Historia nieznanej siostry Johna F. Kennedy'ego. "Mówiono pradziadkom, że należy ją oddać"

Źródło: Dzień Dobry TVN
Kathleen Shriver – potomkini rodu Kennedych
Kathleen Shriver – potomkini rodu Kennedych
Life On Wheelz o seksie osób z niepełnosprawnościami
Life On Wheelz o seksie osób z niepełnosprawnościami
Przemek Kossakowski o wsparciu osób z niepełnosprawnościami intelektualnymi
Przemek Kossakowski o wsparciu osób z niepełnosprawnościami intelektualnymi
Dziś obchodzimy Międzynarodowy Dzień Osób z Niepełnosprawnościami
Dziś obchodzimy Międzynarodowy Dzień Osób z Niepełnosprawnościami
Niepełnosprawne ofiary wojny w Ukrainie. Jak im pomóc?
Niepełnosprawne ofiary wojny w Ukrainie. Jak im pomóc?
Życie z niepełnosprawnym dzieckiem
Życie z niepełnosprawnym dzieckiem
Kathleen Shriver jest wnuczką Eunice Kennedy Shriver (siostry prezydenta USA Johna F. Kennedy'ego). Młoda amerykanka kontynuuje działalność swoich przodków i promuje światowe olimpiady specjalne. W studiu Dzień Dobry TVN opowiedziała, jak do tego doszło.

Rosemary Kennedy - nieznana siostra prezydenta USA

To właśnie dzięki Eunice Kennedy Shriver oraz Rosemary Kennedy udało się wypromować ruch zwracający uwagę na problemy osób z niepełnosprawnościami i aktywować ich działalność sportową. Siostry prezydenta USA Johna F. Kennedy'ego przyczyniły się do powstania organizowanych do dziś olimpiad specjalnych.

- Rosemary była starszą siostrą mojej babci. Były najlepszymi przyjaciółkami dla siebie. Rosemary urodziła się z niepełnosprawnością intelektualną, a wówczas, ale także jeszcze dzisiaj, społeczeństwo odrzuca takiego typu osoby - tłumaczy Kathleen Shriver, wnuczka inicjatorki olimpiad specjalnych Eunice Kennedy Shriver.

- Mówiono moim pradziadkom, że Rosemary należy gdzieś oddać do jakiegoś ośrodka opiekuńczego i że nie warto się nią zajmować. Ale moja babcia nie zgadzała się na to. Dla niej było jasne, że jej siostra jest tak samo wartościowa jak inni - dodaje w studiu Dzień Dobry TVN.

Eunice Kennedy Shriver została inicjatorką olimpiad specjalnych. Jak do tego doszło?

Eunice Kennedy Shriver czuła się wykluczona ze społeczeństwa przez fakt, że kochała swoją starszą siostrę i broniła jej dobrego imienia.

- Moja babcia stworzyła taki team ze swoją siostrą i stwierdziła: "My jesteśmy wartościowe. Udowodnimy Wam wszystkim, że nas również trzeba zintegrować ze społeczeństwem". I zrobiły to przez sport, bo mężczyźni lubią sport i słuchają sportowców. Grały razem w piłkę i pływały, i pokazały mężczyznom, że są wartościowe pomimo tych różnic - wyjaśnia Kathleen Shriver.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz na platformie Player.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor: Berenika Olesińska

Źródło zdjęcia głównego: Jerzy Dudek/East News

podziel się:

Pozostałe wiadomości