Gwiazdy

Gwiazdy wyszły na ulicę, by oddać hołd Izie z Pszczyny. "Stało się to, czego wszystkie się teraz boimy"

Gwiazdy

Autor:
Oskar
Netkowski

W całej Polsce zorganizowane zostały marsze związane ze śmiercią 30-letniej Izabeli z Pszczyny. W Warszawie protest rozpoczął się przed Trybunałem Konstytucyjnym, a zakończył przy budynku zajmowanym przez Ministerstwo Zdrowia. Na ulicach miast nie zabrakło także gwiazd.

#AniJednejWięcej

30-letnia Iza była w 22. tygodniu ciąży, kiedy odeszły jej wody płodowe i trafiła do szpitala w Pszczynie. Z badań, które wcześniej wykonała, wynikało, że dziecko może mieć liczne wady wrodzone. Mimo to zdecydowała się donosić ciążę. Będąc w szpitalu, informowała, że źle się czuje. Zdaniem pełnomocnika rodziny, lekarze czekali aż płód sam obumrze i nie podejmowali działań, które mogłyby uratować życie kobiety. W tym czasie doszło do wstrząsu septycznego, przez co Izabela zmarła.

22 września do Sejmu wpłynął obywatelski projekt ustawy "Stop Aborcji 2021" złożony przez Fundację "Pro - Prawo do życia". 28 października skierowano go do pierwszego czytania. Stało się to właśnie tego dnia, kiedy w szpitalu w Pszczynie zmarła Iza.

Protesty pod hasłem #anijednejwięcej, które 6 listopada odbyły się w całej Polsce, były reakcją na tragiczne wydarzenia w szpitalu w Pszczynie. Na transparentach niesionych przez protestujących można było przeczytać m.in.: "Jej serce też ciągle biło", "To mogła być moja córka", "Usłyszcie jej krzyk: Mam dla kogo żyć", "Nie będziemy rodzić, żeby chrzcić i grzebać" czy "Mogła żyć".

Śmierć ciężarnej 30-latki w szpitalu
Śmierć ciężarnej 30-latki w szpitalu Źródło: Dzień Dobry TVN

#AniJednejWięcej. Monika Olejnik dołączyła do protestu

Dziennikarka opublikowała zdjęcia, relacjonując wydarzenia z Warszawy. Sama także pojawiła się w tłumie protestujących.

- #AniJednejWięcej protesty w całej Polsce #szacunekdlaKobiet #szacunek #kobiety - czytamy we wpisie Moniki Olejnik.

#AniJednejWięcej. Marta Żmuda-Trzebiatowska i Kamil Kula na proteście w obronie praw kobiet

Aktorka i jej mąż nie przeszli obojętnie obok wydarzeń w naszym kraju. Małżeństwo pojawiło się na warszawskim marszu.

- #anijednejwięcej #nigdyniebedzieszszlasama - czytamy pod zdjęciem.

#AniJednejWięcej. Ola Petrus o macierzyństwie

Ola Petrus to znana i lubiana stand-uperka. Na początku tego roku zalały ją nienawistne komentarze, przez które postanowiła pożegnać się z mediami społecznościowymi. Po jakimś czasie zdecydowała się na powrót, czym ucieszyła fanów. W dniu protestu gwiazda napisała:

- Dzieci własnych nie mam, ale mam cudowną mamę, która mieszka daleko ode mnie i wiem, że martwi się bardzo jak choćby kichnę przez telefon. Prawdopodobnie, gdy kiedyś zajdę w ciążę, to wprowadzi się do mnie, żeby pomóc (bo łatwa ta ciąża nie będzie). I wyobraziłam sobie, co by się stało, gdyby to do niej przychodziły takie smsy, jakie wysyłała Iza. Gdyby to ona musiała czytać takie słowa. Jak ją znam, to by pewnie buldożerem wjechała do szpitala i ruszyła niebo i ziemię, żeby mi pomóc. Ale ilość strachu i cierpienia byłaby niewyobrażalna. Nie do zniesienia. I łzy mi ciekną na samą myśl, że mogłaby przez coś takiego przejść. Nie dopuszczam nawet myśli o tym co by przeżyła, gdyby moja historia skończyła się tak samo jak Izy - czytamy we wpisie.

#AniJednejWięcej. Barbara Kurdej-Szatan solidaryzuje się z rodziną Izy

Aktorka pojawiła się na ulicach Warszawy, by oddać hołd zmarłej Izie. Swoją obecność na marszu podsumowała bardzo krótko:

- Iza [*].

#AniJednejWięcej. Małgorzata Pieczyńska dołączyła do protestu

Małgorzata Pieczyńska swoje życie dzieli między Polskę i Szwecję, a od jakiegoś czasu także San Salvador, gdzie mieszka jej syn. Tym razem gwiazda pokazała się na ulicach Warszawy. Wszystko w hołdzie dla zmarłej Izy.

- Nieprzebrane tłumy maszerują przez ulicę Warszawy. To dotyczy każdej polskiej rodziny - czytamy we wpisie.

#AniJednejWięcej. Joanna Przetakiewicz i Kayah solidaryzują się z kobietami

Gwiazdy spotkały się, by razem przemierzyć ulice Warszawy. Symboliczny filmik umieszczony w mediach społecznościowych zapewne doda otuchy wszystkim kobietom.

- Będziemy się bronić. Razem. Ramię w ramię! Jesteś z nami? - słyszymy na nagraniu.

#AniJednejWięcej. Olivier Janiak z żoną dołączyli do protestu

Olivier Janiak i Karolina Malinowska-Janiak to jedno z tych małżeństw w polskim show-biznesie, które jest ze sobą na dobre i na złe. Para może się pochwalić długim stażem związku. Dziennikarz i modelka pobrali się w 2003 roku. Doczekali się trzech synów: 12-letniego Fryderyka, 10-letniego Christiana oraz 8-letniego Juliana.

Olivier Janiak i Karolina Piotrowska wzięli udział w marszu #AniJednejWięcej.

- To najsmutniejsze zdjęcie jakie zrobiłem mojej żonie. Przez 18 lat wspólnej drogi przez życie wiele przeszliśmy, wzloty i trudne momenty, nigdy jednak żaden nasz spacer nie był tak smutny, zatroskany, bezradny, a jednocześnie tak istotny - czytamy we wpisie.

#AniJednejWięcej. Tomasz Ciachorowski wyszedł na ulicę

Aktor zaznaczył swoją obecność na ulicach Warszawy. - #marszdlaizy - napisał pod zdjęciem.

#AniJednejWięcej. Justyna Szyc-Nagłowska protestuje z mężem

Zarówno Justyna, jak i Borys Szyc mają dzieci z poprzednich związków. Po latach na świat przyszedł ich wspólny syn Henio. Rodzice malucha nie zamierzają milczeć w taki dzień jak ten. Solidarnie wyszli na ulicę razem z innymi protestującymi.

- Wciąż moja głowa tego nie ogarnia. Moje serce też nie. Kolejny raz wyszliśmy na ulicę. To nie wróci życia Izie, ani żadnym innym kobietom, ale nie mogło nas tu nie być. Czuję pustkę. Rodziłam trzy razy w życiu. To były najbardziej stresujące momenty mojego życia. Po prostu. Boisz się o dziecko i o siebie. To naturalne. Pierwszy poród po 9 godzinach zakończył się cesarskim cięciem. Ratowanie życia mojego i mojej córki. Pamiętam wszystko jak przez mgłę. Wszystko działo się bardzo szybko. Tylko, że wtedy ja bezgranicznie ufałam, miałam pewność, że ludzie, którzy się mną zajmują zrobią wszystko, żeby nas ratować. Mimo wszystko, to trudne, żeby się nie bać, kiedy wiesz, że Twoje życie jest w rękach drugiego człowieka. Teraz nie miałabym już tego przeświadczenia. Nie jestem sobie w stanie nawet wyobrazić, co teraz czują dziewczyny w ciąży, jak bardzo się boją. Nie chcę sobie wyobrażać, jak ja będę się bała o nasze córki, kiedy będą w ciąży. Będę robić wszystko, żeby one nie musiały się bać - czytamy we wpisie.

#AniJednejWięcej - tłumy na ulicach Warszawy

Na proteście nie zabrakło także Maffashion, która sama niedawno została mamą. Blogerka modowa pokazała m.in. wzruszające zdjęcie starszej pani niosącej fotografie Izabeli.

#AniJednejWięcej. Jurek Owsiak i Marcin Meller wsparli protest

Na marszu nie zabrakło także szefa Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, Jurka Owsiaka. - 1,5 MILIARDA społecznych pieniędzy na ratowanie zdrowia i życia ludzkiego. Ani jednej więcej! #anijednejwięcej - czytamy w jego poście.

Protest wsparł również dziennikarz Marcin Meller, który jeszcze kilkanaście miesięcy temu był prowadzącym weekendowe wydania Dzień Dobry TVN.

Zobacz także:

Autor:Oskar Netkowski

Źródło zdjęcia głównego: Justyna Rojek, Tomasz Urbanek, Mateusz Grochocki/East News

Pozostałe wiadomości