Z powodu choroby Dominika Gwit starała się o dziecko kilka lat. "Wiedziałam, że dzieje się ze mną coś złego"

389A5681
Źródło: Dzień Dobry TVN
Najważniejsza rola Dominiki Gwit
Najważniejsza rola Dominiki Gwit
Jak macierzyństwo zmieniło ich życie?
Jak macierzyństwo zmieniło ich życie?
Macierzyństwo nie musi być usłane różami
Macierzyństwo nie musi być usłane różami
Macierzyństwo po czterdziestce
Macierzyństwo po czterdziestce
Samotność w macierzyństwie
Samotność w macierzyństwie
Kasia Sokołowska o macierzyństwie
Kasia Sokołowska o macierzyństwie
Paulina Krupińska-Karpiel o macierzyństwie. "Dzieci osób publicznych mają przerąbane"
Paulina Krupińska-Karpiel o macierzyństwie. "Dzieci osób publicznych mają przerąbane"
Joanna Krupa o zdrowiu i macierzyństwie
Joanna Krupa o zdrowiu i macierzyństwie
Rodzicielstwo bliskości – przepis na szczęśliwe dziecko?
Rodzicielstwo bliskości – przepis na szczęśliwe dziecko?
Powrót do pracy po urlopie macierzyńskim
Powrót do pracy po urlopie macierzyńskim
Kamila Kamińska o macierzyństwie
Kamila Kamińska o macierzyństwie
18 stycznia Dominika Gwit i jej mąż powitali na świecie pierwsze dziecko. Para starała się o pociechę cztery lata, ponieważ wcześniej u aktorki zdiagnozowano zespół metaboliczny, z którym wiązała się niepłodność. W Dzień Dobry TVN artystka wraz z dr n. med. Katarzyną Skórzewską opowiedziały, co robić i do kogo się zwrócić w takiej sytuacji.

Dominika Gwit została mamą

Na początku tego roku Dominika Gwit wraz z mężem spełnili swoje największe marzenie i zostali rodzicami. Para starała się o dziecko cztery lata. - Wiedziałam, że dzieje się ze mną coś złego - mówiła. Po licznych wizytach u specjalistów okazało się, że aktorka choruje na zespół metaboliczny.

- Od tamtej pory moje życie całkowicie się zmieniło, schudłam 20 kg i one nie wracają, wręcz przeciwnie. Wszystko jest inaczej. W skład tego zespołu metabolicznego u mnie wchodzi niepłodność pierwotna, z którą borykałam się wiele lat, ale jakimś cudem dziś jestem tutaj i mogę powiedzieć, że jestem mamą - tłumaczyła aktorka.

Jak Dominika czuje się w roli mamy? - Na początku nie wiedziałam, czego się spodziewać. Na razie mój synek jest aniołkiem, może to cisza przed burzą, ale przesypia noce i jakoś sobie radzimy, dużo się tulimy - opowiadała. - Czasami patrzymy na niego z mężem i jesteśmy w szoku, ta ciąża minęła nam tak szybko, tyle się działo - podkreślała.

Zespół metaboliczny - jak rozpoznać?

Jak tłumaczyła ginekolog-endokrynolog dr n. med. Katarzyna Skórzewska, zespół metaboliczny możemy zaobserwować, gdy obwód talii u kobiet wynosi więcej niż 88 cm, a u mężczyzn - 102 cm. Oprócz tego występuje także nieprawidłowa glikemia na czczo, a cukier jest powyżej 100 mg/dl, mamy nadciśnienie czy zaburzenia gospodarki lipidowej.

- Mogą współistnieć zaburzenia hormonalne, zespół policystycznych jajników, ale też insulinooporność, hiperinsulinemia i cukrzyca typu II - dodała lekarka.

Zespół metaboliczny wpływa na płodność u kobiet. - Mogą występować zaburzenia owulacji, cykle bezowulacyjne, zaburzenia miesiączkowania. Sama ciąża też jest dosyć trudna, istnieje częstsze ryzyko poronienia czy przedwczesnych porodów. To jest zespół, który generuje nam konieczność obserwacji pacjentki - zaznaczył Katarzyna Skórzewskaa.

Zespół metaboliczny leczy się zwykle farmakologicznie. - Oczywiście podstawą codziennego życia jest odpowiednia dieta, aktywność fizyczna, zarządzanie stresem. Bardzo ważny jest sen, zaleca się 7-8 godzin snu. Takie są zalecenia i to jest ważne - podkreśliła ekspertka.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz na platformie Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor: Aleksandra Matczuk

Źródło zdjęcia głównego: Ola Skowron/East News

podziel się:

Pozostałe wiadomości