Gwiazdy

Małgorzata Ohme o sytuacji dzieci i młodzieży: "Słyszę o samobójstwach w dobrych liceach"

Gwiazdy

Autor:
Karolina
Kalatzi
Reporter:
Karolina Kalatzi
Gosia Ohme o specjalnym odcinku "Milionerów"
Gosia Ohme o specjalnym odcinku "Milionerów"
wideo 2/12

Małgorzata Ohme to jedna z popularniejszych prezenterek telewizyjnych i dziennikarek. Razem z Filipem Chajzerem prowadzi "Dzień Dobry TVN". Z wykształcenia jest psychologiem, co sprawia, że często i chętnie angażuje się w społeczne inicjatywy. Los dzieci i młodzieży nie jest jej obojętny; sama jest matką i dobrze wie, z czym najmłodsi mierzą się na co dzień.

Energiczna, spontaniczna i zawsze uśmiechnięta dziennikarka z wykształcenia jest psychologiem. Dała się poznać ludziom przede wszystkim jako osoba empatyczna, której los drugiego człowieka nie jest obojętny.

Małgorzata Ohme i Filip Chajzer zagrają o milion

Małgosia i Filip okazują sobie sympatię nie tylko na planie "Dzień Dobry TVN" - przyjaźnią się również w życiu prywatnym. Teraz duet podejmie nietypowe wyzwanie. Prowadzący wystąpią razem w "Milionerach", a kwota zebrana w specjalnym, walentynkowym odcinku zostanie przeznaczona na budowę Centrum Psychiatrii dla Dzieci i Młodzieży, za którą stoi Fundacja TVN. Cel jest szczytny, co dodatkowo sprawia, że uczestnicy bardzo się denerwują.

- Wiadomo, że psychiatria w Polsce jest w opłakanym stanie. Małych pacjentów będzie niestety przybywać, a nie ubywać - jesteśmy w czasie pandemicznym, zaraz będziemy w czasie popandemicznym i jestem przekonana, że będziemy mieć do czynienia z takim posttraumatycznym syndromem. Kiedy to wszystko minie, zobaczymy konsekwencje tego stresu, który niesiemy ze sobą przez ostatnie dwa lata - powiedziała Małgorzata Ohme w rozmowie z Karoliną Kalatzi z serwisu dziendobry.tvn.pl. Jak dodała, zdaje sobie sprawę, że pomoc psychologów będzie teraz szczególnie ważna.

Problemy natury psychologicznej

Psychoefekty - codziennie wpływają na nasze życie
Psychoefekty - codziennie wpływają na nasze życie Dzień Dobry TVN
wideo 2/11

- Mamy świadomość tego, że już mamy wielkie braki - nie ma gdzie leczyć dzieci i młodzieży. Ja słyszę o samobójstwach w dobrych liceach tylko dlatego, że ktoś tego nie zauważył albo nie wiedział, gdzie pójść po pomoc. Nawet w prywatnej praktyce jest za mało terapeutów dziecięcych i młodzieżowych. To nie jest modny kierunek, dlatego wiem, że będzie wielka potrzeba. (Zwłaszcza - przyp. red.), jeżeli weźmiemy pod uwagę to, że dzisiaj dzieci są pozamykane w domach, odizolowane od swojego środowiska, a w tych domach dzieją się różne rzeczy (...) To, co tam się dzieje, będzie miało ogromne odbicie na ich psychice. Każdy z nas zna co najmniej jedną osobę, która kogoś utraciła. Żyjemy w atmosferze żałoby albo w otoczeniu ludzi, którzy przeżywają żałobę.

Pierwsze w Polsce Centrum Psychiatrii dla Dzieci i Młodzieży

20 lat ciężkiej pracy i imponująca kwota 250 milionów złotych pozyskanych na działalność charytatywną przez Fundację TVN pomogły rozpocząć budowę Centrum Psychiatrii Dzieci i Młodzieży na terenie Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie. Nie udałoby się to bez wsparcia i zaufania Polaków.

Gosia Ohme jest jedną z tych gwiazd, które w takie projekty angażują się bez chwili namysłu. Los dzieci i młodzieży nie jest jej obcy. Sama jest mamą dwójki dorastających nastolatków: Klary i Jerzego. Wiele razy podkreślała, że dzieci są dla niej najważniejsze. Dodatkowo jako psycholog wie, z iloma przeciwnościami losu przychodzi im się mierzyć. Podkreśla, że każda złotówka przeznaczona na budowę Centrum Psychiatrii dla Dzieci i Młodzieży jest istotna. Tu liczy się każdy dzień. Im szybciej Fundacja TVN wybuduje klinikę, tym szybciej potrzebujący młodzi ludzie dostanie odpowiednią pomoc.

W Polsce żyje około 7,5 mln dzieci i młodzieży, a blisko 9 proc. z nich wykazuje zaburzenia w stopniu wymagającym profesjonalnej pomocy psychiatrycznej i psychologicznej. Jednocześnie, zdaniem ekspertów, psychiatria dziecięca w Polsce jest w zapaści. Oddziały psychiatryczne dla najmłodszych są zamykane, szpitale przepełnione, a leczenie znacznie utrudnione z uwagi na brak wykwalifikowanej kadry. W związku z pandemią, przedłużającym się poczuciem niepewności i zagrożenia oraz izolacją społeczną, przewiduje się pogłębienie trwającego od lat kryzysu.

W odpowiedzi na ten problem Fundacja TVN, która od 20 lat zajmuje się wsparciem i leczeniem chorych dzieci, w porozumieniu z Centrum Zdrowia Dziecka, podjęła decyzję o budowie Centrum Psychiatrii Dzieci i Młodzieży. List intencyjny w sprawie wspólnego projektu podpisano 27 listopada 2020 r.

Jak można wspomóc Fundację TVN?

  • wysłać SMS o treści "POMAGAM" pod numer 7126,
  • wysyłać przelew na telefon BLIK na numer 509 559 966,
  • dokonać wpłaty na konto PL25 1140 1010 0000 2581 1800 1001 (MBank),
  • ustawić zlecenie stałe - wystarczy, że wejdziesz na stronę internetową swojego banku, wybierzesz kwotę darowizny oraz dzień miesiąca, w którym będzie przekazywana (np. 50 zł każdego piątego dnia miesiąca) oraz podasz dane Fundacji TVN i numer rachunku bankowego: PL25 1140 1010 0000 2581 1800 1001.

Firmy i instytucje, które chcą wesprzeć działania Fundacji, mogą przekazać zadeklarowaną kwotę na podstawie umowy darowizny - kontakt: fundacja@tvn.pl.

Zobacz także:

Autor:Karolina Kalatzi

Reporter: Karolina Kalatzi

Pozostałe wiadomości