Gwiazdy

Martyna Wojciechowska przypomniała o ważnej rocznicy. "Głos kobiet jest ważny"

Gwiazdy

Autor:
Magdalena
Brzezińska
Źródło:
instagram.com
Martyna Wojciechowska

28 listopada 1918 roku na mocy dekretu Józefa Piłsudskiego kobiety w Polsce otrzymały czynne i bierne prawa wyborcze. Nie umknęło to uwadze Martyny Wojciechowskiej, która postanowiła przypomnieć swoim fanom o ważnej rocznicy. Na instagramowym profilu dziennikarki pojawił się pouczający post. - Wciąż są miejsca na świecie, gdzie nasz głos nic nie znaczy, niestety. Pamiętajmy o tym - zaapelowała do internautów znana podróżniczka.

Martyna Wojciechowska o prawach wyborczych kobiet

Martyna Wojciechowska często porusza w mediach społecznościowych ważne społecznie tematy. Jej ostatni wpis został poświęcony walce o prawa kobiet. Dziennikarka uczciła nim rocznicę zrównania praw wyborczych dla obu płci w naszym kraju.

- 28 listopada 1918 roku wydano dekret o ordynacji wyborczej do Sejmu Ustawodawczego. Jego 1. artykuł brzmiał: "Wyborcą do Sejmu jest każdy obywatel państwa bez różnicy płci, który do dnia ogłoszenia wyborów ukończył 21 lat." Tego dnia wszystkie Polki otrzymały czynne i bierne prawa wyborcze. W dodatku jako jedne z pierwszych na świecie - przed Amerykankami, Francuzkami, Włoszkami czy Hiszpankami. A w 1919 roku, podczas pierwszych wyborów w II RP osiem kobiet uzyskało mandat poselski - napisała znana podróżniczka pod zdjęciem pochodzącym z Narodowego Archiwum Cyfrowego.

Prawa człowieka

Polka przed Trybunałem Praw Człowieka
Polka przed Trybunałem Praw CzłowiekaDzień Dobry TVN
wideo 2/3

W rozległym wpisie znalazło się także miejsce na refleksję na temat zmian cywilizacyjnych, dzięki którym przedstawicielki płci pięknej pozostają wolne od dyskryminacji. Martyna Wojciechowska zwróciła się do swoich fanów z ważnym apelem.

- Polska ponad 100 lat temu była jednym z najbardziej demokratycznych i nowoczesnych państw. Głos kobiet jest ważny! Powinien zostać usłyszany!!! Ale wciąż są miejsca na świecie, gdzie nasz głos nic nie znaczy, niestety. Pamiętajmy o tym dzisiaj. I nie pozwalajmy na naruszanie naszej wolności - czytamy w poście.

Martyna Wojciechowska przypomniała fanom o ważnej rocznicy

Słowa Martyny Wojciechowskiej nie pozostały obojętne internautom. Świadczy o tym chociażby imponująca liczba komentarzy, które znalazły swoje miejsce pod postem. W tym miejscu warto podkreślić, że w dyskusji poświęconej ważnej rocznicy wzięły udział głównie kobiety.

- "Piękna data. Warto o tym pamiętać", "Dziękujemy i pamiętamy", "Razem możemy więcej", "Bardzo ważny post", "Polki to mądre i silne kobiety" - pisały użytkowniczki Instagrama.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Magdalena Brzezińska

Źródło: instagram.com

Źródło zdjęcia głównego: PIOTR ANDRZEJCZAK/MWMEDIA

Pozostałe wiadomości