Gwiazdy

Te gwiazdy przyznały, że cierpią na depresję. "Gdyby nie leczenie, nie wiem, jak by się to skończyło"

Gwiazdy

Autor:
Aleksandra
Matczuk
Źródło:
Dzień dobry TVN, Viva.pl, @aniapowierza, @ofeliaigakrefft, Wprost.pl

Depresja jest jednym z najczęściej występujących zaburzeń psychicznych. Ta choroba nie wybiera - może jej doświadczyć osoba w każdym wieku. Dotyczy również znanych osób z show-biznesu. Niektóre z nich zdecydowały się opisać swoją historię, aby zwiększyć świadomość na temat depresji oraz pokazać, jak radziły sobie w trudnych chwilach.

Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją

Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją został ustanowiony przez Ministra Zdrowia w 2001 r. Obchodzimy go 23 lutego i jest dobrą okazją, aby zwrócić uwagę na zagadnienia związane z tą chorobą. Depresja jest zaburzeniem psychicznym, które może dotknąć osoby w każdym wieku - niezależnie od jego stanu konta czy wykonywanego zawodu. Z nieoficjalnych szacunków wynika, że ten problem może dotyczyć nawet 1,5 mln Polaków.

Problemy natury psychologicznej

Psychoefekty - codziennie wpływają na nasze życie
Psychoefekty - codziennie wpływają na nasze życie Dzień Dobry TVN
wideo 2/11

Warto wiedzieć, jakie objawy mogą wskazywać na depresję. Co powinno nas zaniepokoić i kiedy należy udać się do specjalisty? Jednym z pierwszych kroków powinna być obserwacja własnego samopoczucia. Długotrwałe uczucie smutku, brak przyjemności, energii do życia czy zaburzenia snu mogą sprawić, że zapali nam się w głowie czerwona lampka.

Gwiazdy, które opowiedziały o depresji

Na temat depresji wypowiada się wiele osób znanych nam z telewizji czy okładek kolorowych pism. Gwiazdy pokazują, że nieważne, jaką masz pracę czy ile masz pieniędzy - depresja jest chorobą i może dotknąć każdego. Tak było w przypadku aktora Marcina Bosaka, który w rozmowie z Anną Morawską-Borowiec, dziennikarką i inicjatorką kampanii „Twarze depresji. Nie oceniam. Akceptuję”, opowiedział o walce z zaburzeniami nastroju.

- Pierwszy epizod depresyjny nastąpił trzy lata temu. Na mój stan miały wpływ wydarzenia w życiu osobistym, a później pandemia. Pierwszy lockdown nie zrujnował mnie psychicznie, wręcz przeciwnie, ale już kolejny, który miał miejsce jesienią i zimą, niestety wywarł na mnie tak silne piętno, że pojawił się ponownie epizod depresyjny. Był silniejszy niż pierwszy. Wtedy zmieniłem leczenie. Połączenie farmakoterapii i psychoterapii ponownie poskutkowało i teraz na szczęście czuję się dobrze - czytamy na Wprost.pl.

Temat depresji w mediach społecznościowych poruszyła również Iga Krefft, aktorka i piosenkarka. Gwiazda nie boi się trudnych tematów i szczerze przyznała, że cierpiała na nerwicę i epizody depresyjne.

- Gdyby nie leczenie, nie wiem, jak by się to skończyło... Nikt wtedy nie wiedział o tym, bo było to dla mnie potwornie wstydliwe. (...) Przez tyle lat wypierałam chorobę, która wcale się nie zmniejszała, tylko rosła w siłę. Autostrada do najgorszych stanów nie zatrzymywała się na lęku tylko przechodziła w zwykłą rezygnację z chęci na cokolwiek. Łatwiej było płakać, odczuwać ból całym ciałem i poddać się - tłumaczyła fanom na Instagramie. Idze pomogło leczenie farmakologiczne, a wyznanie miało na celu zainspirować obserwatorów do szukania pomocy w momentach kryzysowych.

Na zaburzenia psychiczne cierpiał również dziennikarz i prezenter Dzień Dobry TVN Filip Chajzer.

- Wszystko wydawało mi się takie płaskie. Emocje, które miałem w sobie, były tak stłumione, że aż ciężko to wszystko opisać słowami. (...) Bałem się nie tylko wyjść z domu. Bałem się wyjść z łóżka, wsiąść do samochodu. Byłem jak zahibernowany . To chyba najlepsze słowo. Nic nie miało dla mnie znaczenia. (...) Leżałem, patrzyłem w sufit i marzyłem, żeby mnie nie było - opowiadał w rozmowie z Viva.pl.

Wsparciem w trudnych chwilach była m.in. współpracująca z nim w programie Dzień Dobry TVN Małgorzata Ohme. - Wiedziała doskonale, o co chodzi. Była buforem między mną a tym, co w danym momencie było mi niepotrzebne. Dbała o to, by wokół mnie nie było za dużo ludzi, żebym miał spokój - wspominał w rozmowie z Katarzyną Piątkowską. Jak podkreślił, dzięki chorobie wie, nad czym ma pracować i stawia sobie cele, do których musi dążyć.

Aktorka Anna Powierza również opowiedziała, jak ważne jest reagowanie na niepokojące sygnały, które wysyła nasz mózg i ciało. Jak wyznała dla Dzień Dobry TVN, kiedy była dzieckiem, miała problemy z nawiązywaniem kontaktów z innymi ludźmi. W trudnych momentach pomaga jej rozmowa ze specjalistą.

- Sama miałam depresję. Była to najstraszniejsza rzecz, jakiej doświadczyłam. Wiem dobrze, że nigdy, przenigdy więcej nie chciałabym ponownie jej przeżyć... Bo mogłoby mi się to nie udać. Nieleczona depresja to choroba śmiertelna. Znam... Znałam kilka osób, którym przeżyć się nie udało. Dlatego ja, gdy czuję się ze sobą gorzej, idę do specjalisty. 45 minut. Tyle trwa wizyta, która może Tobie albo Twojemu dziecku uratować życie - czytamy we wpisie na Instagramie.

Na szczere wyznanie zdecydował się niedawno również prezenter pogody stacji TVN Bartek Jędrzejak. Na co dzień zaraża on widzów pozytywną energią i uśmiechem, jednak jak opowiada, w jego życiu bywają naprawdę trudne chwile. - Ja bałem się wychodzić z domu, a wyjście do łazienki, ubranie się, umycie, to było jako zdobycie Mount Everestu. Do tego dołączyły napady lękowe i brak apetytu. Przestałem jeść, schudłem, ważyłem 65 kg, a wszyscy mówili "jak ty świetnie wyglądasz, ale masz takie smutne oczy" - tłumaczy w Viva.pl

W najnowszym poście na Instagramie prezenter opowiada, że czuję się coraz lepiej. -  Ja jestem najlepszym dowodem że to można pokonać. Można stanąć na nogi i dalej z uśmiechem wędrować przez życie. Jestem z Wami. Trzymam mocno kciuki. Nie oglądajcie się za siebie. Wyprostujcie się i dumnie kroczcie do przodu patrząc w przyszłość. - podsumowuje.

Jak możesz pomóc?

Przekaż 1% podatku i wybuduj z nami nowoczesne Centrum Psychiatrii dla Dzieci i Młodzieży przy Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie. Będzie to pierwsze takie miejsce w Polsce, w którym co roku pomoc znajdą tysiące dzieci leczonych stacjonarnie i na dziennych terapiach psychiatrycznych.

Gdzie możesz szukać pomocy?

  • 116 123. Bezpłatny kryzysowy telefon zaufania dla dorosłych w kryzysie emocjonalnym, czynny przez 7 dni w tygodniu
  • 16 111. Bezpłatny telefon zaufania dla dzieci i młodzieży, czynny całą dobę przez 7 dni w tygodniu
  • 800 108 108
  • 121 212
  • 22 635 09 54

Zobacz także:

Autor:Aleksandra Matczuk

Źródło: Dzień dobry TVN, Viva.pl, @aniapowierza, @ofeliaigakrefft, Wprost.pl

Źródło zdjęcia głównego: Dzień dobry TVN

Pozostałe wiadomości