Gwiazdy

Omenaa Mensah zbudowała szkołę w Ghanie. "Jak się pomaga, to dobre rzeczy też do nas wracają"

Gwiazdy

Autor:
Dominika
Czerniszewska
Działalność Omeny Mensah w Afryce

Omenaa Mensah od lat pomaga najmłodszym, a jej fundacja uczy wrażliwości i tolerancji wobec drugiego człowieka, bez względu na kolor skóry czy wyznanie. Niedawno ziściło się jej największe marzenie - otwarcie szkoły w Ghanie, którą wybudowała dla najbiedniejszych dzieci. O swoim projekcie oraz wsparciu, które otrzymała, dziennikarka i prezenterka opowiedziała w Dzień Dobry TVN.

Działalność Omeny Mensah w Afryce

Omenaa Mensah jest córką Polki i Ghańczyka. Gdy kilka lat temu po raz pierwszy odwiedziła kraj swojego ojca i poznała życie tamtejszej społeczności, zdecydowała się pomóc najbiedniejszym dzieciom w zdobyciu edukacji. Założyła fundację Omenaa Foundation i zaczęła zbierać fundusze na budowę szkoły.

1610 dni - tyle dokładnie minęło od momentu wkopania kamienia węgielnego pod inwestycję do oficjalnego otwarcia szkoły, które nastąpiło 4 września br. Kolorowe klasy i wyposażenie przyciągnęły wielu przyszłych uczniów, którzy już nie chcą rozstawać się z placówką.

- Dzięki partnerom, wszystkim osobom, które uwierzyły we mnie, w ten projekt i te dzieciaki, udało się to zrobić – powiedziała w Dzień Dobry TVN szczęśliwa dziennikarka i na ręce naszych prowadzących złożyła statuetkę. Tym gestem podziękowała za wsparcie, które otrzymała. - To dla Waszego całego teamu. Tak naprawdę całej naszej stacji – dodała.  

Szkoła w Ghanie

Otwarcie szkoły szkoły w Ghanie nie oznacza końca działalności Omeny Mensah.

- Wysyłamy tam naszą wspaniałą panią Agnieszkę, która oprócz tego, że będzie zarządzać całym tym ośrodkiem, to później koordynować proces, bo startujemy z ogólnopolskim programem, gdzie będziemy aktywizować studentów wyższych uczelni do tego, by przylatywali do Ghany na 3-6 miesięcy stażu. Będą uczyli dzieciaki. To są różne branże – od tematyki biologiczno-chemicznej przez matematyczne po artystyczne. W tych trzech dziedzinach szukamy talentów. Potem te dzieciaki będę ściągać do polskich uczelni i Polska będzie bardzo kolorowa, bo wszyscy będą się bratać – argumentowała dziennikarka.

Inwestycja przyniosła Omenie nie tylko spełnienie w życiu zawodowym, ale i prywatnym. Na jednym ze spotkań dotyczących finansowania inwestycji poznała swojego przyszłego partnera Rafała. - To było dla nas wyjątkowe. Jest to swojego rodzaju taki nasz pomnik miłości, że warto pomagać. Jak się pomaga, to dobre rzeczy też do nas wracają - podkreśliła.

Szkołę zadedykowała pamięci swojego ukochanego brata, który nieszczęśliwe zmarł w wieku 21 lat. – Zawsze uwielbiał dzieci i dzieci go uwielbiały. Zawsze opowiadał, że będzie miał ich dużo, ale tak się ułożyło, że nie było mu to dane - mówiła.

Dziennikarka nie tylko wybudowała szkołę, ale wyprodukowała też sztukę teatralną o tolerancji, którą będzie można podziwiać w różnych zakątkach Polski, ale i świata. Więcej na ten temat w materiale wideo.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

Zobacz też:

Autor:Dominika Czerniszewska

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości