Gorące tematy

Wulkan Etna urósł 37 metrów i znów się obudził. Zobacz nagrania i zdjęcia ostatnich erupcji

Gorące tematy

Wulkan Etna

Wulkan Etna znajdujący się na włoskiej wyspie Sycylia jest najwyższy w Europie i właśnie urósł o kolejne 37 metrów. To rezultat zanotowanych w 2021 roku około 50 epizodów jego dużej aktywności, w trakcie których skumulowała się warstwa produktów wybuchu wulkanicznego i lawy. Do sieci trafiły zdjęcia i nagrania z ostatnich erupcji.

Wulkan Etna urósł

Kształt wierzchu wulkanu Etna w ostatnim czasie znacząco się zmienił. Wszystko dlatego, że na stoku najnowszego południowo-wschodniego krateru nagromadził się wulkaniczny materiał. To w rejonie tego właśnie krateru skoncentrowała się zwiększona i bardzo spektakularna aktywność Etny, notowana od 16 lutego. W jej efekcie wysokość wulkanu wzrosła do 3357 metrów. Ustalili to naukowcy w lipcu tego roku, między innymi na podstawie zdjęć satelitarnych.

Za szczyt wulkanu uważano zawsze krater północno-wschodni. Przypomina się, że w 1981 roku, także w związku ze zwiększoną aktywnością, jego wysokość wzrosła do 3350 metrów, ale potem w kolejnych latach zmniejszyła się do 3326 metrów, bo odpadły fragmenty na samej górze. Tym samym krater ten został przerośnięty przez "młodszego brata", jak nazywa się krater południowo- wschodni. To on jest obecnie szczytem Etny, wyższej niż dotąd.

Erupcje wulkanu Etna. Zdjęcia i nagrania

W poniedziałek, 9 sierpnia 2021 r. wulkan Etna przebudził się ponownie. Kłęby pyłu pojawiły się nad kraterem północno-wschodnim. Zauważono też kolejne eksplozje z jego wnętrza, którym towarzyszyła czerwona lawa, spływająca po zboczach przez kilka godzin. Obfite kłęby dymu unosiły się jeszcze przez długi czas. W trakcie erupcji ziemia lekko się trzęsła i słychać było wybuchy.

Do sieci regularnie trafiają zdjęcia i filmy dokumentujące aktywność przebudzonego wulkanu.

Zobacz wideo: Etna wyrzuca z siebie lawę na wysokość nawet kilometra

Zobacz także:

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor: Diana Ryściuk

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: EyeEm

Pozostałe wiadomości