Energiczna, spontaniczna i zawsze uśmiechnięta dziennikarka z wykształcenia jest psychologiem. Dała się poznać ludziom przede wszystkim jako osoba empatyczna, której los drugiego człowieka nie jest obojętny.
Małgorzata Ohme i Filip Chajzer zagrają o milion
Małgosia i Filip okazują sobie sympatię nie tylko na planie "Dzień Dobry TVN" - przyjaźnią się również w życiu prywatnym. Teraz duet podejmie nietypowe wyzwanie. Prowadzący wystąpią razem w "Milionerach", a kwota zebrana w specjalnym, walentynkowym odcinku zostanie przeznaczona na budowę Centrum Psychiatrii dla Dzieci i Młodzieży, za którą stoi Fundacja TVN. Cel jest szczytny, co dodatkowo sprawia, że uczestnicy bardzo się denerwują.
- Wiadomo, że psychiatria w Polsce jest w opłakanym stanie. Małych pacjentów będzie niestety przybywać, a nie ubywać - jesteśmy w czasie pandemicznym, zaraz będziemy w czasie popandemicznym i jestem przekonana, że będziemy mieć do czynienia z takim posttraumatycznym syndromem. Kiedy to wszystko minie, zobaczymy konsekwencje tego stresu, który niesiemy ze sobą przez ostatnie dwa lata - powiedziała Małgorzata Ohme w rozmowie z Karoliną Kalatzi z serwisu dziendobry.tvn.pl. Jak dodała, zdaje sobie sprawę, że pomoc psychologów będzie teraz szczególnie ważna.
Problemy natury psychologicznej
- Mamy świadomość tego, że już mamy wielkie braki - nie ma gdzie leczyć dzieci i młodzieży. Ja słyszę o samobójstwach w dobrych liceach tylko dlatego, że ktoś tego nie zauważył albo nie wiedział, gdzie pójść po pomoc. Nawet w prywatnej praktyce jest za mało terapeutów dziecięcych i młodzieżowych. To nie jest modny kierunek, dlatego wiem, że będzie wielka potrzeba. (Zwłaszcza - przyp. red.), jeżeli weźmiemy pod uwagę to, że dzisiaj dzieci są pozamykane w domach, odizolowane od swojego środowiska, a w tych domach dzieją się różne rzeczy (...) To, co tam się dzieje, będzie miało ogromne odbicie na ich psychice. Każdy z nas zna co najmniej jedną osobę, która kogoś utraciła. Żyjemy w atmosferze żałoby albo w otoczeniu ludzi, którzy przeżywają żałobę.
Pierwsze w Polsce Centrum Psychiatrii dla Dzieci i Młodzieży
20 lat ciężkiej pracy i imponująca kwota 250 milionów złotych pozyskanych na działalność charytatywną przez Fundację TVN pomogły rozpocząć budowę Centrum Psychiatrii Dzieci i Młodzieży na terenie Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie. Nie udałoby się to bez wsparcia i zaufania Polaków.
Gosia Ohme jest jedną z tych gwiazd, które w takie projekty angażują się bez chwili namysłu. Los dzieci i młodzieży nie jest jej obcy. Sama jest mamą dwójki dorastających nastolatków: Klary i Jerzego. Wiele razy podkreślała, że dzieci są dla niej najważniejsze. Dodatkowo jako psycholog wie, z iloma przeciwnościami losu przychodzi im się mierzyć. Podkreśla, że każda złotówka przeznaczona na budowę Centrum Psychiatrii dla Dzieci i Młodzieży jest istotna. Tu liczy się każdy dzień. Im szybciej Fundacja TVN wybuduje klinikę, tym szybciej potrzebujący młodzi ludzie dostanie odpowiednią pomoc.
W Polsce żyje około 7,5 mln dzieci i młodzieży, a blisko 9 proc. z nich wykazuje zaburzenia w stopniu wymagającym profesjonalnej pomocy psychiatrycznej i psychologicznej. Jednocześnie, zdaniem ekspertów, psychiatria dziecięca w Polsce jest w zapaści. Oddziały psychiatryczne dla najmłodszych są zamykane, szpitale przepełnione, a leczenie znacznie utrudnione z uwagi na brak wykwalifikowanej kadry. W związku z pandemią, przedłużającym się poczuciem niepewności i zagrożenia oraz izolacją społeczną, przewiduje się pogłębienie trwającego od lat kryzysu.
W odpowiedzi na ten problem Fundacja TVN, która od 20 lat zajmuje się wsparciem i leczeniem chorych dzieci, w porozumieniu z Centrum Zdrowia Dziecka, podjęła decyzję o budowie Centrum Psychiatrii Dzieci i Młodzieży. List intencyjny w sprawie wspólnego projektu podpisano 27 listopada 2020 r.
Jak można wspomóc Fundację TVN?
- wysłać SMS o treści "POMAGAM" pod numer 7126,
- wysyłać przelew na telefon BLIK na numer 509 559 966,
- dokonać wpłaty na konto PL25 1140 1010 0000 2581 1800 1001 (MBank),
- ustawić zlecenie stałe - wystarczy, że wejdziesz na stronę internetową swojego banku, wybierzesz kwotę darowizny oraz dzień miesiąca, w którym będzie przekazywana (np. 50 zł każdego piątego dnia miesiąca) oraz podasz dane Fundacji TVN i numer rachunku bankowego: PL25 1140 1010 0000 2581 1800 1001.
Firmy i instytucje, które chcą wesprzeć działania Fundacji, mogą przekazać zadeklarowaną kwotę na podstawie umowy darowizny - kontakt: fundacja@tvn.pl.
Zobacz także:
- Aleksandra Żebrowska pokazała pozytywny wynik testu. "To nie Covid, to Michał"
- 12-letnia Kinga trzy razy sygnalizowała, że odbierze sobie życie. Nikomu nie udało się zapobiec tragedii
- Suczki uratowały życie 73-letniej właścicielce. Teraz szukają domu. "To są cudowne psie bohaterki"
Autor: Karolina Kalatzi
Reporter: Karolina Kalatzi