Gwiazdy

Młodzi artyści sięgają po przeboje muzycznych legend. "To zawsze będzie wywoływało kontrowersje"

Gwiazdy

Autor:
Justyna
Piąsta
Kochamy piosenki, które już kiedyś słyszeliśmy
Kochamy piosenki, które już kiedyś słyszeliśmy Dzień Dobry TVN
wideo 2/20

Młodzi muzycy coraz chętniej i częściej sięgają do repertuarów sprzed kilkunastu lub kilkudziesięciu lat. Tworzą nowe aranżacje lub nagrywają covery wielkich przebojów, które dawniej śpiewane były przez legendy polskiej sceny muzycznej. Skąd bierze się fascynacja przeszłością? O tym w Dzień Dobry TVN opowiedzieli Kamila Ryciak, dziennikarka muzyczna, Barbara Wrońska, wokalistka, oraz Mikołaj Trybulec, producent muzyczny i DJ.

Drugie życie wielkich przebojów

Dlaczego młodzi artyści powracają do starych mistrzów? Fenomen ten wyjaśniła Kamila Ryciak, dziennikarka muzyczna z Radia Eska. - Mówi się, że w muzyce zostało już wszystko wynalezione i teraz trzeba to już tylko zmieniać i dodawać nowych kolorytów. Okazuje się, że takie najgłośniejsze covery, które znamy lub nucimy i które przebijały się do radiowej rzeczywistości, to te, które pojawiają się w filmach czy serialach. Mamy teraz przykład Kate Bush, która powraca. Myślę, że to jest całkiem fajna droga. Coraz więcej pojawia się coverów takich, które po prostu są dlatego, że chcemy uhonorować artystę. Tak było z Ralphem Kamińskim i Korą, myślę, że podobnie jest z Krzysztofem Krawczykiem - powiedziała Kamila Ryciak.

Mikołaj Trybulec, producent muzyczny i DJ znany jako Tribbs, niedawno wydał nową aranżację słynnej piosenki Krzysztofa Krawczyka "Ostatni raz zatańczysz ze mną". Jego cover podbił platformę Youtube i serwisy streamingowe. Piosenka była numerem 1 w karcie "Na czasie" na Youtubie, a w zaledwie dwa tygodnie od premiery teledysk do niej został odtworzony ponad 11 mln razy.

- W muzyce historia zatacza koło. Wydaje mi się, że Krzysztof Krawczyk teraz w 2022 roku brzmi tak samo aktualnie, jak w momencie premiery - powiedział Mikołaj Trybulec.

Czy DJ Tribbs nie miał obaw, że sięgając po repertuar Krzysztofa Krawczyka, nie zniekształci jego dzieła. Czy nie obawiał się krytyki ze strony fanów zmarłego artysty?

- To zawsze będzie wywoływało kontrowersje. Miałem obawy, czy sięgać po takiego mistrza, ale pamiętam jeden z ostatnich wywiadów Krzysztofa Krawczyka, kiedy on właśnie opowiadał o osobach, które odtwarzają jego twórczość, a nawet sam planował nagrać płytę z raperami. Myślę, że pan Krzysztof był bardzo otwarty na nowe wersje, był bardzo otwartym muzykiem i chwała mu za to - podkreślił Trybulec.

Covery kultowych piosenek

W 2015 roku do kin wszedł film Agnieszki Smoczyńskiej "Córki Dancingu". To do tej produkcji siostry Wrońskie, czyli Basia i Zuza, stworzyły cover przeboju Andrzeja Zauchy "Byłaś serca biciem".

- Czułam ogromny zaszczyt, że w ogóle możemy tę piosenkę włączyć do filmu. Współpracowałam z moją siostrą oraz Marcinem Macukiem, wspaniałym producentem muzycznym, i mieliśmy ogromną radość. To było takie spotkanie z twórczością Andrzeja Zauchy. Bardzo się cieszyłam, że mogłam tę piosenkę wykonać na różnych koncertach - powiedziała Barbara Wrońska.

Basia przyznała, że im jest starsza, tym chętniej śpiewa covery. - Z wiekiem coraz bardziej jara mnie wkładanie swojej wrażliwości w pewien przekaz. Po drugie, coraz bardziej podoba mi się muzyka, cała, tak bardzo eklektycznie biorąc sprawę. Teraz pracuję nad koncertem lata 50., 60., które są w ogóle stylistycznie inne. Są utwory Marty Mirskiej, Ludmiły Jakubczak, Violetty Villas. Ale cały czas robię to, filtrując przez swoją wrażliwość - przyznała Wrońska.

Na scenie Dzień Dobry TVN Tribbs zaprezentował utwór "Zatańcz ze mną".

"Zatańcz ze mną" - FT. Kubańczyk - Tribbs
"Zatańcz ze mną" - FT. Kubańczyk - Tribbs

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki zobaczysz na Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Justyna Piąsta

Źródło zdjęcia głównego: Jerzy Dudek/East News

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości