Gwiazdy

Oscary 2022: Który polski film ma szansę na statuetkę? Ogłoszono shortlisty

Gwiazdy

Autor:
Magdalena
Brzezińska
Wiadomości z show-biznesu

Ceremonia wręczenia Oscarów co roku gwarantuje niepowtarzalne emocje wszystkim miłośnikom sztuki filmowej. Złote statuetki przyznawane przez Amerykańską Akademię Filmową stanowią cenne wyróżnienie dla twórców z całego świata. 21 grudnia br. ogłoszono tak zwaną krótką listę tytułów, które będą miały szansę na nominację w kategorii najlepszy film międzynarodowy. Zabrakło na niej polskiego filmu "Żeby nie było śladów" Jana P. Matuszyńskiego, pojawił się jednak inny polski kandydat.

Oscary 2022 - filmy z szansą na nominację

Oscary 2022 zostaną przyznane dopiero pod koniec marca przyszłego roku, jednak ceremonia wręczenia statuetek już teraz budzi sporo emocji. We wtorek 21 grudnia br. Amerykańska Akademia Sztuki i Wiedzy Filmowej ogłosiła krótkie listy tytułów, które będą walczyć o nominacje w kilku kategoriach. Niestety, produkcja "Żeby nie było śladów" Jana P. Matuszyńskiego, która miała reprezentować Polskę w kategorii najlepszy film międzynarodowy, nie znalazła się w tym zestawieniu.

W tym roku Amerykańska Akademia Filmowa przyjęła zgłoszenia z 92 krajów. O statuetkę Oscara wciąż mają szansę zawalczyć twórcy piętnastu filmów. Na liście wyróżnionych tytułów znalazły się "Wielka wolność" (Austria), "Un monde" (Belgia), "Luanana: A Yak in the Classroom" (Bhutan), "Przeżyć" (Dania), "Przedział numer 6" (Finlandia), "Jestem twój" (Niemcy), "Lamb" (Islandia), "Bohater" (Iran), "To była ręka Boga" (Włochy), "Drive My Car" (Japonia), "Ul" (Kosowo), "Modlitwa o lepsze dni" (Meksyk), "Najgorszy człowiek świata" (Norwegia), "Plaza Catedral" (Panama) oraz "Szef roku" (Hiszpania).

Święto miłośników kina

Znamy laureatów Festiwalu Filmowego w Gdyni
Znamy laureatów Festiwalu Filmowego w GdyniDzień Dobry TVN
wideo 2/3

Zobacz wideo: Uroczysta premiera "Żeby nie było śladów"

Uroczysta premiera "Żeby nie było śladów"
Uroczysta premiera "Żeby nie było śladów"

Polski film z szansą na nominację do Oscara

W opublikowanej na stronie Amerykańskiej Akademii Sztuki i Wiedzy Filmowej shortliście kandydatów do Oscara, którzy mogą otrzymać nominacje w kategorii najlepszy film krótkometrażowy doceniono obraz „Sukienka” Tadeusza Łysiaka. „Ja w to nie wierzę. To się naprawdę dzieje. Nie ma słów, które są w stanie wyrazić moją wdzięczność całej ekipie WSF, ekipie DOBRO, wszystkich naszych koproducentów. Dziękuję” – napisał na Facebooku Łysiak, którego wcześniej doceniono m.in. za film krótkometrażowy „Techno” z Danutą Stenką. O nominację w tej samej kategorii walczą także filmy „The Criminals”, „Ala Kachuu - Take and Run”, „Les Grandes Claques”, „When the Sun Sets” i „You’re Dead Helen”.

Niestety, film "Żeby nie było śladów" został wyróżniony podczas 46. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Wbrew oczekiwaniom krytyków, dzieło Jana P. Matuszyńskiego nie znalazło się na short liście kandydatów do Oscara 2022 i tym samym nie otrzyma nominacji do prestiżowej nagrody.

Fabuła filmu została oparta na wątkach reportażu Cezarego Łazarewicza, dotyczącego głośnej sprawy morderstwa Grzegorza Przemyka z 1983 roku. Główne role w produkcji zagrali Tomasz Ziętek, Mateusz Górski i Sandra Korzeniak. Szeregi obsady zasilili też między innymi Jacek Braciak, Agnieszka Grochowska, Robert Więckiewicz, Tomasz Kot, Aleksandra Konieczna, Sebastian Pawlak, Adam Bobik, Andrzej Chyra, Michał Żurawski, Rafał Maćkowiak i Dariusz Chojnacki. 

Więcej informacji na ten temat na tvn24.pl.

Zobacz także:

Autor:Magdalena Brzezińska

Źródło zdjęcia głównego: ozgurdonmaz/Getty Images

Pozostałe wiadomości