Gwiazdy

Mija 40 lat od ogłoszenia zaręczyn księcia Karola i Diany. To były najdziwniejsze oświadczyny w historii brytyjskiej monarchii

Gwiazdy

14154300-elton-john-ujawnia-nieznane-fakty-z-zycia-ksieznej-diany-richard-gere-i-sylvester-stallone-prawie-wdali-sie-w-bojke-z-jej-powodu-20-15s.jpg

24 lutego 1981 roku Pałac Buckingham ogłosił zaręczyny księcia Karola z Dianą Spencer, choć do zdarzenia doszło kilkanaście dni wcześniej. Zwyczajowo takie informacje przekazywane są z opóźnieniem i jest to jedna z wielu tradycji, których przestrzega rodzina królewska. Co wiemy o oświadczynach księcia Karola? I dlaczego zdarzenie to, nawet po tylu latach, obrasta całą masą spekulacji?

40. rocznica zaręczyn Diany i Karola

Zaręczyny Diany i Karola oficjalnie ogłoszono 24 lutego 1981 roku, choć do samych oświadczyn doszło już 6 lutego. Karol zaproponował Dianie małżeństwo zaledwie po kilku wspólnych spotkaniach. Nie zrobił tego w tradycyjny sposób. Następca brytyjskiego tronu zaprosił Dianę do zamku Windsor i na osobności miał zaproponować jej zamążpójście. Jak udało się potem ustalić brytyjskim mediom, książę Karol nie uklęknął nawet przed swoją przyszłą narzeczoną. Oświadczyny odbyły się na stojąco, w dość sztywnej i oficjalnej atmosferze.

Zgodnie z królewską tradycją, Karol o swoich małżeńskich zamiarach musiał powiadomić Pałac Buckingham. Jako pierwsza dowiedziała się królowa Elżbieta II oraz najważniejsi członkowie rodziny królewskiej, a później w dokładnie takiej kolejności: premier, lider partii opozycyjnej i członkowie rządu. Informacja o zaręczynach pary powinna pozostać tajemnicą, aż do momentu jej oficjalnego ogłoszenia, choć w tym przypadku się to nie udało. Na kilka dni przed oficjalnymi oświadczeniem, w mediach pojawił się przeciek od jednego z pracowników królewskiego dworu.

Księżna Diana i książę Karol - oświadczyny bez pierścionka

Nietypowe w oświadczynach Karola było także to, że ten poprosił Dianę o rękę bez pierścionka. Do dziś brytyjskie media przypominają, że ta kwestia od lat wzbudza kontrowersje.

Diana nie dostała pierścionka w dniu oświadczyn. Dopiero kiedy je przyjęła, umówili się z jednym z najlepszych jubilerów w Wielkiej Brytanii, ekspertem marki Crown Jeweller Garrard & Co. To tam przyszła księżna mogła wybrać klejnot, który podobał jej się najbardziej. Postawiła na 12-karatowy cejloński szafir osadzony w 18-karatowym białym złocie, w otoczeniu 14 diamentów , który potem z dumą prezentowała mediom. Cenę klejnotu szacowano na 28 tys. funtów. Po śmierci Diany pierścionek wrócił do królewskiego skarbca. Potem użył go książę William, kiedy oświadczał się Kate Middleton, dziś księżnej Walii.

Słynne zaręczyny Diany i Karola były wydarzeniem bez precedensu. Na nowiny o tym, z kim następca brytyjskiego tronu zamierza spędzić resztę życia, czekała cała Wielka Brytania. I choć nie było tajemnicą, że książę od lat zakochany był w swojej wieloletniej przyjaciółce, Camilli Parker-Bolwes, to jednak w końcu ugiął się pod presją matki i całej rodziny królewskiej. Dość istotna jest w tym kontekście różnica wieku, jaka dzieliła Karola i Dianę. Książę w dniu zaręczyn miał 34 lata. Młodziutka Diana Spencer, pracująca wówczas jako pomoc w jednym w z londyńskich przedszkoli - zaledwie 19.

Nietypowe wyznanie miłości księcia Karola

Kiedy ogłoszono same zaręczyny, przyszedł czas na spotkanie z mediami i oficjalną sesję zdjęciową. Para spotkała się z dziennikarzami w ogrodach pałacu Kensington. To tam brytyjscy dziennikarze zobaczyli rozanieloną Dianę i znacznie bardziej stonowanego Karola. Przyszła księżna prezentowała z dumą pierścionek zaręczynowy, który pasował kolorem do jej chabrowej garsonki. Para udzieliła wówczas także wywiadu (pierwszego takiego w historii monarchii) stacji BBC. To właśnie podczas niego padły słynne słowa księcia Karola, które wielu wypomina mu do dziś. Książę zapytany o to, czy kocha Dianę, opowiedział enigmatycznie: "Owszem, cokolwiek to znaczy".

Ta zaręczynowa wypowiedź wywołała szereg spekulacji dotyczących szczerości uczuć księcia do jego wybranki. Po latach wyszło na jaw, że podobne słowa księżna Diana miała usłyszeć także podczas samych oświadczyn.

Najsłynniejszy ślub w historii monarchii

Książę Karol i Diana Spencer pobrali się 29 lipca 1981 roku. Ich ślub był największym wydarzeniem medialnym dekady. Na całym świecie na żywo miało oglądać go ok. 750 milionów ludzi. Ceremonia odbyła się w Katedrze św. Pawła w Londynie.

Diana była pierwszą od 300 lat Angielką, która poślubiła następcę tronu. Ich relacja była jednak równie trudna jak samo narzeczeństwo. W 1992 roku Diana Karol ogłosili separację. W 1996 roku potwierdzono ich rozwód. Rok później, 31 sierpnia 1997 roku, Diana zginęła w tragicznym wypadku samochodowym w Paryżu.

Zobacz wideo: Elton John ujawnia nieznane fakty z życia księżnej Diany. Richard Gere i Sylvester Stallone prawie wdali się w bójkę z jej powodu!

Zobacz też:

Księżna Diana naukowo uznana za najatrakcyjniejszą kobietę ze wszystkich rodzin królewskich

Harry i Meghan znowu w konflikcie z brytyjskim dworem

Księżna Diana oszukana przez dziennikarza BBC - donosi nasza reporterka z Londynu

Autor: Oscar Dąbkowski

Pozostałe wiadomości