Piotr Głowacki zaprasza na Jurajskie Spotkania Wspinaczkowe. Cel? M.in. walka z brakiem toalet na szlakach

Źródło: Dzień Dobry TVN
Rodzinna wspinaczka z Piotrem Głowackim
Rodzinna wspinaczka z Piotrem Głowackim
Turysto, tego nie rób w górach (napisy)
Turysto, tego nie rób w górach (napisy)
Rzuć wszystko i jedź w polskie góry
Rzuć wszystko i jedź w polskie góry
Wanda Rutkiewicz znowu patrzy na Himalaje
Wanda Rutkiewicz znowu patrzy na Himalaje
Tatrzańskie opowieści. Przejść wszystkie szlaki w Tatrach
Tatrzańskie opowieści. Przejść wszystkie szlaki w Tatrach
Dwie polskie himalaistki na szczycie K2
Dwie polskie himalaistki na szczycie K2
W miejscach aktywnego spędzania czasu na terenie Jury Krakowsko-Częstochowskiej odnotowano znaczące braki w infrastrukturze higieniczno-sanitarnej. Taki stan rzeczy zmusza turystów do załatwiania swoich potrzeb fizjologicznych na łonie natury. - To nieestetyczne, ale i ekologicznie nieetyczne - przekonuje w rozmowie z dziendobry.tvn.pl Piotr Głowacki, aktor i współorganizator wydarzenia "Pion/Poziom", czyli Jurajskie Spotkania Wspinaczkowe, podczas którego omawiany będzie plan rozwoju wspomnianego regionu. Jak wziąć udział w akcji?

Jura Krakowsko-Częstochowska. Walka z brakiem toalet publicznych na szlakach

21 lipca pod Zamkiem Ogrodzieniec w Podzamczu rozpocznie się pierwsza edycja trzydniowych Jurajskich Spotkań Wspinaczkowych "Pion/Poziom". Jednym z inicjatorów wydarzenia jest słynący z miłości do gór i wspinaczek aktor Piotr Głowacki, który w rozmowie z dziendobry.tvn.pl wyjaśnił, w jakich okolicznościach powstał pomysł na zorganizowanie tego niezwykłego przedsięwzięcia.

- Idea spotkań narodziła się niecałe 3 miesiące temu na Jurze, w Podzamczu, w hotelu Poziom 511. Po wspinaczce na Czubatkę, której szczyt jest najwyżej położonym punktem na całej Jurze Krakowsko-Częstochowskiej, staliśmy na samej górze z Michałem Czubakiem i wtedy patrząc na hotel, pomyśleliśmy, że jest to idealne miejsce do spotkania się ludzi, dla których przyroda Jury jest ważna. Michał Wuczyński, właściciel hotelu, przychylił się do tego pomysłu i ruszyliśmy - wytłumaczył artysta.

Jak dodał w dalszej części rozmowy, pierwszym zadaniem organizatorów było znalezienie konkretnego zagadnienia, które pozwoli zjednoczyć zarówno ludzi biznesu, jak i samorządowców oraz aktywnych turystów.

- Wtedy przyszła do nas potrzeba, która jest wspólna dla wszystkich, a która ma ogromny wpływ na obraz turystyki w Polsce, jak również na Jurze: brak przemyślanej infrastruktury higieniczno-sanitarnej, a mówiąc wprost - brak toalet publicznych w miejscach aktywnego spędzania czasu. Przy rosnącym zainteresowaniu regionem jest to nieestetyczne, ale i ekologicznie nieetyczne, a wynika z podziału administracyjnego, który rozdziela Jurę na podregiony będące częściami różnych województw i powiatów, co utrudnia regionalne inicjatywy - uświadomił Piotr Głowacki.

Aktor jednocześnie przekonuje, że niewątpliwie misyjne wydarzenie będzie miało także charakter rozrywkowy i edukacyjny. - Powspinać się na Jurze jest super, spotkać się i porozmawiać - zawsze chętnie, ale przy tym załatwić razem coś niepodważalnie dobrego - to szczęście - zaznaczył.

"Pion/Poziom", czyli Jurajskie Spotkania Wspinaczkowe. Kiedy i gdzie się odbędą?

Organizatorzy Jurajskich Spotkań Wspinaczkowych zapewniają, że odbywające się w dniach 21-23 lipca wydarzenie będzie "najbardziej zaangażowanym festiwalem w historii Jury Krakowsko-Częstochowskiej". W harmonogramie imprezy uwzględniono m.in.:

  • rozmowy i warsztaty z pasjonatami oraz instruktorami wspinaczki skałkowej, 
    • pokazy kina plenerowego na dużym ekranie,
      • spotkania z twórcami oraz bohaterami filmów o wyprawach,
        • zawody wspinaczkowe,
          • animacje i zajęcia integracyjne dla dzieci,
            • atrakcje w miasteczku wspinaczkowym z regionalnym jedzeniem.

              Celem wydarzenia jest promocja regionu oraz wywołanie publicznej debaty na temat wspomnianej wyżej potrzeby rozwoju infrastruktury sanitarnej, a tym samym próby wyposażenia Jury Krakowsko-Częstochowskiej w system toalet przy głównych trasach turystycznych: w sektorach wspinaczkowych, przy szlakach kajakowych czy rowerowych. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny. Pierwsze, zorganizowane w ramach akcji aktywności rozpoczną się już w najbliższy piątek o godz. 16 pod Zamkiem Ogrodzieniec w Podzamczu.

              Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

              Zobacz także:

              Autor: Berenika Olesińska

              Źródło zdjęcia głównego: Mateusz Grochocki/East News, Instagram

              podziel się:

              Pozostałe wiadomości

              Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana
              Materiał promocyjny

              Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana