przetrwania"? Znamy nazwisko

Kto poprowadzi program "Królowa Przetrwania"? Znamy nazwisko

Wielkie otwarcie e-sklepu TVN. Co jest w ofercie? "Widzowie poczują się częścią czegoś większego"
Materiał promocyjny

Wielkie otwarcie e-sklepu TVN. Co jest w ofercie? "Widzowie poczują się częścią czegoś większego"

Dominika Gwit-Dunaszewska świętuje pierwsze mikołajki z synkiem. "Marzyłam o tej chwili"

Dominika Gwit-Dunaszewska świętuje pierwsze mikołajki z synkiem. "Marzyłam o tej chwili"

Świąteczne atrakcje w Zamku Książ. "To wisienka na torcie, którą kończymy rok 2023 z przytupem"
Materiał promocyjny

Świąteczne atrakcje w Zamku Książ. "To wisienka na torcie, którą kończymy rok 2023 z przytupem"

"Święta marzeń". Pobierz nasz e-book i zacznij przygotowania do świąt już dziś
Materiał promocyjny

"Święta marzeń". Pobierz nasz e-book i zacznij przygotowania do świąt już dziś

Gdzie znaleźć uniwersalne prezenty pod choinkę?
Materiał promocyjny

Gdzie znaleźć uniwersalne prezenty pod choinkę?

Aparatem czy smartfonem - czym lepiej tworzyć treści na Instagramie?
Materiał promocyjny

Aparatem czy smartfonem - czym lepiej tworzyć treści na Instagramie?

Zimowe atrakcje turystyczne w Warszawie. "Odpalenie iluminacji, a potem silent disco"
Materiał promocyjny

Zimowe atrakcje turystyczne w Warszawie. "Odpalenie iluminacji, a potem silent disco"

Nie masz pomysłu na prezent? Postaw na sprawdzone, łatwe w doborze kosmetyki
Materiał promocyjny

Nie masz pomysłu na prezent? Postaw na sprawdzone, łatwe w doborze kosmetyki

Kup frytki i wspomóż ważną akcję. To dzięki niej rodzice mogą być blisko chorujących dzieci
Materiał promocyjny

Kup frytki i wspomóż ważną akcję. To dzięki niej rodzice mogą być blisko chorujących dzieci

Zdrowa i szybka kuchnia dla najmłodszych. Na punkcie tych dań dzieci dosłownie oszaleją
Materiał promocyjny

Zdrowa i szybka kuchnia dla najmłodszych. Na punkcie tych dań dzieci dosłownie oszaleją

Udekoruj pierniczki i poczuj magię świąt. Pomysły Darii Ładochy
Materiał promocyjny

Udekoruj pierniczki i poczuj magię świąt. Pomysły Darii Ładochy

Ruszyła akcja "Podaruj Misia". Jakie kreacje przygotowały gwiazdy z projektantami?

Ruszyła akcja "Podaruj Misia". Jakie kreacje przygotowały gwiazdy z projektantami?

''Gorgonzola. Przepyszna historia''. Pobierz nasz e-book i poznaj przepisy na dania z wyjątkowym włoskim serem.  
Materiał promocyjny

''Gorgonzola. Przepyszna historia''. Pobierz nasz e-book i poznaj przepisy na dania z wyjątkowym włoskim serem.  

Jak podkreślić biżuterią świąteczne stylizacje? "Ważne, żebyśmy wyglądały olśniewająco"
Materiał promocyjny

Jak podkreślić biżuterią świąteczne stylizacje? "Ważne, żebyśmy wyglądały olśniewająco"

Jakie są oczekiwania inwestorów co do zielonej energii? 
Materiał promocyjny

Jakie są oczekiwania inwestorów co do zielonej energii? 

Damski duet w roli prowadzących Dzień Dobry TVN. Widzowie dobrze je znają

Damski duet w roli prowadzących Dzień Dobry TVN. Widzowie dobrze je znają

Szukasz pomysłu na wykwintną przystawkę z Gorgonzolą?  
Materiał promocyjny

Szukasz pomysłu na wykwintną przystawkę z Gorgonzolą?  

Zagięte kości w każdej chwili mogą przebić jej skórę. "Jestem w Polsce jedynym przypadkiem"

Zagięte kości w każdej chwili mogą przebić jej skórę. "Jestem w Polsce jedynym przypadkiem"

"Królowa przetrwania". Nowy program z 12 znanymi kobietami. W dżungli, bez filtra i cenzury

"Królowa przetrwania". Nowy program z 12 znanymi kobietami. W dżungli, bez filtra i cenzury

Buty na jesień/zima 2023. Jak szybko i skutecznie wybrać najmodniejszy model?
Materiał promocyjny

Buty na jesień/zima 2023. Jak szybko i skutecznie wybrać najmodniejszy model?

Dlaczego koale przytulają drzewa? Poznaj ciekawostki o tym uroczym zwierzaku
Materiał promocyjny

Dlaczego koale przytulają drzewa? Poznaj ciekawostki o tym uroczym zwierzaku

Kupujesz gwiazdy betlejemskie w dyskoncie? Zwróć uwagę na cyjacje. Co to takiego?

Kupujesz gwiazdy betlejemskie w dyskoncie? Zwróć uwagę na cyjacje. Co to takiego?

Fundacja TVN otworzyła gabinety psychologiczne. "Chcemy, by pacjenci i ich rodziny czuli się zaopiekowani"

Fundacja TVN otworzyła gabinety psychologiczne. "Chcemy, by pacjenci i ich rodziny czuli się zaopiekowani"

Nastolatka urodziła w lesie. "Personelowi medycznemu powiedziała, że znalazła dziecko" 

Nastolatka urodziła w lesie. "Personelowi medycznemu powiedziała, że znalazła dziecko" 

Pizza pachnąca jesienią w wykonaniu Aleksandry Juszkiewicz. Jakie składniki wybrać?

Pizza pachnąca jesienią w wykonaniu Aleksandry Juszkiewicz. Jakie składniki wybrać?

Nie wiesz, jak rozmawiać ze swoim psem? Waszą komunikację poprawi Radek Ekwiński. Napisz do nas

Nie wiesz, jak rozmawiać ze swoim psem? Waszą komunikację poprawi Radek Ekwiński. Napisz do nas

Marzena Rogalska wydała zbiór świątecznych opowiadań. "Wszystkie dzieją się w Wigilię"

Marzena Rogalska wydała zbiór świątecznych opowiadań. "Wszystkie dzieją się w Wigilię"

Ewa Chodakowska pokazała zdjęcia z mamą. "Taki mój prywatny Aniołek"

Ewa Chodakowska pokazała zdjęcia z mamą. "Taki mój prywatny Aniołek"

Ile zapłacimy za zupy i dania świąteczne Magdy Gessler?

Ile zapłacimy za zupy i dania świąteczne Magdy Gessler?

Tanie prezenty Mikołajkowe. Czy da się kupić prezent za 30 lub 50 zł w dobie inflacji?

Tanie prezenty Mikołajkowe. Czy da się kupić prezent za 30 lub 50 zł w dobie inflacji?

Ile zostało niedziel handlowych do końca roku? Czy w wigilię 2023 zrobimy zakupy?

Ile zostało niedziel handlowych do końca roku? Czy w wigilię 2023 zrobimy zakupy?

Dominik zwycięzcą "Top Model". Co planuje w najbliższych miesiącach? "To jedno z moich marzeń"

Dominik zwycięzcą "Top Model". Co planuje w najbliższych miesiącach? "To jedno z moich marzeń"

Spektrum autyzmu diagnozowane jest również u dorosłych. Jak wygląda rozpoznanie?

Spektrum autyzmu diagnozowane jest również u dorosłych. Jak wygląda rozpoznanie?

Kasia Lins o nowej płycie i muzycznym katharsis. "Nadszedł taki moment, że musiałam powiedzieć dość"

Kasia Lins o nowej płycie i muzycznym katharsis. "Nadszedł taki moment, że musiałam powiedzieć dość"

Są jednymi z najpiękniejszych siatkarek na świecie i osiągnęły sukces. "Marzenia warto spełniać"

Są jednymi z najpiękniejszych siatkarek na świecie i osiągnęły sukces. "Marzenia warto spełniać"

Finalistka "MasterChefa" o planach ślubnych. "Jest to temat sporny"

Finalistka "MasterChefa" o planach ślubnych. "Jest to temat sporny"

Historia Przemka, która łamie serce. "Zasługuje, na to, by móc funkcjonować tak, jak zwyczajne dzieci"

Historia Przemka, która łamie serce. "Zasługuje, na to, by móc funkcjonować tak, jak zwyczajne dzieci"

Życie w spirali zadłużenia. Jak nie nabrać się na "chwilówkę"?

Życie w spirali zadłużenia. Jak nie nabrać się na "chwilówkę"?

Święty Mikołaj w Dzień Dobry TVN. "Przyjechał specjalnie dla Państwa i Waszych dzieci"

Święty Mikołaj w Dzień Dobry TVN. "Przyjechał specjalnie dla Państwa i Waszych dzieci"

Klaudia El Dursi zdradziła, ile kieszonkowego dostaje jej syn. Kwota zaskakuje

Klaudia El Dursi zdradziła, ile kieszonkowego dostaje jej syn. Kwota zaskakuje

Co trzeci Polak jest niewierny. Czy warto ostrzegać bliskich, że są zdradzani?

Co trzeci Polak jest niewierny. Czy warto ostrzegać bliskich, że są zdradzani?

Micro-cheating. Na czym polega subtelna zdrada?

Micro-cheating. Na czym polega subtelna zdrada?

Trzylatka podmieniła w sklepie stare buty na nowe. "Geniusz"

Trzylatka podmieniła w sklepie stare buty na nowe. "Geniusz"

#DzieńDobrywPolsce. Potrzebujesz interwencji Dzień Dobry TVN? Napisz do nas

#DzieńDobrywPolsce. Potrzebujesz interwencji Dzień Dobry TVN? Napisz do nas