Jolanta Kwaśniewska w żałobie. "Na zawsze pozostaniesz w naszej pamięci"

Jolanta Kwaśniewska w żałobie. "Na zawsze pozostaniesz w naszej pamięci"
Źródło: Dzień Dobry TVN
Jolanta Kwaśniewska: “Pomaganie to przywilej”
Jolanta Kwaśniewska: “Pomaganie to przywilej”
O życiu, reinkarnacji i śmierci klinicznej
O życiu, reinkarnacji i śmierci klinicznej
Jak w XIX wieku pielęgnowano pamięć o zmarłych?
Jak w XIX wieku pielęgnowano pamięć o zmarłych?
Żałoba w trakcie pandemii
Żałoba w trakcie pandemii

Na stronie fundacji żony Aleksandra Kwaśniewskiego pojawił się wzruszający wpis. Zmarła Kaya Mirecka-Ploss, pisarka, projektantka mody w Modzie Polskiej i działaczka społeczna. Była także bliską współpracowniczką Jolanty Kwaśniewskiej. - To z nią fundacja realizowała nie jeden, a liczne wyjazdy do Stanów Zjednoczonych dla dzieci - czytamy w mediach społecznościowych.

Nie żyje Kaya Mirecka-Ploss

Jolanta Kwaśniewska i Pracownicy Fundacji "Porozumienie Bez Barier" zamieścili na Facebooku poruszające pożegnanie.

- Odeszła niezwykła osoba - Kaya Mirecka-Ploss - pisarka, projektantka mody, działaczka społeczna, Ślązaczka. Z wielkim smutkiem przyjęliśmy wiadomość o jej śmierci. Była przyjacielem fundacji i niosła bezinteresowną pomoc. To z nią fundacja realizowała nie jeden, a liczne wyjazdy do Stanów Zjednoczonych dla dzieci, których ojcowie (górnicy, żołnierze, policjanci, strażacy, ratownicy, marynarze, lotnicy) zginęli podczas pełnienia służbowych obowiązków. To wszystko w ramach programu Fundacji Otwórzmy Dzieciom Świat - napisali na Facebooku fundacji. - Zachowujemy tę niezwykłą kobietę na zawsze we wdzięcznej pamięci. Jesteśmy wdzięczni, że mogliśmy się spotkać na wspólnej drodze. Najbliższym składamy wyrazy najgłębszego współczucia. NA ZAWSZE POZOSTANIESZ W NASZEJ PAMIĘCI - dodali.

Poruszające komentarze w sieci

Pod postem zaroiło się od wpisów osób, którym Kaya Mirecka-Ploss pomogła w trudnym momentach. Nie mogą pogodzić się ze śmiercią kobiety.

- Szkoda, że umierają tacy zacni ludzie, którzy pomagają potrzebującym. To bardzo smutne, ale będzie żyła w sercach wielu ludzi za swoją dobroć - napisała jedna z komentujących osób.

- Trudno opisać słowami babciu, jak bardzo zmieniłaś życia dzieci, którym otworzyłaś świat i wielkim honorem jest dla mnie bycie jednym z tych dzieci, które wprowadziłaś w życie i nauczyłaś, że "wszystko jest w naszych rękach" - dodała kolejna.

- Dosłownie wczoraj, tak bez przyczyny wspominałam p. Kayę i oglądałam nasze wspólne zdjęcia sprzed lat. Chyba tak właśnie działa energia wszechświata i jakieś empatyczne jego odczuwanie... Odeszła wspaniała kobieta , R.I.P. Pani Kayu, to był zaszczyt panią poznać... - podsumowała trzecia.

Kaya Mirecka-Ploss - kim była?

Kaya Mirecka-Ploss, a właściwie Hanna Adela Czech urodziła się 12 września 1924 roku w Piekarach Śląskich. Jej ojciec, Wiktor Czech, był ślusarzem, a dziadek organistą. Po II wojnie światowej przeprowadziła się do Anglii. W Londynie zdała maturę i zdobyła tytuł magistra Działu Mody na prestiżowej uczelni Saint Martin's School of Art.

Po 15 latach pobytu za granicą wróciła do kraju, pracowała w Teatrze Dramatycznym w Warszawie oraz jako projektantka mody w Modzie Polskiej. W 1960 roku zainteresowały się nią Służby Bezpieczeństwa i po odmowie skompromitowania jej przyjaciół z Radia Wolna Europa, została aresztowana na 2 tygodnie. Kilka lat później musiała uciekać do Stanów Zjednoczonych. W 1989 roku objęła funkcję prezesa Amerykańskiej Rady Kultury Polskiej, a dwa lata później została dyrektorem wykonawczym Amerykańskiego Centrum Kultury Polskiej w Waszyngtonie. Od 1997 roku, wraz z Jolantą Kwaśniewską, organizowała dla polskich pokrzywdzonych dzieci wakacje marzeń. W wyjazdów skorzystały m.in. sieroty po górnikach, gołębiarzach, którzy zginęli w katastrofie katowickiej hali, mali mieszkańcy Jedwabnego. Ponadto fundowała kilkadziesiąt stypendiów na studia w USA.

Od prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego otrzymała Komandorię Orderu Odrodzenia Polski.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości