Gwiazdy

Jerzy Stuhr świętuje 75. urodziny. Za które role najbardziej go kochamy?

Gwiazdy

Jerzy Stuhr

Jerzy Stuhr, wybitny polski aktor, skończył właśnie 75 lat. Od blisko pół wieku występuje na scenie i zachwyca swoim talentem kolejne pokolenia widzów. Dał się poznać także jako reżyser teatralny i filmowy oraz pedagog.

Jerzy Stuhr obchodzi 75 urodziny

Aktora kochają zarówno Ci, którzy pamiętają go z kultowego filmu Juliusza Machulskiego "Seksmisja", jak i Ci, którzy pokochali jego głos oglądając "Shreka", gdzie dubbingował osła. Stworzył wiele wspaniałych ról, zarówno filmowych, jak i dubbingowych, łącznie było ich ponad 90. Bawił nas jako komisarz Ryba w "Killerze", intrygował jako Józef w "Pogodzie na jutro", zachwycał aktorskim kunsztem kreując pięć ról w "Historiach miłosnych". Od początku swojej kariery występuje na deskach teatrów, a od wielu lat realizuje się jako reżyser, zarówno w teatrze jak i w filmie.

Wybitny artysta świętował w zeszłym roku wraz z żoną Barbarą 50. rocznicę ślubu. Para ma dwoje dzieci- Macieja i Mariannę.

Jerzy Stuhr: walka z chorobą

Ponad 10 lat temu Jerzy Stuhr zmagał się z nowotworem krtani - aktorowi udało się pokonać chorobę i wrócić do pracy. W 2016 roku przeszedł drugi zawał (po pierwszym w 1988 roku napisał książkę "Sercowa choroba, czyli moje życie w sztuce"), a w 2020 roku- udar mózgu. Proces rehabilitacji był trudny i żmudny, jednak po powrocie do zdrowia mistrz wrócił także do pracy. W marcu 2021 roku w Krakowie odbyła się uroczysta premiera wyreżyserowanej przez niego opery "Cosi fan tutté" Wolfganga Amadeusza Mozarta.

Jerzy Stuhr wystąpi w filmie "Il sol dell'avvenire"

Jerzy Stuhr niebawem wystąpi w kolejnym filmie włoskiego reżysera Nanniego Morettiego, z którym miał już okazję pracować przy filmach "Kajman" i "Habemus papam". Nowy obraz "Il sol dell'avvenire" ("Słońce przyszłości") nie ma jeszcze zaplanowanej daty premiery. Oprócz Jerzego Stuhra w obsadzie pojawią się Mathieu Amalric, Silvio Orlando, Barbora Bobulova, Margherita Buy i Francesco Brandi.

Z okazji urodzin życzymy Mistrzowi, żeby nie brakowało mu zdrowia i radości życia. Wszystkiego najlepszego od Redakcji Dzień Dobry TVN!

Zobacz wideo: Jerzy i Barbara Stuhrowie o chorobie i nadziei

Zobacz więcej:

Autor: Katarzyna Lackowska

Źródło zdjęcia głównego: Kamil Piklikiewicz/East News

Pozostałe wiadomości