Gwiazdy

Seweryn, Supron i Krzywy. Jak sławni Andrzeje świętują andrzejki?

Gwiazdy

Autor:
Adam
Barabasz
Andrzej – imię czy charakter?

Obchodzone z 29 na 30 listopada andrzejki, to wieczór pełen magii i wróżb oraz okazja do dobrej zabawy. Jest to również święto wszystkich Andrzejów - a tych w Polsce jest aż 578 355. Zapytaliśmy znanych imienników o ich wspomnienia związane z tym świętem.

Andrzej - popularność imienia

Andrzej to jedno z trzech najpopularniejszych imion w Polsce. Ustępuje jedynie Piotrowi (700 289) i Krzysztofowi (659 470). Natomiast tuż za Andrzejami plasują się Tomasze (541 283), Janowie (516 599) i Pawłowie (512 682). Choć Andrzej imieniny może świętować aż 23 razy w roku, to najpopularniejsze są te listopadowe. W studiu Dzień Dobry TVN Andrzej Seweryn, Andrzej Krzywy i Andrzej Supron wrócili wspomnieniami do wyjątkowych imprez.

- Jestem muzykiem, więc najczęściej w andrzejki się gra - zdradził Andrzej Krzywy. - To dwa w jednym: przyjemność z muzykowania i przy okazji po wszystkim przechodzimy do konkretnych andrzejek.

Z kolei Andrzej Seweryn przypuszcza, że tegoroczne święto będzie wyjątkowe.

- Tym razem muszę służbowo jechać do Paryża - powiedział. - Na pewno przeżyję niezapomniany wieczór z moimi synami, którzy czekają na mnie i tam 30. pobalujemy - dodał.

Znaczenie imienia Andrzej

Imię Andrzej pochodzi z języka greckiego od słowa andros (mąż, mężczyzna) lub anderios (męski). Oznacza: mężny, odważny. Jego przeznaczeniem jest zdobywanie sławy, majątku i kobiet.

- Były takie osoby, które nosiły to imię i pojawiła się propozycja, aby napisać protest i odebrać to imię temu człowiekowi, bo nie był godny - zażartował Andrzej Supron. - Ja wszystkim swoim synom dałem na imię Andrzej: jednemu na pierwsze, pozostałym na drugie. Żeby nie było wątpliwości, że imię jest obecne w naszej rodzinie - zaznaczył sportowiec.

Andrzej Supron przypomniał również, że andrzejkowy wieczór jest nierozerwalnie związany z tradycją lania wosku.

- Kiedyś miałem taką sytuację, że z Andrzejem Piasecznym na Placu Zamkowym ktoś zorganizował duży klucz i jeszcze większe wiadro i laliśmy wosk razem - opowiedział. - Coś tam się ułożyło z tego wosku. Mało kto mówi, że to wróży coś złego. Raczej szuka się pozytywnych elementów, które tworzą się we wróżbie z wosku. To była nadzieja na przyszłość - podsumował.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki zobaczysz na Player.pl.

Zobacz także:

Autor:Adam Barabasz

Źródło zdjęcia głównego: Mateusz Jagielski/East News

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości