Ghana

  "Jak się pomaga, to dobre rzeczy też do nas wracają"

  Ghana to niewielkie państwo w Afryce Zachodniej, które jest w światowej czołówce producentów kakao. Istnieją tam również spore złoża diamentów i ogromne ilości złota. W kraju dochodowy jest również biznes pogrzebowy. Dlaczego? Postanowiła mu się przyjrzeć Martyna Wojciechowska.

  Omenaa Mensah od wielu lat wspiera dzieci i młodzież, a założona przez nią fundacja nie tylko uczy tolerancji i przeciwdziała dyskryminacji, ale także buduje szkołę w Ghanie. O swoich projektach prezenterka opowiedziała w Dzień Dobry TVN.

  Omenaa Mensah wyjechała do Ghany, aby uczestniczyć w uroczystym rozpoczęciu budowy szkoły dla najbiedniejszych dzieci. W zeszłym tygodniu doszło do wmurowania kamienia węgielnego. Prezenterka zamierza ponownie odwiedzić Ghanę jeszcze podczas tegorocznego lata, aby nadzorować budowę. Jak wygląda sytuacja dzieci w Ghanie? Czy łatwo jest wybudować szkołę w Afryce?

  Pochodząca z Ghany Miss Egzotica 2017 Victoria Abeby uwielbia gotować. W kuchni Dzień Dobry TVN przygotowała dla nas: Ghanian Jollof rice and stew oraz kelewele.

  Omenaa Mensah wrzuciła na Instagram zdjęcia z pogrzebu. Jak wiadomo, w jej żyłach płynie błękitna krew. W październiku, w wieku 111 lat, umarła Królowa Matka Ghany. Jak wyglądały i ile trwały uroczystości pogrzebowe, w których uczestniczyła Omenaa? Jakie prezenty otrzymał król Ghany?

  Prezenterka, prezes fundacji i Święty Mikołaj w jednym... Omenaa Mensah opowiedziała w Dzień Dobry TVN o swoim ostatnim pobycie w Ghanie.

  Gość Dzień Dobry TVN Chi-Chi Ude projektuje kolorowe marynarki inspirowane Afryką. U nas pokazała kilka ciekawych stylizacji, w których główną rolę odgrywały jej modowe cudeńka. Z czym można nosić zaprojektowane przez nią marynarki? Dlaczego Chi-Chi zajęła się modą afrykańską? Czy wzory i kolory mają związek z plemieniem, z którego pochodzi?

  Do Ghany, kraju swojego ojca, jeździ regularnie od roku. Omenaa Mensah założyła również fundację, której celem jest wybudowanie w Ghanie szkoły. Czego potrzebują tamtejsze dzieci? O czym marzą? W studiu Omenie towarzyszył ks. Piotr Wojnarowski. Misjonarz od 12 lat mieszka w Ghanie, współpracuje tam z ośrodkiem, gdzie opiekuje się dziećmi, które padły ofiarą handlu. Jak pomóc dzieciakom tak ciężko potraktowanym przez los?

  Omenaa Mensah spotkała krawca króla. Przyjechał do Polski, nie tylko, by pomierzyć Polaków! Jak doszło do tego, że został krawcem króla Ghany?

  Król Ghany - Asantehene Otumfuo Osei Tutu II zaprosił ją na uroczystości związane z jego osobą. Omenaa Mensah po raz pierwszy zobaczyła swoją drugą ojczyznę. Jakie stereotypy panują na temat Afryki?

  Wkrótce Omenaa Mensah wyruszy w podróż życia... do Ghany - kraju, z którego pochodzi jej ojciec. Została zaproszona na urodziny przez samego króla Aszanti. Zobaczcie, jakie prezenty przygotowała dla króla i jego żony i w jakich kreacjach wystąpi na dworze królewskim. A co dla króla w prezencie urodzinowym przygotowuje królowa Elżbieta?