Gwiazdy

Największy ukraiński festiwal muzyczny odbył się w Polsce. "Energia była niesamowita"

Gwiazdy

Autor:
Patrycja
Sibilska
Reporter:
Bianka Zalewska/Gabi Drzewiecka
Największy ukraiński festiwal w Polsce
Największy ukraiński festiwal w PolsceDzień Dobry TVN
wideo 2/17

Festiwal muzyczny Rockowa Noc, który co roku odbywa się w Rzeszowie tym razem stał się miejscem wyjątkowego wydarzenia charytatywnego. Połączył bowiem siły z ukraińskim festiwalem Faine Misto, który przez lata organizowany był w Tarnopolu.

Największy ukraiński festiwal w Polsce

Miasto Rzeszów nie jest przypadkowym wyborem organizatorów Faine Misto, ponieważ to właśnie tu od początku trwania wojny u naszych wschodnich sąsiadów, znalazło schronienie najwięcej ukraińskich uchodźców. Festiwal jest dla artystów rockowej sceny ukraińskiej bardzo ważnym wydarzeniem, a tegoroczny jest także symbolem przyjaźni między Polską, a Ukrainą.

- Na Fainym Mistie występowaliśmy w 2021 roku, czyli rok temu i w tym roku byliśmy już oficjalnie zgłoszeni, aby wystąpić na scenie metalowej, ale przez inwazję rosyjską zrobiliśmy festiwal tutaj z naszymi polskimi przyjaciółmi - powiedział Artem Kovalenko - frontman zespołu Sick Solution. To jak ważne jest to wydarzenie podkreślili także inni wykonawcy. - To jeden z największych festiwali w Ukrainie i występujemy na nim każdego roku - mówi Tima Kasatkin - perkusista Space of Variations. - Faine Misto to mój ulubiony festiwal, grałam tam dwa razy i wiele razy byłam jako widz - potwierdził słowa przedmówców Helle Bogdanova - frontmanka IGNEA.

Organizatorzy festiwalu Rockowa Noc X Faine Misto

Organizacja bezpiecznego festiwalu w Ukrainie jest niemożliwa, dlatego twórcy festiwalu Rockowa Noc w Rzeszowie postanowili udostępnić scenę i połączyć siły z Faine Misto, dając artystom i fanom niezapomniane doznania muzyczne. Towarzyszyły im przy tym ogromne emocje.

- Musieliśmy naprawdę pracować z ludźmi, którzy są specjalistami w organizacji festiwali, ale którzy pracują w stanie wojny. Podczas rozmów organizacyjnych musieli czasem schodzić do schronu, ponieważ były alarmy przeciwbombowe - powiedziała Anna Cygankiewicz - współorganizatorka festiwalu. - Nasz naród pokazał, że potrafi pomagać. Energia wokół tego wydarzenia od razu zbudowała się niesamowita i to nam naprawdę dodawało wiatru w skrzydła - dodała.

Co czuli artyści występujący podczas festiwalu i za co są wdzięczni Polakom? Odpowiedzi na to pytania znajdziecie w materiale.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki znajdziesz na platformie Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Patrycja Sibilska

Reporter: Bianka Zalewska/Gabi Drzewiecka

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości