Lektorzy na TikToku. Gdzie jeszcze można ich usłyszeć?
Piotr Tarsa i Gabriela Talaczek nie spodziewali się, że ich zabawne filmiki publikowane na TikToku zdobędą tak dużą popularność. - To było duże zaskoczenie. Z mega spontanicznej akcji wyrósł viral w Internecie - komentuje zaproszony do studia Dzień Dobry TVN młody lektor.
Mężczyzna twierdzi, że głos, którym posługuje się na co dzień, nie wyróżnia się znacznie spośród innych. Zmiana następuje w momencie wczuwania się w rolę i czytania reklam. W jakich produkcjach do tej pory brał udział?
- U mnie przekrój reklam i filmów jest ogólnie bardzo szeroki. To są na przykład aplikacje mobilne, zdarzyło się też coś dla fotowoltaiki. Byłem też głosem defibrylatora - opowiada Piotr.
Gabriela spełnia się w roli lektora od roku. Pomysł na pracę głosem zrodził się w jej głowie dzięki pasji do teatru. - Moje pierwsze bardziej poważne zlecenie to był dubbing do gry. A później weszły różne reklamy, filmy instruktażowe, czytaliśmy z Piotrem o bezpiecznej jeździe na drodze - ja po angielsku, Piotr po polsku - wspomina posiadaczka charakterystycznego głosu.
Praca lektora - jak wygląda?
Piotr Tarsa i Gabriela Talaczek biorą udział w wielu kursach, dzięki którym doskonalą swoje głosy. Jak wskazują, nie istnieją żadne studia lektorskie, dlatego też muszą sami zadbać o swój rozwój i edukację.
- Mamy świadomość, że zawód lektora wymaga dużo ćwiczeń. Cieszymy się, że nasze filmy się dobrze oglądają, ale też mamy szacunek do tej pracy i wiemy, że zawodowcy naprawdę wiele czasu poświęcili, żeby czytać w telewizji dla znanych marek. Cały czas się uczymy i wiemy, że to jest ciągły proces - tłumaczy Piotr.
W czym tkwi fenomen pracy lektora? Dla Gabrieli jest to poczucie towarzyszenia ludziom w ich codzienności.
- (...) Jak audycja w radiu, reklama. Nie musimy odrywać naszego skupienia w 100%, tylko jest to taka rzecz towarzysząca przy innych czynnościach - ocenia.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz na platformie Player.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- On jest głosem nawigacji, ona systemu antywirusowego. Małżeństwo lektorów pokochało się od pierwszego usłyszenia
- Nie żyje Krzysztof Żurek. Lektor zmarł w czasie pracy
- Bono nie lubi swojego głosu. "Gdy tylko słyszy w radiu piosenki U2, to je wyłącza"
Autor: Berenika Olesińska
Źródło zdjęcia głównego: Paweł Wodzyński/East News